Tallinna Tehnikaülikool

Tutvustus

Nõukogu on Tallinna Tehnikaülikooli kõrgeim juhtorgan, kes vastutab ülikooli arengu eest, teeb ülikooli pikaajalistest huvidest lähtudes valikuid arenguprioriteetide osas ja tagab tema eesmärkide saavutamise.

Nõukogu moodustatakse ja ta tegutseb vastavalt Tallinna Tehnikaülikooli seadusele ja ülikooli põhikirjale.

Nõukogu liige on oma otsustes sõltumatu teda nimetanud või valinud isikust või organist ning lähtub nõukogu töös heas usus ja oma parima äranägemise järgi ülikooli kui terviku huvidest.

Nõukogu koosseisu kuulub üksteist liiget, kellest:

  1. viis nimetab senat ülikooli põhikirjas sätestatud korras;
  2. ühe nimetab Eesti Teaduste Akadeemia isikute hulgast, kes ei ole ülikooli töötajad;
  3. viis nimetab haridus- ja teadusminister pärast seda, kui senat ja Eesti Teaduste Akadeemia on liikmed nimetanud, ning lähtudes sellest, et enamik haridus- ja teadusministri nimetatud isikutest on ettevõtjate või tootmise kutse- ja erialaliitude esindajad ja et nõukogu koosseisust enamiku moodustavad isikud, kes ei ole ülikooli töötajad.

Nõukogu kooseis kinnitati Vabariigi Valitsuse korraldusega ning kehtib viis aastat alates 21.01.2025 kuni 20.01.2030.

Nõukogu liikmed ja kontakt

Heiti Hääl

AVH Group AS nõukogu esimees
Haridus- ja teadusministri nimetatud liige
Nõukogu liige aastal 2015 ja alates 2020. aastast, alates 2025 esimees

Lõpetasin 1986. aastal Tallinna Tehnikaülikooli ehitusteaduskonna, misjärel asusin suunamisjärgsele erialasele tööle Harju KEKis. Alates oktoobrist 1989 tegutsen eraettevõtjana energia-, masinaehituse, kinnisvaraarenduse ja logistika valdkondades. Usun sellesse, et otsekohesus on edu võti.

Tõnis Kanger

TalTechi orgaanilise sünteesi professor
TalTechi senati nimetatud liige
Nõukogu liige alates 2020. aastast

Olen töötanud ülikoolis alates aastast 1998, sh 10 aastat loodusteaduskonna dekaanina. Ülikooli nõukogu liikmeks valiti mind teist korda. Naudin ülikoolis nii oma teadlase kui ka õppejõu tööd: mõlemad annavad meeldiva võimaluse pidevalt suhelda üliõpilastega.

Miina Karafin

Digitaliseerimise ja BIM-i juht ettevõttes Verston Eesti OÜ
Haridus- ja teadusministri nimetatud liige
Nõukogu liige alates 2025. aastast

Olen Tallinna Tehnikaülikooli tööstus- ja tsiviilehituse eriala vilistlane ning tegutsenud ehitussektoris alates 2012. aastast, keskendudes BIM-i (Building Information Modeling) ja teiste nüüdisaegsete protsesside juurutamisele nii hoonete kui ka infrastruktuuri ehituses. Oluline verstapost minu karjääris oli aasta Skanska USA-s, kus sain väärtuslikku praktilist kogemust ja inspiratsiooni ehitussektori tulevikusuundadest. Mulle on südamelähedane sektori areng ja muutuste elluviimine – kuidas konservatiivses valdkonnas uuendusi rakendada ning ehitusprotsesse targemalt, efektiivsemalt ja keskkonnasäästlikumalt korraldada. Selle eesmärgi nimel olen käivitanud BIMsummit Estonia konverentsi, mis pakub platvormi valdkonna edendamiseks ja lahenduste leidmiseks.

Ülo Langel

Akadeemik, Stockholmi Ülikooli neurokeemia ja molekulaarse neurobioloogia professor
Eesti Teaduste Akadeemia nimetatud liige
Nõukogu liige alates 2025. aastast

Olen Tartu Ülikooli (TÜ) ja Stockholmi Ülikooli (SÜ) emeriitprofessor. Hariduselt olen keemik (TÜ 1974), olnud nooremteadur, dotsent ja (külalis)professor TÜ-s; alates 1997. aastast SÜ teadur, dotsent, professor (2001) ja neurokeemia instituudi juhataja (9 aastat) ning töötanud USA-s (2000–2001), praegu ka Eesti Teaduste Akadeemia välisakadeemik ning Academia Europea akadeemik. Olen juhendanud 53 doktorit ja käivitanud ravimite väljatöötamisele orienteeritud väikefirmad Vulpes, CEPEP, Pepfex, SelfDiagnostics ja Glasspearl, olen ka 23 patendi ja patenditaotluse kaasautor. Erialalt olen biokeemik ning uurinud ensüüme, neuroretseptoreid ja süstikpeptiide eesmärgiga leida uusi ravimeid.

