Tallinna Tehnikaülikool
EstWelli konverents

Tänapäeval on tehnoloogia ning infosüsteemid olulised tehislikud koostööpartnerid inimeste andmete kogumisel ja haldamisel. Konverentsil tutvustame tippkeskuse teadlaste sissevaateid heaolu erinevate aspektide uurimisele ja nende toetamise võimalustele. Eriliselt keskendume sellele, kuidas erinevad tehnilised rakendused võimaldavad inimese heaolu edendada. Samuti toome teie ette välisesinejad heaoluteaduste eesliinilt, kes keskenduvad käitumise ja geneetika ning digitaalse elu ja heaolu uurimisele.

2024. aastal tegevust alustanud Heaoluteaduste tippkeskuses otsivad sotsiaal-, IT- ja loodusteadlased uusi viise inimeste heaolu mõõtmiseks, mõistmiseks ja mõjutamiseks.

Tippkeskuses on heaolu interdistsiplinaarseks süvauurimiseks ühendanud jõud Tartu Ülikooli, Tallinna Ülikooli ja Tallinna Tehnikaülikooli teadlased.

Ajakava

9.30–9.55 Saabumine ja kohvipaus

9.55–10.00 Avamine

10.00–10.30 Avasõnad ja Tippkeskuse EstWell tutvustus. Heaoluteaduste tippkeskuse teadusjuht ja Tartu Ülikooli afektiivpsühholoogia professor Andero Uusberg

10.30–11.00 „Digielu ja (vaimne) heaolu: Eesti Inimarengu Aruanne 2023 vaade“. Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi osalusheaolu professor Katrin Tiidenberg

11.00–11.30 „Videomängude geneetika ning seosed erinevate heaolu indikaatoritega“. Amsterdami Ülikooli Meditsiinikeskuse kaasprofessor Abdel Abdellaoui (ettekanne on inglise keeles)

11.30–12.00 ”Digiühiskonna topeltkõrvalejäetuse mõõde - eakate ja maapiirkondade heaolu perspektiiv“. Tartu Ülikooli inimgeograafia kaasprofessor Kadri Leetmaa

12.00–12.15 Tervisepaus

12.15–12.45 "Loomingulisuse ja tehnoloogia kasutamise seos: Individuaalsed erinevused nutitelefoni ja sotsiaalmeedia (liig)kasutuses". Ulmi Ülikooli molekulaarse psühholoogia professor Christian Montag (ettekanne on inglise keeles)

12.45–13.15 „Heaolu loomine läbi terviseäpi: ilu ja valu“. Triumf Health asutaja ja tegevjuht Kadri Haljas

13.15–14.15 Lõuna  

14.15–15.15 Paralleelsed töötoad

  • I Töötuba „Sensortehnoloogiad füsioloogilise heaolu hindamiseks“, demoala. Ruum: NRG- 422
    Korraldavad: Kristjan Pilt, Deniss Karai, Ivo Fridolin (TalTech)
  • II Töötuba „Kuidas on seotud terviseandmed, Terviseportaal ja inimese heaolu?“. Ruum: SOC-210
    Korraldavad: Peeter Ross, Janek Metsallik (TalTech)
  • III Töötuba „Heaoluäppide mõju elukvaliteedile – metodoloogilised karid, mida uuringutes vältida“. Ruum: SOC-310 
    Korraldab: Priit Kruus (TalTech)  
  • IV TalTechi majatuur eesti ja inglise keeles. Algus: TalTechi peamaja fuajees 

15.30–17.00 Vastuvõtt konverentsil osalejatele ja võrgustumine

Esinejad

Andero Uusberg

Andero Uusberg on Tartu Ülikooli afektiivpsühholoogia professor ja Heaoluteaduste tippkeskuse teadusjuht. Tema juhitav Tartu Ülikooli afekti ja regulatsiooni uurimisrühm tegeleb inimese kuumema poolega – uuritakse tundeid, tahteid ja nende juhtimise võimalusi. Lisaks alusuuringutele edendab Andero psühholoogia ja teiste käitumisteaduste rakendamist ühiskondlike probleemide lahendamiseks.

Katriin Tiidenberg

Katrin Tiidenberg on Tallinna Ülikooli Balti filmi, meedia ja kunstide instituudi osaluskultuuri professor. Tema sulest on ilmunud mitmed raamatud sotsiaalmeediakasutuse ja digikultuuride kohta. Katrin juhib Heaoluteaduste tippkeskuses Osalusheaolu uurimisrühma ning rahvusvahelist teadusprojekti TRAVIS, mis uurib, kuidas kogetakse visuaalses ja digitaalses heaolukommunikatsioonis usaldust ja usaldusväärsust.

