2025. aastal valib Tallinna Tehnikaülikooli nõukogu ülikoolile uue rektori. Siia lehele on kokku koondatud info ja uudised selle kohta. Lehekülg täieneb vastavalt valimistoimingute progresseerumisele.
Kandidaadid

Rektor professor Tiit Land
Tiit Land kaitses 1994. aastal doktorikraadi Stockholmi Ülikoolis. 2007. aastal valiti ta Tallinna Ülikooli keemia õppetooli professoriks. Aastatel 2011-2020 oli Land Tallinna Ülikooli rektor. Alates 2020. aastast on ta Tallinna Tehnikaülikooli rektor ja Stockholmi Ülikooli nõukogu liige. Tiit Land on Eesti Rektorite Nõukogu esimees.

Akadeemik professor Tarmo Soomere
Tarmo Soomere on mere- ja matemaatikateadlane, kes kaitses oma esimese doktorikraadi Moskva P.P.Shirshov Institute of Oceanology’s 1984 ja teise doktorikraadi Tartu Ülikoolis 1992. Soomere valiti 2005. aastal Tallinna Tehnikaülikooli rannikutehnika professoriks. Aastatel 2014-2024 oli ta Eesti Teaduste Akadeemia president. Hetkel on Soomere tehnikaülikoolis rannikutehnika tenuuriprofessor, Eesti Maaülikooli nõukogu esimees ja Arenguseire Keskuse nõukoja esimees.
Loe intervjuusid rektorikandidaatitega
Loe intervjuud siit - Tiit Land: Soovin edasi viia seda, mida oleme koos alustanud
Rektor Tiit Land kandideerib rektori teiseks ametiajaks. “Kaks ametiaega rektorile on mõistlik. Esimene ametiaeg läheb oma kava ja vajadusel muudatuste alustamiseks. Teine ametiaeg on see, mis annaks võimaluse hoo mõnusasti ära kasutada ja ma tunnen, et olen selles olukorras,” põhjendab Land oma kandideerimist.
Tema nägemus ideaalsest ülikoolist on see, et siin hoitakse ja väärtustatakse kõiki inimesi: et neid isiksusi, kellelt oodatakse kõige suuremat tulemust, toetatakse piisavalt, ning need, kes toetavad, tunnevad omakorda, et nad on organisatsioonis tunnustatud. Tänase Eesti jaoks näeb ta Tehnikaülikooli rolli ennekõike majanduse kasvatajana. “See aeg on nüüd otsa saanud, kus eksport tugines mitte tootmisel ega innovatsioonil, vaid toormel, ja meie majanduskasv ei saa enam tulla samast mudelist, kust seni,” ütleb ta intervjuus. “Eesti vajab, et oleme kõrgetasemelisel teadusel põhinev ettevõtlik ja innovaatiline ülikool nr 1, mitte vaid alusuuringuid tegev teadusülikool nr 2.”
Ülikoolis suurimaks nõrkuseks peab ta nappi tehnosiiret. Suurim tugevus aga on tema hinnangul kompetentsed inimesed ja ideaalne keskkond erinevate distsipliinide koostööks.
Oma ametiajal soovib Land, et Tehnikaülikool panustab Eesti kõrgtehnoloogilise tööstuse kasvatamisse ning kaitsetööstusse ja tehisaru arendamisse. “Kõigi kolmega haakub interdistsiplinaarsete keskuste arendamine ülikoolis,” toob ta välja ühe olulise väärtuse.
Loe intervjuud siit - Tarmo Soomere: Ühiskond on tänulik, kui arutelu veavad targad inimesed
Akadeemik Tarmo Soomere selgitab, miks ta rektoriks kandideerib: “Tundub, et ülikool ei ole oma potentsiaali päris tervikuna rakendanud. Need argumendid, mis mulle lauale pandi, olid nii tugevad, et vastuvaidlemine olnuks isekas ja mitteriigimehelik.”
Soomere kirjeldab ideaalset ülikooli kui meie maailma poliitiliste, majanduslike, psühholoogiliste ja muude mõjude väljas olevat institutsiooni, mis peab samal ajal pakkuma piisavat kaitset akadeemilisele maailmale, üliõpilastele ja õppejõududele, et need saaksid kasvada ja areneda natuke nagu kookonis, varjatuna selle eest, mida ühiskond, poliitika ja kõik muud ülikoolilt tahavad.
Tänasele Eestile on tema hinnangul vaja Tehnikaülikooli kui teejuhti riigi arengus. “30–35 aastat tagasi oli mitte ainult NATO, eurotsoon ja Euroopa Liit, vaid ka teaduse ja tehnoloogia eesliin kaugelt vaadates selgelt näha. Nüüd oleme oma ühiskonna arenguga üsna eesliini lähedal, aga me ei tea, kuhu joosta, et oma positsiooni säilitada.” Ta märgib, et ülikoolidena peame olema palju paremini teadlikud sellest, kus on maailma absoluutne tipp.
Samal ajal kui ta peab ülikooli suurimaks tugevuseks meie kompetenseid inimesi ja tipptasemel õppe- ja teadustaristut, näeb ta inimeste hulgas ka TalTechi suurimat nõrkust. “Meil on liiga vähe inimesi, kes julgeks võtta vastu mastaapseid väljakutseid,” ütleb Soomere, tuues näiteks nii rektorikandidaatide nappuse kui teadlaskonna vähese kaasarääkimise ühiskonnas olulistel teemadel.
Oma ametiajal soovib ta lahendada kaks struktuurset probleemi: tuua TalTechi maailma absoluutse tipptaseme hõngu ja sisustada ühiskonna teenimise roll ülikooli tegevuses.
Valimiste ajakava

