Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli Loodusteaduste päev toimub 28. aprill algusega kell 10.00 ja on sisustatud põnevate töötubadega terve päev! Töötoad võimaldavad tutvuda erinevate valdkondade ja teemadega ning panna ise käed külge. Valikus on üle 30 erineva töötoa ning päeva jooksul on võimalik osaleda mitmetes erinevates töötubades! Osalema on oodatud kõik huvilised, kel soov tutvuda lähemalt loodusteaduste erialadega ning luua seos teooria ning praktiliste oskuste vahel. Üritusel saab kohtuda ning vestelda ka erialade programmijuhtidega kui ka üliõpilastega!

REGISTREERI END ÜRITUSELE

LP23
  • Kui sind huvitab, kuidas molekulaarsel tasandil sind ümbritsev loodus töötab või pakub huvi, millised on täpsemad mehhanismid haiguste taga ning kuidas neile leida ravi. Või huvitab sind, millest koosneb meie igapäevane toit, kuidas seda töödeldakse ja mis toimub söödud toiduga meie organismis, siis tule tutvu rakenduskeemia, geeni- ja toidutehnoloogia töötubadega! 

  • Soovid teada täpsemalt vulkaanidest merehoovusteni ning kliimamuutustest allmaarajatiste projekteerimiseni, siis tule maa süsteemid, kliima ja tehnoloogia töötubadesse! Lisaks tuleb ka suur väliala, kus on võimalik tutvuda erinevate seadmete ja meetoditega, mida kasutatakse geoloogilistes ja mereuuringutes ning proovida ise erinevate seadmete kasutamist.  

  • Sulle meeldib teada täpselt, kuidas asjad maailmas töötavad ning sulle pakub huvi füüsika, matemaatika ja IT, siis tule rakendusfüüsika töötubadesse!

Ole kursis üritusega

Facebook event

Töötubade info uueneb jooksvalt ning lõplik ajakava tuleb hiljemalt kaks nädalat enne üritust. 

Töötoad

Mustast piprast teravuse eraldamine

Töötoa käigus viime läbi erinevaid keemialaboris kasutatavaid protseduure, nagu keetmine, destilleerimine, filtrimine ja kristallimine, mille tulemusel isoleerime mustast piprast piperiini. Piperiin on ühend, mis annab mustale piprale iseloomuliku terava maitse ja lõhna.

Töötuba

Instrumentaalanalüüs

Mikrofluidika

DNA eraldamine puuviljast

Kas oled kunagi oma silmaga näinud DNA-d? Selles töötoas õpid, mis on DNA, milleks see vajalik on ja kuidas see välja näeb. Soovi korral võta kaasa endale meeldiv puuvili, millest DNA-d eraldada.

Töötuba

Rakkude imeline maailm

Geenitehnoloogias kasutatakse geenide uurimiseks inimese või loomade kudedest eraldatud rakke. Töötoas arutleme koos, kuidas neid rakke teaduses kasutatakse ja heidame mikroskoobi abil pilgu rakkude imelisse maailma.

Töötuba

Mudelorganismid, mis ja milleks äädikakärbse näitel

Miksoskoopi kasutades uurime äädikakärbeste välimiku iseärasusi ja arutame, mida nende abil on avastatud ja mida põnevat on teoksil.

Töötuba

Tuleviku toidud mikroobidest

Töötoas käsitletakse erinevaid biotehnoloogia meetodeid, millega saab toota toiduaineid kasutades ägedaid mikroobe. Lõpuks saate ka degusteerida toitainete rikastatud popkorni või leiba!

Töötuba
Inglise keeles!

Jäätiselabor

Uurime, millest jäätis koosneb ja kuidas seda toodetakse. Valmistame ka ise jäätist kasutades soola ja vedelat lämmastikku!

Töötuba

Kümme toitu piimast ühe tunniga

Töötuba

Mikroobid meie toidus

Töötuba

Tehisintellekt ja osakestefüüsika suurandmed

Tehisintellekti meetodid arenevad järjest kiiremini, ning neid kasutatakse ka LHC ehk inimkonna suurima füüsikaeksperimendi andmete analüüsimisel. Loengus kirjeldan, kuidas see töötab, mida me selle abil uut teada oleme saanud, ning mis on tulevikuväljavaated. Teeme ka praktilise näite osakeste detekteerimisest masinõppe abil.

Seminar

Südamelihase biofüüsika

Loengus tutvustakse biofüüsikat südame uuringute näitel. Käsitleme elektromehaanilist sidestust, st kuidas südames elektrilise signaali tagajärjel toimub selle kokkutõmme. Lisaks puudutame molekulide liikumist südames ning tutvustame meetodeid bioloogiliste protsesside uurimiseks.

Seminar

Pilk südamesse

Räägime sellest, milliseid lihaseid kasutatakse erinevateks tegevusteks (seismine, jooksmine, sprintimine) ning kuidas süda reguleerib lihaste verevarustust. Me lahkame sea südant, et uurida südame kambreid ja mõista verevoolu südames. Lõpuks, me räägime sellest, kuidas süda saab oma tööks energiat ning vaatame mitokondreid isoleeritud südamerakkudes.

Töötuba
Inglise keeles!

Miks tunnelid kokku ei varise?

Töötoa käigus tutvustatakse erinevaid tunnelilae toestusmeetodeid. Seejärel antakse osalistele võimalus endal proovida lae mudelit toestada. Lõpuks saab rühmade vahel määrata kes ülesandega kõige paremini toime on tulnud.

Töötuba

Understanding Microplastics - An introduction

Töötuba
Inglise keeles!

Laeb infot...