Jõulueelse nädala sees, 19. ja 21. detsembril, esitlesid Kuressaare kolledžis 11 tudengit edukalt oma lõputöid. Kolm neist olid meretehnika ja väikelaevaehituse erialalt, ülejäänud üheksa ettevõtluse ja elamusmajanduse õppekavalt.
Lõputööde kokkvuõtted
Meretehnika ja väikelaevaehitus
Erik Liim – Sõukruvi projekteerimine IWR vesijalgrattale
Lõputöö kirjeldab IWR võistlusel võistlemiseks mõeldud vesijalgrattale sobivaimate sõukruvide leidmise protsessi. Katsed viidi läbi 2-, 3- ja 4-labaliste sõukruvidega, mille läbimõõt jäi vahemikku 0,3–0,525 meetrit. Leiti, et kõige tõhusam sõukruvi on kahe labaga, mille läbimõõt on 0,4 meetrit, labade pindala suhe 0,3 ja sammu ja läbimõõdu suhe vahemikus 1,16 kuni 1,24, mis saavutas avavee efektiivsuse (ETA0) 0,782. Valmistamise võimaluste analüüsimiseks loodi kahest efektiivsemast sõukruvist 3D-mudelid. 3D-printimist peeti mõistlikuks alternatiiviks tänu võimalusele kiiresti prototüüpida ja katsetada erinevaid materjale ja tehnikaid. Kokkuvõttes leiti sobivad sõukruvid varasemalt disainitud vesijalgratta kere ja jõuülekande jaoks.
Indrek Rööp – Jää ja konstruktsiooni vastasmõju analüüs lõplike elementide meetodil
Käesolev töö uurib jää ja konstruktsiooni vastasmõju, mille tarbeks loodi lõplike elementide meetodil põhinev mudel ning rakendati seda korduvates simulatsioonides eesmärgiga tuvastada erinevate parameetrite mõju katsetulemustele. Töös vaadeldi jää purunemise teoreetilisi aluseid, mis kohandati jäätalast ja jäigast tasapinnast koosnevale Abaqus LEA tarkvaras loodud mudelile. Jää materjali modelleerimisel kombineeriti Drucker-Prageri materjali mudelit, kahjustumisel põhinevat elementide erosiooni ning progresseeruvat purunemist kahjuindeksi näol. Lokaalne survest tingitud purunemine modelleeriti kasutades surve-läbistuse suhet. Jää materjaliomaduste valikul tugineti olemasolevatele allikatele ning eksperimentaalsetel andmetel põhineva nelja punkti katse kordamisele. Esialgse elemendi suurusena kasutati 0,2 m küljepikkusega viistahukaid (kiil). Töös viidi läbi hulk simulatsioone, mille käigus loodi kokkupõrge 0,6 m paksuse jäätala ja tasapinna vahel kaldenurgaga φ, kiirusel 0,3 m/s. Kokkupõrke käigus avalduvad jõud ning liikumised salvestati, neid uuriti ja võrreldi. Töös analüüsiti selliste parameetrite mõju, nagu konstruktsiooni kaldenurk, elemendi suurus, läbistussügavus ja elementide paiknemine.
Raul Silem – Termotöötluse mõju tööriistaterase tööeale
Selles töös keskenduti erinevate termotöötlusmeetodite mõju uurimisele terasetootja ja Sporrong Eesti OÜ näitel ning vastavate tööriistade kõvadusomaduste analüüsimisele. Tööriistateraseid termotöödeldakse nende tööparameetrite edasise parendamise eesmärgil. On teada, et korrektne termotöötlus pikendab tööriistaterasest valmistatud tööriistade eluiga ning ebakorrektne termotöötlus seda lühendab. Termotöötlusmeetodite võrdlemiseks võeti aluseks terasetootja termotöötlusjuhendid ning Sporrong Eesti OÜ väljakujunenud töövõtted. Terasetootja annab soovitusi eelkuumutamise, karastamise ja noolutamise ajaks, temperatuuriks ja keskkonnaks. Võrdluse tulemusena selgus, et Sporrong Eesti OÜ meetodid erinevad terasetootja soovitustest igas võimalikus tingimuses.
Ettevõtlus ja elamusmajandus
Anette Ant – Rahvamajade omatulu teenimise võimalused Tartu valla rahvamajades võrrelduna teiste omavalitsustega Eestis
Käesoleva bakalaureusetöö põhieesmärk oli analüüsida omatulu teenimise võimalusi ning omatulu rolli rahvamajade toimimises Tartu valla kultuuriasutustes, võrreldes neid teiste valdadega. Uurimuse keskmes oli vajadus välja selgitada peamised tuluallikad, mida tuleb arvesse võtta omatulu määramisel rahvamajades, ning küsimus, kas rahvamaja peamine ülesanne peaks olema omatulu teenimine. Samuti oli eesmärgiks leida võimalusi ja esitada soovitusi olukorra parendamiseks tulevikus. Uuringu tulemuste analüüsi järeldustena saab välja tuua, et Eesti võiks Põhjamaadelt eeskuju võtta, kus kultuuripoliitika on tihedalt seotud piirkonna mainekujundamise ja identiteedi loomisega. Seetõttu peaks Eestis ümber hindama rahvamajade eesmärgi, muutes selle kasulikuks nii rahvamajale kui ka vallale. Omatulu teenimine võiks kajastuda rahvamaja eelarves lisavahendina, mida saab suunata hoone remondiks ja kohaliku kultuurielu arendamiseks, pakkudes kasu ka omavalitsusele.
