Mehaanika ja tööstustehnika instituudi doktorant Nikhil Kumar Kamboj kaitseb 4. detsembril 2020 algusega kell 13:00 oma doktoritööd "Additive Manufacturing of Novel Ceramic-Based Composite Scaffolds for Bone Tissue Engineering" ("Uudsete keraamikal põhinevate komposiitkarkasside kihtlisandustehnoloogia luukoetehnikas"). Kaitsmine toimub Tehnikaülikooli peamaja V õppehoone ruumis U05-216 (Ehitajate tee 5).

Luustunud kude koos lahutamatu omadusega genereerida iseenesest väikeseid kahjustusi ja mikropragusid ei parane iseenesest kriitiliste luudefektide mõõtmetega üle 2 cm (sõltub anatoomilisest kohast) korral kui neid ei töödelda. Lisaks põhjustab purunenud luustunud koe paranemine märgatavaid probleeme, mis halvendavad tulevikus elukvaliteeti pika paranemisaja tõttu. Uus lähenemine luukoetehnikas (bone tissue engineering) on koondunud luukoe moodustumisele läbi 3D karkassi. 3D tehnoloogia kasutus tagab täpse kontrolli 3D karkassi geomeetria üle, mis potentsiaalselt võimaldab jäljendada luu morfoloogia iseärasusi ja ka psühholoogiliselt. Siit tulenevalt on suur nõudlus 3D kihtlisandustehnoloogia järele.
Käesolevas töös disainiti uudsed unikaalsed bioaktiivsed materjalid unikaalsete elementide, nt räni kaasamisega karkass-struktuurides. Uudne räni-wollastoniit- ja räni62-wollastoniitklaasi baasil keraamiline komposiitkarkass valmistati selektiivse lasersulatuse (selective laser melting, SLM) teel. SLM biovalmistustehnoloogia on eelistatud teiste kihtlisandustehnoloogiate ees, eelkõige tulenevalt võimalusest saada laiema pooride suuruse vahemikuga materjale luukarkasside tarvis.

Juhendaja professor Irina Hussainova (Tallinna Tehnikaülikool)

Oponendid:

• professor Michael Gasik (Aalto Ülikool, Soome)
  • professor Enrico Bernardo (Padova Ülikool, Itaalia)

Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus.