Tallinna Tehnikaülikool

Prügiretseptid 2022

18. oktoobril leidis aset Tallinna Tehnikaülikooli Mektory majas aset põnev võistluspäev „Prügiretseptid 2022“

„Prügiretseptid 2022“ on praktiliste loovtööde võistlus, mis on suunatud Eesti üldhariduskoolide 5. – 9. klasside õpilastele.

Tallinna Tehnikaülikooli teadlaste poolt läbi viidava loov-praktilise võistluspäeva käigus saavad osalised teadmisi kliimaprobleemidest ja materjalijäätmetest. Ühtlasi ka praktiliselt proovida, kuidas on võimalik erinevaid jäätmeid (taas)kasutada. 
Võistlus toimus 18. oktoobril 2022.a ja projekti viisid läbi Tallinna Tehnikaülikooli Materjali- ja keskkonnateaduse instituudi ja tehnoloogiakooli töötajad.

„Prügiretseptid 2022“ alusteema on materjalid – fookuses on kolm suurt materjalirühma: puit, tekstiil ning plast. Õpilaste ülesandeks võistluspäeval on otsida uusi viise ja lahendusi materjalide taaskasutuseks. Puidust, plastist ja tekstiilist materjalid, millest noored oma loovtöid valmistama hakkavad, on eelnevalt valmis kogutud ning õpilaste käsutuses on nii olmejäätmeid kui tööstuslikke jäätmeid. 

„Prügiretseptid 2022“ on võistlus, kus tegutsetakse 4-liikmelistes võistkondades ning silmapaistvate tööde autoritele jagatakse välja auhinnad. Valminud prügiretseptidest pannakse pärast üritust kokku omalaadne retseptiraamat, kus on sees kõik võistluspäeva jooksul valminud tööd. Valminud retseptiraamatut pakume ostmiseks kõikidele koolidele, kes seda endale soovivad.

Prügiretseptide võistlusel osalesid sel aastal õpilased järgmistest koolidest:

  • Põlva Kool
  • Kilingi-Nõmme Gümnaasium
  • Rakvere Reaalgümnaasium
  • Noarootsi Kool
  • Viimsi Kool
  • Uhtna Põhikool
  • Kuressaare Nooruse Kool
  • Lähte Gümnaasium
  • Kohila Gümnaasium
  • Käina Kool

Sel aastal auhinnati järgmisi koole ja töid:

Uhtna Põhikool, aiariistade kott/põlvekaitse – kõige originaalsem lahendus
Kilingi-Nõmme Gümnaasium, maitsetaimede trepp – kõige ilusam lahendus
Viimsi Kool, puuviljade korjaja ja korv – kõige parem tehniline lahendus

Publiku lemmiku auhinna pälvis Viimsi Kool puuviljade korjaja ja korvi eest.

Lisaks andis eriauhinna välja ka Põhja-Ameerika ülikoolide teabekeskus, kelle auhind läks Lähte Ühisgümnaasiumi võistkonnale töö eest „Väärikate hoidja“.

Projekti toetab Eesti Teadusagentuur.

Üritusest valmis põnev raamat, kust saab näha, milliseid põnevaid asju õpilased jäätmetest valmistasid.
Kliki siia:
Raamat "Prügiretseptid 2022" 

ETAG logo lilla

Valik materjalijääke, millest õpilased 18. oktoobril oma tooteid valmistama hakkavad – need ongi prügiretseptide toorained/koostisosad.

Kontakt