Tallinna Tehnikaülikool

Keemia ja bitoehnoloogia instituudi doktorant Grete Raba kaitseb 5. mail 2023 algusega kell 13:00 oma doktoritööd "Co-Metabolism of Mucins and Dietary Fibres by Gut Microbiota" ("Mutsiinide ja kiudainete kometabolism soolestiku mikrobioota poolt"). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduste maja ruumis SCI-109 (Akadeemia tee 15).

Soolestiku mikrobioota on oluline osa peremeesorganismi seedetraktist. Mikrobioota täidab eluks vajalikke funktsioone nagu toidus olevate seedumatute kiudainete lagundamine. Ülimalt oluline on säilitada mitmekülgne soolestiku mikrobioota, kus erinevad taksonid on omavahel tasakaalus. 
Soolestiku mitmekesisust on võimalik toetada läbi toitumise, näiteks tarbides kiudaineid kas toidust või toidulisanditena. Mitmed sellised prebiootikumid on juba turul, kuid peremehe-mikrobioota süsteemid on keerulised ning suure individuaalse erinevusega, mistõttu on selliste toidulisandite tervisealaseid väiteid keeruline defineerida. Lisaks sellele ei arvesta mikrobioota kiudainete tarbimise uuringud sageli peremehe toodetud glükaanide nagu mutsiinide olemasoluga. Selles väitekirjas esitatud uurimuse eesmärgiks oli lahendada neid probleeme, uurides mutsiinide ja kiudainete kometabolismi süstemaatiliselt, imiteerides erinevaid füsioloogilisi tingimusi.  Mikroobikooslus standardiseeriti, segades kokku fekaaliproovid mitmelt doonorilt ning kasutades sama koosluse alikvoote igas kultiveerimiskatses. Selline strateegia võimaldab võrrelda eksperimentide vahelisi tulemusi.

Juhendajad: vanemteadur Kaarel Adamberg (Tallinna Tehnikaülikool) ja Liisa Arike (Göteborgi Ülikool)

Oponendid:

  • teadur Elisabeth Lowe (Newcastle´i Ülikool, Suurbritannia)
  • kaasprofessor Sabina Leanti La Rosa (Norra Maaülikool, Norra)

Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus

Laeb infot...