Tallinna Tehnikaülikool

Keemia ja biotehnoloogia eriala doktorant Leenu Reinsalu kaitseb 28. novembril 2024 algusega kell 14:00 oma doktoritööd "Metabolic Reprogramming Accompanying the Development of Colorectal Cancer" ("Kolorektaalvähi arenguga kaasnev metaboolne ümberprogrammeerimine"). Doktoritöö on valminud koostöös Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituudiga (KBFI). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli loodusteaduste maja ruumis SCI-109 (Akadeemia tee 15).

Aastas diagnoositakse kolorektaalvähk ehk jämesoolevähk maailmas umbes 1,9 miljonil inimesel, mis teeb sellest kolmanda kõige levinuma vähitüübi. Kolorektaalvähk võib areneda pikalt ilma sümptomiteta, mistõttu avastatakse see tihti liiga hilja. Hiline vähi avastamine teeb aga ravi keeruliseks ning seetõttu on jämesoolevähile omane kõrge suremus. Sellest tulenevalt on kliiniliselt suur vajadus uute diagnostika meetodite järele, mis võimaldaksid kolorektaalvähi varasemat diagnoosimist. Jämesoolevähi areng on pikk mitmeastmeline protsess, mis algab enamasti healoomulistest kasvajatest ehk polüüpidest. Polüübi kasvamisel hakkavad kogunema erinevad geneetilised muutused, näiteks mutatsioonid KRAS ja BRAF geenides, mis lõpuks soodustavad polüübi arenemist vähiks.
Käesoleva töö eesmärk on iseloomustada kolorektaalvähi arenguga kaasnevat rakkude metaboolset ümberprogrammeerimist. Suur hulk vähi metabolismi uurivaid teadustöid kasutab 2D rakukultuure. Rakukultuuri metaboolne fenotüüp sõltub aga suuresti tingimustest, milles neid rakke on kasvatatud ning seetõttu ei peegelda see ilmtingimata inimorganismis toimuvat. Antud töös on kombineeritud mitmeid erinevaid meetodeid ning kõik eksperimendid on sooritatud kliinilisel materjalil. 
Antud tööst järeldub, et kolorektaalvähi arengut iseloomustab kasvaja metabolismi ümberprogrammeerimine. Seejuures on eriti oluline, et just healoomulisi polüüpe iseloomustab väga eriline metaboolne profiil, mis erineb selgelt tervestsoolekoest. Need uued teadmised võivad anda aluse leidmaks võimalikke sihtmärke uute diagnostikameetodite väljatöötamiseks. 

Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus

Juhendaja: juhtivteadur Tuuli Käämbre (KBFI)

Oponendid:

  • lektor Maili Jakobson (Tartu Ülikool, Eesti)
  • teadur Jakub Rohlena (Tšehhi Teaduste Akadeemia, Tšehhi)