2. märtsil korraldab inseneriteaduskond inseneeriateemalise inspiratsioonipäeva üldhariduskoolide õpetajatele. Sihtrühm on põhiliselt matemaatika-, füüsika-, keemia- ja robootikaõpetajad. Loodame, et päev on sisukas ja pakub ka praktilisi ja uusi teadmisi!
Üritusele on vajalik eelnev registreerumine!
Laborituuridel ning töötubadel on piiratud mahtuvus, kuna laboritesse ning aktiivse tegevuse rühmadesse paraku palju inimesti korraga ei mahu. Kui mõni soovitud tegevus on juba täitunud, siis loodetavasti leiate meelepärase mõne teise tegevuse hulgast.
Päevakava:
Sissejuhatus - tutvustused, loengud (ruum U03-103)
- 10.00-10.05 Dekaani tervitus – Fjodor Sergejev
- 10.05-10.20 Kes või mis on insener, miks peaks inseneriks õppima – õppeprodekaan Ivar Annus
- 10.20-10.45 Teadussaavutused inseneerias – arendusjuht, professor Tauno Otto
- 10.45-11.10 Teadussaavutused inseneerias – elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi direktor, professor Ivo Palu
- 11.10-11.25 Koostöövõimaluste tutvustamine – koolikoostöö ja vastuvõtuturunduse peaspetsialist Keiu Org
- 11.25-11.40 Inseneriteaduskonna üliõpilaskogu (INSÜK) tutvustab üliõpilaste projekte – INSÜKi esimees Carina Bitšikov.
11.40-12.00 paus
12.00-13.00 I blokk laborikülastused (kogunemine U03-103, grupid juhatatakse laboritesse) (registreerumisel valida üks järgnevatest)
- Polümeeride labori külastus – Polümeeride- ja tekstiilitehnoloogia labori juhataja, professor Andres Krumme
- Tekstiilitehnoloogia labori külastus – Polümeeride ja tekstiilitehnoloogia labori vanemlektor, programmijuht Tiia Plamus
- Energiatehnoloogia laborid – Kütuse ja õhuemissioonide analüüsi teadus- ja katselabori juhataja, programmijuht Oliver Järvik
- Ehituse mäemaja – ehitusinsener Mattias Põldaru
- Tarkade tootmistehnoloogiate ja robootika teaduskeskus:
12.00-12.30 Paindtootmissüsteemide ja robootika demokeskus - doktorant-nooremteadur Tõnis Raamets
12.30-13.00 Isejuhtivate sõidukite ja autonoomsete süsteemide labor-kompetentsikeskus – projekti assistent Karl Läll
Kohvipaus 13.00-13.30 (Ruumis U03-103)
13.30-15.00 II blokk töötoad (kogunemine U03-103, grupid juhatatakse töötubadesse) (registreerumisel valida üks järgnevatest)
- Matemaatika ehituses – ehitusinsener Mattias Põldaru.
Matemaatika kasutamine lihtsate ja praktiliste ehituslike ülesannete lahendamisel. Kaasa saab näidisülesandeid ja loodetavasti pisut inspiratsiooni. - Polümeerid ja plastmaterjalid meie elus. Polümeeride tuvastamine erinevate meetoditega – vanemlektor Natalja Savest.
Töötoas saab tutvuda erinevate polümeeridega ning katseliselt läbi viia polümeeride identifitseerimist kasutades analüüsimeetodeid ning infrapunaspektroskoopia meetodit (FTIR). - Tekstiilkiudude tuvastamise õpituba – vanemlektor, programmijuht Tiia Plamus.
Töötoas tutvutakse enim kasutatavate tekstiilkiududega. Kiudude tuvastamist kasutatakse näiteks tekstiilitööstuses, kriminalistikas ja vanade materjalide konserveerimisel. Tutvutakse nii lihtsamate kui keerukamate tekstiilkiudude tuvastamise meetoditega. Töötoas läbiviidud katsetusi on võimalik lihtsasti korrata gümnaasiumi ainetundides. - Päikeseenergeetika töötuba – vanemlektor Lauri Kütt & tudengid.
Päikeseelektrijaam on Eestis üpris igapäevane abiline. Siiski vähem on teada, mis seal sees päriselt toimub. Selles töötoas saab katsuda päikesekiirgusest elektrienergiat muundavaid materjale ja ühendada need praktilise elektriahelaga. Saab arvutada ja ise läbi katsetada. - Pump-hüdroelektrijaamaga energia salvestamise töötuba – vanemlektor Lauri Kütt ja tudengid. Eestisse hakatakse rajama märkimisväärset energiasalvestusvõimekust. Ehitatav pump-hüdroelektrijaam on Eestis esimene. Kuidas see töötab ja mida tähendab salvestamine energiatõhususe seisukohast? Arvutame, mõõdame ja teeme praktiliselt läbi.