Valimiste kord
2025. aastal valib Tallinna Tehnikaülikooli nõukogu ülikoolile uue rektori. Siia lehele on kokku koondatud info ja uudised selle kohta. Lehekülg täieneb vastavalt valimistoimingute progresseerumisele. Info TalTechi nõukogu koosseisu ja teiste ülesannete kohta leiab siit.
Rektorivalimisi, nõukogu ja rektori tööd reguleerivad:
Rektori valib nõukogu koosseisus:
- Heiti Hääl – esimees
- Tõnis Kanger – aseesimees
- Miina Karafin
- Ülo Langel
- Madis Margus
- Arvo Oorn
- Tiina Randma-Liiv
- Maive Rute
- Riin Savi
- Tanel Tammet
- Ants Vill
Uus rektor asub ametisse uueks õppeaastaks.
"Tehnikaülikooli rektori ametiaeg on seekord erandlikult 4 aastat, et tulevikus nõukogu valimise ja rektori valimise tsüklid ei kattuks, st et äsja valitud nõukogu ei peaks oma esimese tööülesandena hakkama tegelema rektori valimisega. Otsus on ühekordne ja edaspidi valitakse rektor jälle viieks aastaks (kui nõukogu ei otsusta teisiti)," sõnas nõukogu esimees Heiti Hääl.
Valimiskomisjon
Valimiste õiguspärase korraldamise ja läbiviimise eest vastutab valimiskomisjon, kes:
- avaldab ühe nädala jooksul alates valimiste väljakuulutamisest teate rektori valimise toimumise ja rektorikandidaatide esitamise tingimuste kohta vähemalt kahes üleriigilise levikuga ajalehes ja ülikooli kodulehel;
- registreerib rektorikandidaadid;
- esitab rektorikandidaadid nõukogule seisukohavõtuks;
- teavitab nõukogu valimiskomisjoni otsustest ja teeb vajadusel ettepanekuid valimistoimingute tähtaegade muutmiseks;
- korraldab rektorikandidaatide väitlusi ja nende tegevuskavade tutvustamist ülikoolis;
- esitab nõukogu nimel rektorikandidaadid senatile seisukohavõtuks;
- valmistab ette nõukogu koosoleku rektori valimise läbiviimiseks;
- otsustab muid valimisega seotud korralduslike ja tehnilisi küsimusi.
Komisjoni kuuluvad:
- Madis Margus, esimees (valimiskomisjon@taltech.ee)
- Tõnis Kanger
- Tõnu Pihelgas
- Arvo Oorn, asendusliige
Meediakontakt:
- Krõõt Nõges, meediasuhete juht
- Telefon: 620 3594
- Mobiil: 5303 6163
- E-post: kroot.noges@taltech.ee
Seotud uudised
Tallinna Tehnikaülikooli järgmise rektori valimised on jõudmas otsustavasse faasi. 18. rektori valimise eel osalevad kandidaadid erinevates koh...