Tarkvarateaduse instituudi doktorant, Markko Liutkevičius, kaitseb 30. septembril 2024. a. algusega kell 13:00 oma doktoritööd „Avalike tööturuteenuste parendamine tehisintellektil põhineva virtuaalse kompetentsiassistendiga“ („Enhancing Public Employment Services with AI-enabled Virtual Competence Assistant“). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli infotehnoloogia maja ruumis ICT-638 (Akadeemia tee 15a) ning on jälgitav veebirakenduse Zoom vahendusel.
Markko Liutkevičiuse väitekiri „Avalike tööturuteenuste parendamine tehisintellektil põhineva virtuaalse kompetentsiassistendiga“ uurib, kuidas tehisintellekt saab parendada avalikke tööturuteenuseid, et lahendada tööturuga seotud probleeme, mis on põhjustatud kiiretest tehnoloogilistest muutustest ja välistest teguritest, nagu COVID-19 pandeemia ja geopoliitilised konfliktid. Traditsiooniliste oskuste hääbumine ja uute oskuste järele nõudluse kasv on pannud Euroopat seadma ambitsioonikad eesmärgid, et tagada oskustööjõu jätkusuutlikkuse ja kohaneda muutuvate oludega. Lisaks nõuavad tööjõupuudus ja demograafilised muutused, nagu vananev tööjõud, efektiivsemaid tööturuteenuseid, eriti arvestades alaesindatud sihtgruppide vajadusi. Seega keskendub väitekiri tehisintellektil põhinevatele lahendustele, et parandada avalikke tööturu teenuseid, uurides detailsemalt praegust olukorda Eesti Töötukassas kui ühte paljudest Euroopa Liidu tööturu teenuse pakkujatest.
Analüüsi käigus tuuakse esile kaks tänapäeva tööturuteenuste kriitilist puudujääki: esiteks puudub intelligentne vastavuse leidmine kodanike CV-de ja töökuulutuste vahel; teiseks puudub sobitamise protsess, mille käigus võetaks arvesse kodanike oskusi. Seega peavad tänased tööotsijad töökuulutusi käsitsi läbi vaatama, kuna puuduvad kaasaegsed lahendused, mis aitaksid oskuste põhjal leida sobivaid töö- või koolitusvõimalusi. See põhjustab ebatõhusust nii tööotsijate kui ka tööandjate jaoks. Nende probleemide lahendamiseks tehakse väitekirjas ettepanek arendada Virtuaalne Kompetentsiassistent - tehisintellekti toega assistent, mis parendab töövõimaluste ja oskuste sobitamist kohaliku tööturu olukorda arvestades. Virtuaalne Kompetentsiassistendi esialgne skoop antud väitekirjas keskendub kodanike oskuste ja töövõimaluste vastavusse viimisele, kuna töösoovitussüsteemid on olemasolevates teadusuuringutes esinduslikult uuritud võrreldes vähem tähelepanu saanud koolituste soovitussüsteemide ja kohaliku tööturu analüüsisüsteemidega.
Oluline aspekt uurimuses on Euroopa oskuste, pädevuste, kvalifikatsioonide ja ametite klassifikatsiooni (ESCO) integreerimine tehisintellektitoega teenustesse, et sobitada tööotsijaid töövõimalustega. Väitekiri rõhutab tehisintellekti tööriistade pideva ja iteratiivse arendamise olulisust tööturuteenustes, keskendudes kasutajate tagasisidele ja eetilisuse nõuete täitmisele. Tulevased uuringud peaksid uurima koolituste soovitussüsteeme, kohaliku tööturu analüüsisüsteeme ning tehisintellekti kasutamist mitmes erinevas keeles ja piirkonnas. Eesmärk on luua tõhusam, kaasavam ja dünaamilisem tööturg, mis sobitaks mitte ainult töötuid vaid ka kodanikke laiemalt vabade töökohtade ning koolitusvõimalustega lähtudes kohaliku tööturu kontekstist ja seal vaja minevatest oskustest.
Doktoritöö „Avalike tööturuteenuste parendamine tehisintellektil põhineva virtuaalse kompetentsiassistendiga“ on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus.
Juhendajad:
- prof Sadok Ben Yahia, TalTech, Eesti;
- kaasjuhendaja prof Innar Liiv, TalTech, Eesti.
Oponendid:
- dr Marisa Ponti, University of Gothenburg, Rootsi;
- prof Ricardo Colomo-Palacios, Universidad Politécnica de Madrid, Hispaania.
Jälgi avalikku kaitsmist Zoomis
Meeting ID: 920 7436 7881
Passcode: 871344