Tallinna Tehnikaülikool

Disain kohtub Teadusega esimesel üritusel toovad Tallinna Loomeinkubaator ja Tallinna Tehnikaülikool kokku kirevaid mõtted ja uuenduslikud ideed, uurides seente kui materjalide potentsiaali. Samuti vaatavad nad, kuidas saaksid teadlased ja ettevõtjad koostööd teha.

Seened nii söögiks kui mööbliks

Seened on võlusõna, mis kogub aina enam populaarsust materjalina. Chaga ehk must pässik, mütseel ja valgustid - need on vaid mõned näited seente mitmekülgsusest ja nende kasutamisest erinevates valdkondades.

Seda materjali uurivad nii ettevõtjad kui ka teadlased, et leida võimalusi, kuidas seened saavad mõjutada meie igapäevaelu ja jätkusuutlikku tulevikku.

Ajakava:

  • 𝟏𝟒.𝟎𝟎 - 𝟏𝟒.𝟑𝟎 Maidu Silm tutvustab seente ja ringmajandusega seotud teadusprojekte Eesti Maaülikoolis
  • 𝟏𝟒.𝟑𝟎 - 𝟏𝟓.𝟎𝟎 Siim Karro tutvustab Myceeni näitel seente kasutamist mööbli materjaliarenduses
  • 𝟏𝟓.𝟎𝟎 - 𝟏𝟓.𝟑𝟎 Siim Raadik Shroomwellist teeb ettekande suuremast pildist ja ettevõtte visioonist
  • 𝟏𝟓.𝟒𝟓 - 𝟏𝟔.𝟑𝟎 Ringkäik Shroomwelli laborites Teaduspargi 9b. Maksimaalselt 20 külastajat - kui huvilisi on rohkem, siis jagame gruppideks.

Esinejad:

𝐌𝐚𝐢𝐝𝐮 𝐒𝐢𝐥𝐦 on töötanud Eesti Maaülikoolis üle 10 aasta, varasemalt kalanduse alal aga viimased projektid on enam soetud seente ja ringmajandusega. Ta on tegelenud uute seenetüvede isoleerimisega, nakkematerjalide valmistamisega, seenematerjali kasvatamisega aga ka nende viljumisega nii sise- kui välistingimustes. Hetke fookus on suunatud raviseentele, nende kasvatamise võimaluste ja bioaktiivsete ühendite uurimisele.

𝐒𝐢𝐢𝐦 𝐊𝐚𝐫𝐫𝐨 on arhitektuuri taustaga disainer ja kunstnik. 2021. aasta algusest ka ettevõtte Myceen kaasasutaja, mis tegeleb seenematerjalide arendamise ning disainis rakendamisega. Peale mitmeaastast katsetusperioodi loodud ettevõte keskendub probleemsete ja mittelagunevate materjalide asendamisele. Esmase väljundina on fookusesse võetud mööbel ja sisustustooted, kuid arendamisel on ka ehitusmaterjalid. Uudse materjali võlu peitub selle looduslikus tehnoloogias, kus seeneniidistik seob orgaanilised jäägid tugevaks ning erinevate omadustega materjaliks.

𝐊𝐚𝐢𝐬𝐚 𝐕𝐚𝐣𝐚𝐤 on Shroomwell’i Tallinna tootmise juht. Ta räägib seenekasvatusest ja teeb Mustamäel shiitake kasvatuses tuuri u 15 min. Igapäevaselt tegeleb ta tootmises nii protsesside kui inimeste juhtimisega. Tootmise elu on nii mitmekülgne, et iga päev toob uusi olukordi, millele tarvis lahendusi leida. Seente korjamine on tema jaoks ühtlasi väga teraapiline tegevus, mis aitab igapäeva virr-varrist hästi välja lülituda.

𝐀𝐧𝐠𝐞𝐥𝐢𝐤𝐚 𝐒𝐨𝐟𝐢𝐚 𝐒𝐚𝐩𝐚𝐭š𝐮𝐤 on Shroomwell’i laborispetsialist ja räägib Mustamäe laboris erinevatest keskkonnaprojektidest u 15 min. Shroomwellis vastutab ta peamiselt seente kultuuripanga rikastamise eest. Peale selle viib läbi ka laboratoorseid kasvukatseid, hoiab silma peal metsakatsetel ning arendab ettevõtte jaoks parimaid seene kultuure. Hetkel on omandamas magistrikraadi toidutehnoloogia ja -arenduse erialal.

𝐒𝐢𝐢𝐦 𝐑𝐚𝐚𝐝𝐢𝐤 on Shroomwell Innovationi tegevjuht. Ta omab 20-aastast juhtimise ning tootmise käivitamise kogemust erinevatest rahvusvahelistest ettevõtetest hulgimüügi (Studio Moderna), tootmise (Biohansa) ja põllumajanduse (Nutriloop) valdkonnast. Inspiratsiooni annab talle skaleeritavate mudelite arendamine ning käivitamine. Siim usub, et vaid kestlikud ärimudelid tagavad tulevastele põlvedele keskkonna, milles elada soovime.

Üritus toimub TalTech Mektory Innovation HUBis, ruum 031.

Tasuta üritusel osalemiseks registreeru

Disain kohtub Teadusega on Tallinna Loomeinkubaaori ja Tallinna Tehnikaülikooli koostöös toimuv ürituste sari. Sarja eesmärk on tuua kokku teadlased ja teemast huvitatud ettevõtjad, et leida võimalusi koostööks. Eesmärk on tutvustada, millised erinevad teadustööd toimuvad TalTech’is ja kuidas on ettevõtjatel võimalik osa saada ülikooli poolt pakutavatest võimalustest.