Tallinna Tehnikaülikool

Majandusanalüüsi ja rahanduse instituudi doktorant Liina Rebane kaitseb 28. aprillil 2025 algusega kell 10:00 oma doktoritööd "Essays on Labour Market Institutions and Wealth Inequality" ("Uurimused tööturu institutsioonidest ja varalisest ebavõrdsusest"). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna hoone ruumis SOC-213 (Akadeemia tee 3).

Käesolev doktoritöö uurib tööturu institutsioonide mõjusid ning varanduslikke erinevusi kohalike ja sisserännanute vahel. Mõlemad teemad on olulised tööturu mobiilsuse kontekstis, millel on keskne roll tööjõupuuduse leevendamisel ja majandusarengu toetamisel. Käesolevas doktoritöös käsitletakse eelpool kirjeldatud teemasid, uurides: (I) kuidas mõjutab tööseadusandluse paindlikumaks muutmine tööjõu mobiilsust; (II) kuidas kohanevad ettevõtted miinimumpalga tõstmisega; ja (III) milline on varanduslik lõhe kohalike ja sisserännanute vahel ning mis teguritega see seotud on.
Kokkuvõtvalt rõhutab käesolev doktoritöö seda, et institutsionaalne raamistik on keeruline ja mitmetahuline struktuur, kus erinevad institutsioonid, nagu tööseadusandlus, ametiühingud, miinimumpalk, tööturuteenused ja -toetused, aga ka sotsiaalkaitse, haridussüsteem ja integratsioonipoliitika on omavahel tihedalt seotud. Kui erinevad institutsioonid ei ole omavahel kooskõlas, võivad ühe valdkonna muudatuste soovitud mõjud jääda piiratuks või isegi tekitada uusi väljakutseid, nagu suurenenud tööpuudus või ebavõrdsuse kasv. Seega on tööturu ja laiemalt kogu majanduse toimimise tagamiseks vaja terviklikku lähenemist, kus kõik institutsioonid on omavahel seotud ja loovad koostoimes soodsad tingimused tööturu mobiilsuseks ja üldiseks majandusarenguks.

Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus

Juhendajad: professor Tairi Rõõm ja vanemteadur Merike Kukk (TalTech)

Oponendid:

  • Dr. Ana Lamo (Euroopa Keskpank, Saksamaa)
  • kaaspofessor Jaanika Meriküll (Tartu Ülikool, Eesti)