Olete oodatud kuulama avalikku loengut TalTechi inseneri – ja IT-teaduskondade koostöölepingu raames Saksamaal asuva Stuttgarti HPC keskuse (HLRS) vahel. Loengu peab professor Michael Resch. Loengut saab vaadata ka otseülekandena.
HPC ja AI potentsiaal teaduses ja kaugemalgi
Suure jõudlusega andmetöötlus (HPC) on pikka aega olnud pelgalt teaduslik vahend teadusuuringute piiride nihutamiseks. Viimase kahe aastakümne jooksul on sellest saanud vahend, mis aitab lahendada probleeme paljudes valdkondades. Selles vestluses uurime kõigepealt, kus me HPC-s seisame. Moore'i seaduse lõpp on oht HPC-le. Tehisintellekt (AI) võiks toimida võimendajana. Seda, mis on võimalik AI ja HPC ühinemisel, demonstreerivad mõned reaalsed näited.
Professor Michael Resch
Professor Dr.-Ing. Michael Resch on olnud HLRS-i ja suure jõudlusega andmetöötluse instituudi (IHR) direktor alates 2003. aastast. Oma ametiajal on ta juhtinud HLRS-i kasvu HPC ressursside ja lahenduste pakkujana ning sellega seotud tehnoloogiad, sealhulgas arvukad algatused HPC kättesaadavamaks muutmiseks teadusuuringute, tööstusliku uurimis- ja arendustegevuse ning ühiskondlike probleemide lahendamise rakenduste jaoks.
Lisaks oma tegevusele HLRS-is ja IHR-is on professor Reschil arvukalt ametikohti HPC ja kultuurisektoris tegutsevate organisatsioonide nõuandekogudes.
Austriast Grazist pärit professor Resch lõpetas Stuttgarti ülikoolis Dr.-Ing. (PhD) kiitusega inseneri erialal, keskendudes simulatsioonirakenduste metaarvutamisele. Enne HLRS-i direktoriks saamist oli ta USA Texase osariigi Houstoni ülikooli informaatikateaduskonna dotsent.
Professor Resch peab regulaarselt loenguid teemadel, mis puudutavad superarvutite tehnika taset ning on esinenud paljude peaettekannetega akadeemilistel ja erialastel konverentsidel, samuti üritustel, mille eesmärk on parandada üldsuse arusaamist simulatsioonist. Tema teaduslike huvide hulka kuuluvad superarvuti, digitaalne lähenemine, simulatsiooniteaduste teooria ja simulatsiooni kasutamine kunstis, aga ka tehnilised valdkonnad, sealhulgas pilv-/võrkandmetöötlus/jaotussüsteemid, paralleelarvutuse programmeerimismudelid ja vooluhulga numbriline simulatsioon, sealhulgas meditsiiniline simulatsioon.