R. Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi doktorant Asimina Kouvara kaitseb 19. märtsil 2025 algusega kell 15:00 oma doktoritööd "Transition to Where? Exploring the Transformative Potential of “Cosmolocal Technology” in Quest of Future Coexistence" (Üleminekud kuhu? “Kosmolokaalse tehnoloogia” transformatiivse potentsiaali uurimine tuleviku kooseksistentsi otsingul"). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna hoone ruumis SOC-426 (Akadeemia tee 3).
Kuigi tehno-optimistlikud narratiivid kujutavad praegust tehnoloogilist trajektoori vältimatuna ja piisavana, rõhutavad kriitilised vaatenurgad, kuidassee kitsas vaade piirab meie kollektiivset võimet kujutleda alternatiivseid tulevikuvõimalusi. Vastandina ekslikele lootustele, et tänapäeva tehnoloogia üksi lahendab kasvavaid planeedi kriise, uurib see väitekiri “kosmolokaalse tehnoloogia” transformatiivset potentsiaali – tekkivat
lähenemist tehnoloogia arendamisele, mis ühendab globaalse teadmiste vahetuse lokaalse tootmisega – kui alust alternatiivsetele tehnoloogilistele radadele.
Väitekiri esitab kolm peamist panust: see seob empiirilised uuringud kosmolokaalse tehnoloogia kohta laiemate jätkusuutlikkuse väljakutsete uuringutega; tugevdab seoseid kosmolokaalse raamistiku ja alternatiivsete ülemineku kujutluste vahel, mis vaidlustavad tehno-juhtimislikke perspektiive; ja kontseptualiseerib kosmolokaalset tehnoloogiat kui infrastruktuuri kollektiivseks tegevuseks tuleviku suunas, mis põhineb relatsioonilistel kogukondlikel maailmavaadetel.
Kuigi kosmolokaalne tehnoloogia on endiselt arenev nähtus, näitab selle esilekerkimine, et prefiguratiivne muutus juba toimub. See väitekiri positsioneerib selle laiemate sotsiaal-poliitiliste ja ontoloogiliste võitluste konteksti ning pakub välja uusi uurimissuundi selle kohta, kuidas mitte-läänelikud perspektiivid võiksid tugevdada selle transformatiivset potentsiaali ja informeerida tuleviku tehnoloogiate arendamist
planeetaarse kooseksistentsi otsinguil.
Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus
Juhendaja täisprofessor tenuuris Vasileios Kostakis (TalTech)
Oponendid:
- professor Hug March Corbella (Kataloonia avatud ülikool, Hispaania)
- kaasprofessor Adrián E. Beling (The King’s University, Kanada)