Tallinna Tehnikaülikool

R. Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi doktorant Nikiforos Tsiouris kaitseb 29. jaanuaril 2025 algusega kell 15:00 oma doktoritööd "Envisioning Institutional Pathways for Cosmolocal Production: A Near-future Landscape Through Science and Technology Parks" ("Kosmolokaalse tootmise institutsionaalsete teede kavandamine: lähituleviku maastik teadus- ja tehnoloogiaparkide kaudu"). Kaitsmine toimub Tallinna Tehnikaülikooli majandusteaduskonna hoone ruumis SOC-308 (Akadeemia tee 3).

See doktoritöö uurib, kuidas institutsioon, st STP, võiks edendada kosmolokaalset tootmist – uut tootmisviisi, mis ühendab globaalse teadmiste jagamise ja kohaliku tootmise, et lahendada pakilisi sotsiaal- ja keskkonnaprobleeme. Valdava kasvule orienteeritud paradigma kohaselt on STP-d olnud traditsiooniliselt kõrgtehnoloogilise innovatsiooni ja majandusarengu sõlmpunktid, kuid nende tavapärane lähenemisviis võib olla ebapiisav keeruliste jätkusuutlikkuse probleemide lahendamiseks. Empiiriliste juhtumiuuringute ja teoreetilise analüüsi abil uuritakse käesolevas väitekirjas, kuidas saaks sellist institutsiooni nagu STP-d ümber kujundada, et võtta kasutusele demokraatlikumad, kaasavamad ja jätkusuutlikumad lähenemisviisid tehnoloogia arendamisele ja tootmisele. 
Peamised järeldused viitavad sellele, et erinevaid kosmolokaalseid elemente ja mõõtmeid kaasates võiks STP-d muuta koostöölisteks ökosüsteemideks, et uurida ja võimaldada jätkusuutlikumat sotsiaal-tehnilist tulevikku. Töös püütakse käsitleda erinevaid probleeme, millega kosmolokaalne tootmine seisab silmitsi, nagu mastaapsus, ressursimahukus ja võimalik koopteerumine domineerivate majandusosalejate poolt. Kogukondade uurimise kaudu, kes aktiivselt konstrueerivad uut paradigmat, teeb see töö prefiguratiivse katse paigutada kosmolokaalne tootmine institutsionaalsesse konteksti. Uurimus aitab kaasa käimasolevatele aruteludele ülemineku üle jätkusuutlikumatele sotsiaal-tehnilistele süsteemidele ja pakub praktilisi teadmisi institutsiooniliste raamistike ümberkujundamiseks, et lahendada pakilisi keskkonna- ja sotsiaalseid probleeme. Tunnistades raskusi, mis kaasnevad alternatiivsete lähenemisviiside laiendamisega domineerivates kapitalistlikes raamistikes, väidab doktoritöö, et kosmolokaalne tootmine pakub paljulubavaid võimalusi tehnoloogia arendamiseks, mis on paremini kooskõlas jätkusuutlikkuse imperatiividega.

Doktoritöö on avaldatud Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus

Juhendajad: täisprofessor tenuuris Vasileios Kostakis ning täisprofessor tenuuris Wolfgang Drechsler (TalTech)

Oponendid:

  • professor Dimitrios Dalakoglou (Vrije Ülikool, Holland)
  • professor Petar Jandrić (Zagrebi Rakendusteaduste Ülikool, Horvaatia)