Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli Loodusteaduste päev toimub 28. aprill algusega kell 10.00 loodusteaduste majas (Akadeemia tee 15, Tallinn) ja on sisustatud põnevate töötubadega terve päev! Töötoad võimaldavad tutvuda erinevate valdkondade ja teemadega ning panna ise käed külge. Valikus on üle 30 erineva töötoa ning päeva jooksul on võimalik osaleda mitmes. Oodatud on kõik huvilised, kes soovivad tutvuda lähemalt loodusteaduste erialadega ning luua seos teooria ning praktiliste oskuste vahel. Üritusel saab kohtuda ning vestelda loodusteaduskonna erialade programmijuhtidega ja üliõpilastega. Üritus on tasuta.

REGISTREERI END ÜRITUSELE

LP23
  • Kui sind huvitab, kuidas molekulaarsel tasandil sind ümbritsev loodus töötab või pakub huvi, millised on täpsemad mehhanismid haiguste taga ning kuidas neile leida ravi. Või huvitab sind, millest koosneb meie igapäevane toit, kuidas seda töödeldakse ja mis toimub söödud toiduga meie organismis, siis tule tutvu rakenduskeemia, geeni- ja toidutehnoloogia töötubadega! 

  • Soovid teada täpsemalt vulkaanidest merehoovusteni ning kliimamuutustest allmaarajatiste projekteerimiseni, siis tule maa süsteemid, kliima ja tehnoloogia töötubadesse! Lisaks tuleb ka suur väliala, kus on võimalik tutvuda erinevate seadmete ja meetoditega, mida kasutatakse geoloogilistes ja mereuuringutes ning proovida ise erinevate seadmete kasutamist.  

  • Sulle meeldib teada täpselt, kuidas asjad maailmas töötavad ning sulle pakub huvi füüsika, matemaatika ja IT, siis tule rakendusfüüsika töötubadesse!

Ole kursis üritusega

Facebook event

Ajakava2023
Ajakava

Registreeri end töötubadesse SIIN!

Töötoad

Mustast piprast teravuse eraldamine

Töötoa käigus viime läbi erinevaid keemialaboris kasutatavaid protseduure, nagu keetmine, destilleerimine, filtrimine ja kristallimine, mille tulemusel isoleerime mustast piprast piperiini. Piperiin on ühend, mis annab mustale piprale iseloomuliku terava maitse ja lõhna.

Töötuba

Kristin Erkman

kristin.erkman@taltech.ee

Tund kriminalistikalaboris

Tutvume meetoditega, mida oled seni vaid CSI seriaalis näinud. Muudame nähtamatu nähtavaks ja toome varjatud asjad peidust välja. Tule ja saa aimu, kuidas kasutatakse erinevaid instrumentaalmeetodeid kriminalistikalaboris.

Töötuba

Maria Kuhtinskaja

maria.kuhtinskaja@taltech.ee

Mikrofluidika maailm

Tutvustame õpilastele mikrofluidika miniatuurset maailma, sealhulgas teeme väikseid katseid.

Töötuba

Simona Bartkova

simona.bartkova@taltech.ee

Midagi värvilist

Värviliste lahustega põnevad katsed.

Töötuba

Marina Kudrjasova

marina.kudrjasova@taltech.ee

Keemilised sensorid

Tutvustame õpilastele keemilisi sensoreid ning uurime, mis on keemilise reaktsiooni kiirus, tasakaal ning kuidas neid asju mõjutada saab. Uurime, kas reaktsioonid toimuvad ainult ühes suunas ning mis on ostsilleerivad keemilised reaktsioonid. Räägime, mille jaoks kasutatakse keemilisi sensoreid ning vaatleme, kuidas saab keemilisi sensoreid ära kasutada looduslike ühendite uurimiseks.

Töötuba

Jevgenija Martonova

jevgenija.martonova@taltech.ee

DNA eraldamine puuviljast

Kas oled kunagi oma silmaga näinud DNA-d? Selles töötoas õpid, mis on DNA, milleks see vajalik on ja kuidas see välja näeb. Soovi korral võta kaasa endale meeldiv puuvili, millest DNA-d eraldada.

Töötuba

Katariina Saretok

katariina.saretok@gmail.com

Rakkude imeline maailm

Geenitehnoloogias kasutatakse geenide uurimiseks inimese või loomade kudedest eraldatud rakke. Töötoas arutleme koos, kuidas neid rakke teaduses kasutatakse ja heidame mikroskoobi abil pilgu rakkude imelisse maailma.

