Tallinna Tehnikaülikool

TalTechi raamatukogus saab näha interaktiivset näitust, kus tutvustatakse tehisaru pahupooli. Teemad suunavad analüüsima, kuidas ära tunda pettuseid online-maailmas ning toovad näiteid ahistamistest veebis. Näitus on avatud 10. veebruarist kuni 9. märtsini.

AI poolt võimendatud

Vestlusrobotitest süvavõltsinguni – tehisaru poolt loodud sisu saab online-maailmas üha tavapärasemaks. Uued tehisintellekti tööriistad muudavad teksti, piltide ja videote loomise lihtsamaks, kiiremaks ning odavamaks. Teisalt, veebis alati eksisteerinud ohud – pettused, ahistamine, vastandumine ja eelarvamused – on nüüd AI kaudu üha enam võimendatud.

Tehisintellekti tööriistu kasutatakse võltsuudiste loomiseks, reaalsuse imiteerimiseks ja avalikkuse arvamuse ning käitumise mõjutamiseks selliselt, et AI kasutust on peaaegu võimatu tuvastada. AI mudelid, mis on treenitud lähtuvalt loojate (eel)arvamustest, tugevdavad stereotüüpe ning viivad tagajärgedeni, mis väljuvad digiruumist. Kuidas me aga saame püsida informeerituna ja teadlikuna sellest pidevalt muutuvast tehnoloogiast?

“AI poolt võimendatud: sünteetiline ja kontrollimatu” on uus loominguline lähenemine, mis on loodud Tactical Tech ja DensityDesign Lab poolt koostöös IFLA-ga.  Projektist võtavad osa mitmed riigid, Eestis viib projekti ellu Eesti Raamatukoguhoidjate Ühingu noorteklubi.

Projekti ja näitust rahastab Euroopa Meedia ja Informatsiooni Fond (European Media & Information Fund, EMIF). 

Näitus AI poolt võimendatud