Madis Margus

Helmes grupi finantsjuht
TalTechi senati nimetatud liige
Nõukogu liige alates 2025. aastast

Kuigi peale Pärnu Koidula Gümnaasiumi lõpetamist esitasin ma ka sisseastumistaotluse Tehnikaülikooli majandusteaduskonda, viis haridustee mind esmalt kodumaalt eemale. Peale bakalaureuse- ja magistriõpinguid Ühendkuningriigis ja Rootsis möödus mu karjääri esimene osa finantssektoris. 2022. aastal avanes mul võimalus liituda ülikooliga ja asuda Tehnikaülikooli finantsjuhi rolli. Tänaseks olen küll igapäevase tööga jõudnud IT-sektorisse, aga tänu senati usaldusele saan ka edaspidi ülikooli arengusse panustada läbi nõukogu, samuti olen auditikomitee liige ja Tehnikaülikooli fänn.

Arvo Oorn

TalTechi valgustehnika labori juhataja
TalTechi senati nimetatud liige
Nõukogu liige alates 2020. aastast

Lõpetasin Tallinna Polütehnilise Instituudi (TPI) 1976. aastal elektriinsenerina ja 1982. aastal samas aspirantuuri. Tehnikaülikoolis olen olnud aastate jooksul erinevatel ametikohtadel, sh insener, tööstusharu labori juhataja ja dotsent, aga ka energeetika teaduskonna dekaan ja inseneriteaduskonna asutajadekaan. Inseneriteaduskonna loomine käivitas ülikoolis uue struktuuri ja uued õppekavad ning sai loodud alused edasiseks integreeritud teadus- ja arendustegevuseks. Olen ka ülikooli Arengufondi ja Vilistlaskogu juhtorganite liige.

Tiina Randma-Liiv

TalTechi avaliku poliitika professor, akadeemik
TalTechi senati nimetatud liige
Nõukogu liige alates 2020. aastast

Töötan Ragnar Nurkse innovatsiooni ja valitsemise instituudi professorina ning ühtlasi olen ka majandusteaduskonna teadusprodekaan. Varasemalt olen olnud Tartu Ülikooli professor ning Leuveni Katoliikliku Ülikooli, Viini Ülikooli, Gdanski Ülikooli ja Florida Rahvusvahelise Ülikooli külalisprofessor. Olen ka Eesti Teaduste Akadeemia ja Academia Europaea liige. Minu Tehnikaülikooli vilistlasstaatuse puudumist kompenseerib ehk natuke see, et mu mõlemad vanemad lõpetasid TPI cum laude insenerina.

Maive Rute

Euroopa Komisjoni tööstuse ja siseturu DG GROW peadirektori asetäitja investeeringute ja innovatsiooni alal
Haridus- ja teadusministri nimetatud liige
Nõukogu liige alates 2020. aastast

Alates 2005. aastast olen töötanud Euroopa Komisjonis ettevõtluse, teaduse ja innovatsiooni alal kõigepealt direktorina ja alates 2016. aastast peadirektori asetäitjana. Olen Euroopa Investeerimisfondi EIF nõukogu liige ja Eesti Teadus- ja Arendusnõukogu TAN liige. DG GROW asepeadirektorina olen vastutanud tööstuspoliitika, sealhulgas kriitiliste toormete, rohetehnoloogiate, tarneahelate ja standardiseerimise eest. Alates maist 2025 keskendun investeeringute ja innovatsiooni edendamisele, konkurentsivõime fondi ettevalmistamisele, intellektuaalomandi kaitse ja majandusjulgeoleku poliitikatele. Eestis olen olnud Eesti Panga asepresident ning KredExi juhataja. Olen õppinud majandust, omandanud magistrikraadid Austrias ja Belgias ning täiendanud end Harvardis.

Riin Savi

SmartCapi personali-, kommunikatsiooni- ja kestlikkuse juht 
Haridus- ja teadusministri nimetatud liige 
Nõukogu liige alates 2025. aastast 

Viimased kuus aastat olen tegutsenud era- ja riskikapitali investeeringute sektoris. Nii Baltikumi suurimas erakapitalifirmas BaltCap töötades kui ka täna riigi fondi SmartCap tiimis on minu ülesanded seotud organisatsiooni kasvu toetamisega arendades personali, kommunikatsiooni ja kestlikkuse valdkondi. Varem olen töötanud Eesti Kaupmeeste Liidu tegevjuhina, TalTechi teaduri ja programmijuhina ning Tartu Ülikooli tadusprorektori abina. Doktorikraadi avalikus halduses omandasin 2015. aastal TalTechi Ragnar Nurkse instituudis, eelnevalt õppisin Konstanzis ja Tartu Ülikoolis. Olen avaliku halduse ja halduspoliitika fänn ega väsi arutlemast ja väitlemast selle üle, mis on erinevate osapoolte roll ühiskonna kui terviku paremas toimimises.