Töötuba

Karin Lehe

karin.lehe@gmail.com

Mudelorganismid, mis ja milleks äädikakärbse näitel

Miks kasutatakse mudelorganisme molekulaarbioloogias, õpime milliseid on äädikakärbse välimikutunnuseid saame kasutada geneetikas, kuidas vahet teha isasel ja emasel äädikakärbsel.

Töötuba

Mari Palgi

mari.palgi@ttu.ee

Pilk südamesse

Me räägime sellest, milliseid lihaseid kasutatakse erinevateks tegevusteks (seismine, jooksmine, sprintimine) ning kuidas süda reguleerib lihaste verevarustust. Me lahkame sea südant, et uurida südame kambreid ja mõista verevoolu südames. Lõpuks, me räägime sellest, kuidas süda saab oma tööks energiat ning vaatame mitokondreid isoleeritud südamerakkudes.

Töötuba
Inglise keeles!

Kestab 2 tundi!

Jelena Branovets

jelena.branovets@gmail.com

Helendavad rakud

Mis on immunofluoresents ja kuidas saab rakke värvida? Antud töötoas tutvustame immunofluorestsents meetodi põhimõtet ja näitame värvimise tusemusi rakkudes kasutades laaser skaneerivat mikroskoopi. 

Töötuba

Ekaterina Kabin

katjake.g@gmail.com

Tuleviku toidud mikroobidest

Osalejatele tutvustatakse uuendtoidu direktiivi ja kuidas sünteetiline bioloogia saab aidata lahendada säästva toidutootmise probleemi. Töötoa praktiline osa toimub teaduslaboris ning osalejad viivad läbi mikroobide kasvatamise ja metabolismi tundaõppimise katseid juhendaja abil.

Töötuba
Inglise keeles!

Alina Rekena

alina.rekena@taltech.ee

Jäätiselabor

Vaatame kuidas sool muudab vee külmumistemperatuuri ja kasutame seda ära jäätise valmistamisel. Samuti teeme jäätist vedela lämmastikuga.

Töötuba

Õnnela Luhila

onnela.luhila@gmail.com

Kümme toitu piimast ühe tunniga

Erinevaid võimalused piimatoodete valmistamisel: mis on tulemus ja mis on kõrvalsaadus jogurti, kohupiima, või, juustu näitel.

Töötuba

Signe Adamberg

signe.adamberg@taltech.ee

Mikroobid meie toidus

Vaatame mikroskoobiga presspärmi rakke ning leival ja sinihallitusjuustus kasvavate hallitusseente niidistiku ja eoseid. Uurime, milleks lisatakse pärmi taignasse. Maitseme, kas kodus valmival teeseenejoogil ja poes müüdaval kombuchal on erinevust. Saame teada millistest mikroorganismidest koosneb teeseen ja kuidas teda kasvatada kodus.

Töötuba

Inga Sarand

inga.sarand@taltech.ee

Tootearendus toidumaailmas ja kosmeetikas

Seminaris tutvustatakse, mis on laktodest puhastusvahend, toit ja veini valik, alustades lihtsast tavalisest küüslaugust. Räägitakse tehnoloogilisest abist kalade sulatamisel, suupäraste kurgisalatite retseptide väljatöötamisest ja sõjaväe toidupakkidest. Seejärel võetakse suund sportlaste toidulauale ... jõujoogid, energiabatoonid ja -trüvlid ning spordigeelid. Jõuame musta küüslaugu juurde, proovime magusat ja soolast, vedelat ja tahket. Räägime veel kakaojookidest, tervise shottidest, smuutidest ja toidulisanditest. Aga kosmeetika ... isepruunistav geel ja selle täiendused. Millised ideed on psoriaasi, vitiligo ja akne nahale määritava ravivormi tegemiseks. 

Seminar

Raivo Vokk

raivo.vokk@taltech.ee

Tehisintellekt ja osakestefüüsika suurandmed

Tehisintellekti meetodid arenevad järjest kiiremini, ning neid kasutatakse ka LHC ehk inimkonna suurima füüsikaeksperimendi andmete analüüsimisel. Loengus kirjeldan, kuidas see töötab, mida me selle abil uut teada oleme saanud, ning mis on tulevikuväljavaated. Teeme ka praktilise näite osakeste detekteerimisest masinõppe abil.