Kadri Haljas

Psühholoogiadoktor Kadri Haljas on ettevõtte Triumf Health asutaja ja tegevjuht. Triumf Health on loonud rahvusvaheliselt auhinnatud Triumfland Saga rakenduse, mis õpetab lastele vaimse tervise juhtimise oskuseid. Kadri edendab tõenduspõhise innovatsiooni arendamist heaolu ja vaimse tervise valdkonnas. 

Kadri Leetmaa

Kadri Leetmaa on Tartu Ülikooli inimgeograafia kaasprofessor ja Geograafia osakonna juhataja. Heaoluteaduste tippkeskuses juhib ta sotsiaalruumilise konteksti uurimisrühma. Selle peamised uurimisteemad on inimest ümbritseva sotsiaalse ja füüsilise ruumi mõju heaolule lühiajalises (inimese tegevusruum) ja pikaajalises (inimese elukaar) perspektiivis ning sotsiaalruumilise ebavõrdsuse uued vormid ühiskonnas (näiteks digilõhed vananevas ühiskonnas). 

Abdel Abdellaoui

Abdel Abdellaoui on geneetik, kes on osalenud paljudes psühhiaatrilise geneetika, käitumisgeneetika ja populatsioonigeneetika uuringutes. Ta uurib, kuidas meie geenid mõjutavad keerulisi käitumistulemusi, aga ka seda, kuidas kollektiivne käitumine, nagu ränne ja kaaslase valik, mõjutavad populatsioonide geneetilist ülesehitust. 

Chriastian Montag

Dr Christian Montag on molekulaar psühholoogia professor Ulmi Ülikoolis Saksamaal. Ta töötab psühholoogia, arvutiteaduse, neuroteaduse ja käitumisökonoomika ristumiskohas. Ta uurib, kuidas AI ja digitaalsed teenused, nagu sotsiaalmeedia, mõjutavad üksikisikuid ja ühiskondi. 

Kristjan Pilt

Kristjan Pilt on Tallinna Tehnikaülikooli Tervisetehnoloogiate instituudi vanemteadur. Tema uurimistöö on olnud seotud arterite seisukorra määramise ja vererõhu jälgimise meetodite väljatöötamisega kardiovaskulaarsete haiguste varaseks diagnostikaks ning füsioloogilise heaolu hindamise metoodika arendamisega multiparameetriliste füsioloogiliste mõõtmiste põhjal linnaruumis. 

Deniss Karai

Deniss Karai on Tallinna Tehnikaülikooli insener. Ta tegeleb prototüüpide arendusega ning füsioloogiliste signaalide registreerimise ja analüüsiga. 

Ivo Fridolin

Ivo Fridolin on Tallinna Tehnikaülikooli Tervisetehnoloogiate instituudi täisprofessor tenuuris ja Optofluid Technologies OÜ tehnoloogiate juht (CTO). Ivo ja tema uurimisrühm on teerajajad optilise dialüüsravi doosi monitooringu metoodika ja -tehnoloogia vallas ning füsioloogilise heaolu hindamise metoodika arendamisel multiparameetriliste füsioloogiliste mõõtmiste põhjal linnaruumis. 

Peeter Ross

Peeter Ross on Tallinna Tehnikaülikooli e-tervise professor ja radioloog ning E-tervise doktori- ja magistriprogrammi kaasasutaja. Ta on  rahvusvaheliselt tuntust kogunud Eesti tervise infosüsteemi üks loojatest ja elluviijatest. 

Janek Metsallik

Janek Metsallik on Eesti digitervise andmelevituse platvormi ning mitmete teiste riikide terviseandmete teisese kasutuse täiustuskavade looja, mis kujundab digitervise makrotasandi arhitektuuri uurimist mitmes ülikoolis. 

Priit Kruus

Priit Kruus on e-tervise lahenduste looja, e-tervise ja terviseinnovatsiooni teadlane ning õppejõud. Priit on vedanud digitaalse dermatoloogia uurimisteemasid läbi doktorantuuri ja tudengite magistritööde juhendamise. Ta viib kliiniliselt valideeritud digitaalse dermatoloogia tehnoloogiaid tavapraktikasse Eestis ja Saksamaal - seda nii nahavähi diagnoosimises kui ka psoriaasi ravi parandamises. 

Registreerumine

Konverentsil osalemine on tasuta, kuid eeldab eelnevat registreerumist. Sisenedes tuleb esitada registreerumisel saadud QR-kood.

Registreeru

Kohti on piiratud koguses. Juhul kui peale registreerumist selgub, et Te osaleda ei saa, siis palume sellest kindlasti teada anda martin.kriisemann@taltech.ee.  

Lisainfo

Konverents on eesti keeles, va välisesinejate ettekanded. Konverentsil on sünkroontõlge eesti-inglise suunal.

Üritus toimub Tallinna Tehnikaülikooli Tudengimajas (Ehitajate tee 5, 19086 Tallinn). Sisenemine on peauksest, Tudengimajja aitavad jõuda suunaviidad.

Korraldajad jätavad endale õiguse teha programmis muudatusi.

EstWelli konverents