Tanel Tammet

TalTechi rakendusliku tehisintellekti professor
TalTechi senati nimetatud liige 
Nõukogu liige alates 2025. aastast 

Olen lõpetanud Tartu Ülikooli rakendusmatemaatika erialal ning kaitsesin doktorikraadi Chalmersi Tehnoloogiaülikoolis Rootsis, spetsialiseerudes automatiseeritud teoreemitõestusele. Praegu olen Tehnikaülikoolis rakendusliku tehisintellekti professor. Minu teadustöö keskendub tehisintellekti, automatiseeritud järeldamise ja andmekaeve valdkondadele. Minu väljatöötatud teoreemitõestaja “Gandalf” on tunnustatud kui maailma võimsamaid automaat-teoreemitõestajaid ja saanud kuuel korral vastava auhinna. Olen osaline Eesti küberkaitse ja e-valimiste töörühmades ning olnud Eesti esindaja NATO teadus- ja tehnoloogiaorganisatsioonis, kuulun Eesti Teadusagentuuri hindamisnõukogusse. Akadeemilise töö kõrvalt töötan Cybernetica AS-is küberturvalisuse lahenduste arhitektina, aastatel 2009–2015 olin tarkvara peaarhitekt Eesti Energias.

Ants Vill

Tegevjuht ettevõttes Bisly
Haridus- ja teadusministri nimetatud liige;
Nõukogu liige alates 2025. aastast

Olen lõpetanud TalTechi avaliku sektori juhtimise ja innovatsiooni magistriõppe ning töötanud pikaajaliselt ettevõttes Skeleton Technologies operatsioonide ning hiljem ärijuhina, juhtides meeskondi tootmise (sh disaininud ja käivitanud tehaseid), tootejuhtimise, kvaliteedi, tootmise ja müügi valdkonnas.

Tõnis Kanger, Madis Margus, Arvo Oorn, Tiina Randma-Liiv ja Tanel Tammet on ülikooli senati poolt esitatud liikmed. Eesti Teaduste Akadeemia esitas nõukogu koosseisu Ülo Langeli. Haridus- ja teadusminister esitas Heiti Hääle, Miina Karafini, Maive Rute, Riin Savi ja Ants Villi. Praegustest nõukogu liikmetest jätkavad Heiti Hääl, Tõnis Kanger, Arvo Oorn, Tiina Randma-Liiv, Maive Rute ja Tanel Tammet.

Kontakt
noukogu@taltech.ee
Nõukogu esimees
Nõukogu sekretär Petriina Rumm: petriina.rumm@taltech.ee, tel 620 2003

Nõukogu pädevus

Nõukogu:

  1. võtab vastu ülikooli põhikirja;
  2. valib ülikooli rektori;
  3. võtab vastu ülikooli arengukava, eelarve ja kinnitab majandusaasta aruande;
  4. võtab vastu ülikooli eelarvestrateegia;
  5. kehtestab rektori valimise korra;
  6. võib avaldada rektorile umbusaldust ja ta enne lepingu tähtaja möödumist ametist vabastada, kuulates enne ära senati arvamuse;
  7. kinnitab akadeemilise struktuuri teaduskondade tasandil;
  8. nimetab emeriitrektorid;
  9. nimetab auditikomitee liikmed;
  10. korraldab siseauditeerimist;
  11. nimetab audiitori;
  12. otsustab rektori ettepanekul ülikoolile laenu võtmise;
  13. otsustab ülikooli vara omandamise, piiratud asjaõigusega koormamise ja võõrandamise põhimõtted;
  14. kehtestab sponsortoetuste ja muude rahaliste annetuste andmise põhimõtted;
  15. arutab senatiga vähemalt kord aastas peamisi ülikooli arenguga seotud teemasid;
  16. võib teostada ülikooli tegevuse üle järelevalvet enda määratud vormis ja mahus;
  17. valib oma liikmete hulgast nõukogu esimehe;
  18. kehtestab nõukogu töökorra;
  19. täidab muid talle seaduse või põhikirjaga pandud ülesandeid.

Nõukogu määrused ja otsused võetakse vastu koosseisu lihthäälteenamusega, välja arvatud punktides 1–4, 6, 12 ja 13 nimetatud küsimustes, mis otsustatakse nõukogu koosseisu kahekolmandikulise häälteenamusega.
 

Auditikomitee

  • Martti Talgre, AS Infortar, tegevjuht, auditikomitee esimees;
  • Tiina Randma-Liiv, professor, Tallinna Tehnikaülikooli nõukogu liige;
  • Tõnu Grünberg, Greenergy Data Centers tegevjuht;
  • Madis Margus, AS Helmes Group finantsdirektor.

Siseaudit