Seminar

Joosep Pata

joosep.pata@kbfi.ee

Südamelihase biofüüsika

Loengus “Südamelihase biofüüsika” saame teada, mis paneb südame tuksuma. Ehk kuuleme lähemalt, mis vallandab südame kokkutõmbumise, kus tekib südamelöögiks vajalik mehaaniline jõud, kust tuleb selleks energia ning kuidas on see kõik südamelihasraku tasandil omavahel seotud.

Seminar

Martin Laasma

martin.laasmaa@taltech.ee

Füüsikaliste protsesside modelleerimine arvutiga

Keha liikumine Maa, Veenuse ja Marsi pinna lähedal. Reaalse gaasi simulatsioon.

Töötuba

Mihhail Klopov

mihhail.klopov@ttu.ee

Kuu pöörlemisperioodi määramine Apollo missioonide piltide järgi

Me mõõdame Kuu pöörlemisperioodi kasutades Apollo 12 missioonis tehtud pilte. Kasutame fotogrammeetrilisi mõõmisi ja lihtsat geomeetriat (Pythagorase teoreem, koosinusteoreem).

Töötuba

Vladislav Pustonski

vladislav.pustonski@ttu.ee

Matemaatika ja muusika läbi füüsika

Lühidalt öeldes, fraktaalne muusika on muusika mis sisaldab vähemalt ühte mõõdetavat enesesarnast omadust (nt. helikõrguste intervallide jaotus, nootide ajaliste kestuste jaotus), mis tõestab astmeseaduse olemasolu. Antud loengus kuulete tutvustust fraktalitest, logistilisest kujutisest ja nende kasutamisest meloodiate genereerimisel (fraktaalne muusika) ning saate ülevaate antud teemal loodud bakalaureusetööst "Logistiline kujutis meloodia generaatorina".

Seminar

Liisi Raudväli

liisiraudvali@gmail.com

Miks tunnelid kokku ei varise?

Töötoa käigus tutvustatakse erinevaid tunnelilae toestusmeetodeid. Seejärel antakse osalistele võimalus endal proovida lae mudelit toestada. Lõpuks saab rühmade vahel määrata kes ülesandega kõige paremini toime on tulnud.

Töötuba

Jan-Erik Vaher

vaher.j@online.ee

Mikroplastika

Understanding Microplastics - An introduction

Töötuba
Inglise keeles!

Arun Mishra

arun.mishra@taltech.ee

(Satelliit)-kaugseire võimalused

Seminar vastab küsimusele, mis on pilt ja kuidas on Maa kaugseire tehnoloogiaid (satelliit, lennuk ja droon) sellega seotud. Lisaks tutvustab seminar tähtsamaid keskkonda kirjeldavaid näitajaid, mida pildi pealt saab määrata ja kirjeldab algoritmide tähtsust.

Loeng

Sander Rikka

sander.rikka@taltech.ee

Mereökoloogia labori ekskursioon

Tule vaata, millega on võimalik tegeleda mereökoloogia laboris. tutvume mikroplasti, mikrovetikate ja meres toimuvate protsessidega.

Töötuba

Sirje Sildvere

sirje.sildever@taltech.ee

Läänemere keemia

Võimalus saada ülevaade merekeemiast Läänemere näitel.

Loeng
Eesti ja inglise keeles!

Sirje Sildvere

sirje.sildever@taltech.ee

Kust tuleb kahvel?

Meid ümbritsev maailm koosneb erinevatest toodetest, mis meie elu lihtsamaks ja mugavamaks muudavad. Tehnoloogia ja teaduse arenguga on need tooted muutunud palju keerukamateks, sisaldades aina rohkem erinevaid toormaterjale. Kuigi kõik teavad kust neid eluks vajalikke tooteid soetada, ei pruugi tarbijad alati teada, mida need tooted sisaldavad. Kust tuleb kahvel? - on õpetlik mäng, mis tutvustab meie igapäevaelu jaoks tähtsaid toormeid ja annab taustinfot nende kasutusalade kohta.

Töötuba

Hannah Mikenberg

hannah.mikenberg@taltech.ee

Väliala

Välialal on võimalus tutvuda mere- ja geoloogiauuringuteks kasutatavate sedamete ja vahenditega. Saab uudistada põnevad setteläbilõiget ning tutvuda Lainepoisiga.

Lisaks saate väliala kohtuda eriala spetsialistidega ning rääkida ja tutvuda nendega. Kohale tuleb ka foodtruck, et keegi nälga ei jääks! Meeleolu hoidmiseks teeme ka mänge ja loosime välja auhindu. 

VälialaLP

Laeb infot...