Tarkvarateaduse instituudi doktorant, Igor Bossenko kaitseb 11. veebruaril 2025. a. algusega kl 15:00 (UTC +2 / Eastern European Time (EET)) oma doktoritööd "A domain-specific framework for supporting semantic interoperability in primary and secondary use of health data on the example of the Estonian National Health Information System” ("Tervishoiu domeenipõhise semantilise raamistiku loomine terviseandmete esmaseks ja teiseseks kasutamiseks Eesti Tervise infosüsteemi näitel"). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli Õppehoone 5 ruumis U05-103 (Ehitajate tee 5, Tallinn) ning on jälgitav veebirakenduse Zoom vahendusel.
Antud doktoritöö uurib semantilist koostalitlusvõimet terviseandmete esmase ja teisese kasutamise kontekstis, käsitledes olulisi väljakutseid terviseandmete jagamisel. Töö raames arendatakse TermX platvorm, mis parandab tervishoiu infosüsteemide koostalitlusvõimet, integreerides terminoloogia serveri, andmemudelite modelleerimise, transformatsioonide haldamise ning publitseerimise tööriistad. Uuring järgib Euroopa e-tervise täiustatud koostalitlusvõime raamistiku (ReEIF) põhimõtteid ja keskendub elektrooniliste terviseandmete (EHR) sujuvale vahetusele ja tõlgendamisele.
Tervishoiu digitaliseerimise kasv nõuab koostalitlusvõimelisi EHR-süsteeme, mis võimaldavad piiriülest andmevahetust. Olemasolevad lahendused on sageli killustatud, vajavad tehnilisi teadmisi või ei toeta täielikult tervishoiustandardeid. Uurimistöö eesmärk on pakkuda kasutajasõbralikku ja kuluefektiivset lahendust, mis on kättesaadav ka mitte-tehnilistele kasutajatele.
Uuring järgib disainiteaduse (DS) lähenemist, kus TermX-i arendatakse iteratiivsete tsüklite kaudu. Platvorm on avatud lähtekoodiga ja modulaarselt üles ehitatud, toetades mitmekeelseid keskkondi, keerukaid andmete teisendusi (nt HL7 CDA-st FHIR-iks) ning rahvusvahelisi standardeid. Erinevalt teistest lahendustest on TermX lihtsasti kasutatav, võimaldades tervishoiutöötajatel parandada andmete haldamist ilma ulatuslike tehniliste teadmisteta.
TermX on edukalt rakendatud Eesti ja Leedu tervishoiusüsteemides, parandades andmete standardiseerimist, terminoloogia haldamist ja koostalitlusvõimet. Töö panustab tervishoiu koostalitlusvõime arengusse, pakkudes skaleeritavat, kohandatavat ja ligipääsetavat lahendust, mis vähendab tehniliste teadmiste vajadust ja järgib rahvusvahelisi standardeid. Edasine uurimistöö keskendub TermX-i laiendamisele, kasutajaliidese täiustamisele ja uute standarditega ühilduvusele.
Doktoritöö "A domain-specific framework for supporting semantic interoperability in primary and secondary use of health data on the example of the Estonian National Health Information System” on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus.
Juhendaja: dr Gunnar Piho (TalTech) ja prof Peeter Ross (TalTech).
Oponendid:
- prof dr Dipak Kalra, The European Institute for Innovation through Health Data, Belgia;
- dr Sulev Reisberg, Tartu Ülikool, Eesti.
Jälgi avalikku kaitsmist Zoomis
Meeting ID: 943 8065 7925
Passcode: 405647
NB! Enne kaitsmist, algusega kell 12:00 ruumis U05-103, peab prof dr Dipak Kalra ettekande teemal „Challenges and Trends in Health Informatics Towards European Health Data Space“, tule kuulama!