Cybersecurity ehk küberturbe õppekava annab laiapõhised teadmised infosüsteemide turvalisusest ning erialased oskused vastavalt valitud suunale. TalTechist saad hea ettevalmistuse töötamiseks küberturbe sektoris, kus edu aluseks on erinevate spetsialistide koostöö.
Üliõpilastel on ainulaadne võimalus õppida Eesti ülikoolide, tööstuse, õiguskaitseasutuste, CERTi ja NATO CCDCOE praktikute juhendamisel.
Küberturbe õppejõududel on reeglina erialane töökogemus era- või avalikus sektoris, hoides õppekava ajakohase ning reaalsetele vajadustele vastava. Eriala sai ellu kutsutud Euroopa Komisjoni projekti (2Centre Estonia) toel.
Õppetöö toimub inglise keeles. Tegemist on rahvusvahelise õppekavaga, millel õppimine on Eesti ja teiste Euroopa Liidu riikide kodanikele tasuta. Õppekava sisu ja materjalide valmimist on toetanud Haridus- ja Noorteameti IT Akadeemia programm.
Eriala sisu
Programm pakub laiapõhjalist ja mitmekülgset õppekava, mis keskendub krüptograafiale, digitaalsele ekspertiisile ning üldisele küberturbele. Need õppevaldkonnad annavad üliõpilastele kriitilised oskused digitaalse vara kaitsmiseks ja infosüsteemide turvamiseks, olles hädavajalikud tänapäeva digitaalse infoühiskonna toimimise keerukate väljakutsetega toimetulekuks.
Õppekava ühendab teoreetilised teadmised praktiliste rakendustega, võimaldades üliõpilastel reageerida tõhusalt küberturbe valdkonna keerulistele ohtudele. Õppeained, mis käsitlevad inimfaktoreid, õigusküsimusi, ohuluuret, kosmoseküberjulgeolekut ja asjade internetti, pakuvad süvitsi minevat õpet, valmistades lõpetajad ette edukaks tegutsemiseks erinevates küberturbe rollides.
Olenemata sellest, kas üliõpilane on huvitatud krüptograafiliste protokollide põhjalikust mõistmisest, digitaalse ekspertiisi uurimismeetodite omandamisest või tõhusate küberjulgeoleku strateegiate loomisest, tagab meie õppekava põhjaliku ettevalmistuse edukaks karjääriks selles kiiresti arenevas ja kriitilise tähtsusega valdkonnas.
Õppekava ülevaade (120 EAP)
- Üldõpe – pakub võimalust õppida rohkem infotehnoloogia, ettevõtluse ja/või eesti keele ja kultuuri kohta
- Põhiõpe – annab üliõpilasele põhjalikud küberjulgeoleku teadmised juhtimise, tehnoloogia ning inim- ja õiguslike aspektide osas
- Eriõpe / peaeriala – tudengid õpivad küberjulgeolekut, digitaalset kriminalistikat ja krüptograafiat, valides aineid nendele eelistatud suundades
- Vabaõpe – mooduli eesmärgiks on lubada üliõpilastel valida teemasid vastavalt nende huvidele ja/või spetsialiseerumisele
- Lõputöö – teadusprojekt, mis võimaldab rakendada teoreetilisi teadmisi praktiliste probleemide lahendamiseks infotehnoloogia ja küberjulgeoleku valdkonnas
Tulevik
Eestil on hea maine ja positsioon küberturbe valdkonnas, sealhulgas turvaliste toodete ja teenuste arendamisel globaalsele turule: vaja on vaid ettevõtlikke inimesi! Samas on küberturbe alal suur puudus kvalifitseeritud tööjõust.
Küberturbe peaeriala lõpetaja on võimeline töötama ametikohtadel nagu infoturbejuht, turvaanalüütik, turvatestija, turvasuunitlusega tarkvaraarendaja, süsteemi- või võrguadministraator. Digitaalse ekspertiisi peaeriala lõpetaja võimalikud ametipositsioonid on küberturbeintsidendi haldur, digitaalse ekspertiisi spetsialist või projekti- ehk tiimijuht. Krüptograafia peaeriala lõpetaja on valmis töötama küberturbe analüütikuna.
Edasiõppimine doktorantuuris nelja-aastase õppekava alusel. Õppekava otsene jätkukava TalTechis on info- ja kommunikatsioonitehnoloogia (IAQD). Doktoriõpinguid võib samuti jätkata mõnel muul lähedasel doktorikaval mõnes välisülikoolis.
Miks õppida just TalTechis?
- Küberturbe magistriõppekava koordineerib TalTechi küberkriminalistika ja küberjulgeoleku keskus.
- Infotehnoloogia teaduskonna teadus- ja õppelaborid paiknevad kaasaegsetes ruumides ning on varustatud tänapäevaste arvutite, tarkvara, mõõteaparatuuri ja seadmetega, mis pakuvad üliõpilastele suurepäraseid tingimusi nii õppimiseks kui ka teaduslikuks uurimistööks. Suuremal osal õppeainetest on e-õppe tugi, võimaldades aine materjalidele veebipõhist ligipääsu ja sageli ka aine sooritamist e-õppe vormis.
- Kõikidele IT erialade tudengitele pakuvad juba õpingute ajal häid praktika- ja töökohti paljud ettevõtted nii Eestist kui välismaalt, võimaldades saada hindamatu praktilise erialase kogemuse juba õpingute ajal.
- Vahetusüliõpilasena on Sul võimalus õppida paljudes välisülikoolides ERASMUSe jt rahvusvaheliste lepingute raames.
- TalTechi IT-teaduskonna mitmekesine õppekeskkond teeb ülikooliaja huvitavaks, annab hea IT-hariduse ja võimalused eneseteostuseks ning paneb aluse edukale karjäärile!
Põnevat lisainfot
Küberkaitse magistrikava vilistlane Kristian Kivimägi: kandideerida tasub kõigil, kellel on valdkonna vastu huvi
Kristiina Konno: küberkaitse magistriõpe pakub laia spetsialiseerumisvõimaluste ja õppeainete valikut
Küberkaitse magister Sille Laks: koolitööd ühita tööülesannetega ja küberilmas säilita kriitiline mõtlemine