Triin Plunkett – Allahindluste mõju müügikogustele kohvi kategoorias
Töö eesmärk oli uurida, kuidas Eesti jaemüügikettides pakutavad allahindlused kohvikategoorias mõjutavad kohvi müüki ja milline on tarbijate suhtumine kohvikategooria allahindlustesse. Oma eesmärgi saavutamiseks viis autor läbi kvalitatiivse uuringu, mille poolstruktureeritud intervjuude käigus küsitleti kaheksat kohvitarbijat eri vanusegruppides. Lisaks kvalitatiivsele intervjuule on autoril ligipääs laiemale publikule mitte kättesaadavatele turu-uuringu firma Nielseni poolt kogutud jaemüügituruandmetele. Selles uuringus uuris autor müügiedenduste definitsiooni ja müügiedenduste kategoriseerimist, müügiedenduste, peamiselt hinnakampaaniate positiivseid ja negatiivseid mõjusid, analüüsis Eesti jaekaubanduse kohviturgu, vaatles Eesti jaekaubandusettevõtteid ning peatus lühidalt ka ostuotsuste langetamise tarbijauuringutel põhineval tarbijakäitumisel.
Liina Pähk – Erakooli jätkusuutliku toimimise võimalustest kriiside tingimustes 2020-2023 Gaia kooli näitel
Eestis on palju erakoole, mille populaarsus üha suureneb ja suureneb ka lapsevanemate teadlikkus oma lapsele sobivaima kooli valimisel. Antud uurimistöö eesmärgiks oli teada saada, kuidas kriiside periood ja muutunud majanduskeskkond erakooli toimimist mõjutanud on. Veel uuritakse, kuidas on erakooli võimalik jätkusuutlikult majandada ja kuidas on võimalik õpilaste arvu soovitud piirides hoida. Uuritav organisatsioon selles uurimistöös on koduõppesõbralik Gaia Kool. Lõputöö tegemisel kasutati kvantitatiivset uuringut ehk küsitlust. Küsitlust levitati Gaia Kooli lapsevanemate seas. Selle küsitluse eesmärk oli teada saada Gaia Kooli lapsevanemate vaadet ja arvamust kooli hetkeseisule. Tulemuste analüüsimisel kasutati erinevaid statistilisi meetodeid. Veel viidi läbi kvalitatiivne uuring ehk süvaintervjuu, mis tehti Gaia Kooli nõukogu esimehega. Veel toodi välja millised makrokeskkonna tegurid erakooli tegevust mõjutada võivad. Uuriti muutunud majanduskeskkonna ja kriiside mõju koolile ning tehti PEST analüüs, et hinnata tegureid, mis võivad organisatsiooni tulemuslikkust mõjutada. Küsitluse, süvaintervjuu ja PEST analüüsi põhjal tehti Gaia Kooli SWOT analüüs. Andmete töötlemisel kasutati kirjeldava statistika meetodeid.
Ingrid Kallas – Väikeettevõtte Saaremaakera OÜ teenuse kvaliteedi parandamise võimalused
Käesoleva lõputöö teemaks on „Väikettevõtte Saaremaakera OÜ teenuse kvaliteedi parandamise võimalused“. Eesmärgiks oli välja uurida nõrgad kohad teenuse pakkumises ja sellele tuginedes pöörata tähelepanu teeninduskvaliteedi parandamisele, et täita klientide ootused. Selle saavutamiseks püstitati järgmised ülesanded: tutvuda teoreetiliselt kliendi, teenuse, kliendirahulolu ja teeninduse kvaliteedi olemuse ning tähtsusega. Viidi läbi rahuloluküsitlus lähtudes SERVQUAL meetodist ja NPS-soovitusindeksist, analüüsiti uurimistulemusi ja nende põhjal tehti järeldusi ning esitati juhtkonnale ettepanekuid. Ettevõttes ei ole varem klientide rahulolu mõõdetud. Tulemused näitasid, et üldiselt on ettevõtte kliendid teenusega väga rahul, aga esineb ka kitsaskohti, mida üle vaadata. Lähtuvalt uuringutulemustest peaks ettevõtte juhtkond üle vaatama kriitilise pilguga oma ruumide olukorrad ja neid korrastama ja välja töötama täpsed tööjuhised, millest tööline saaks oma töös lähtuda. Klienditeenindaja peaks oma tööks vajamineva info selgeks tegega.
Einar Pärnaste – Tehisintellekti tehnoloogia kasutamine Inter Cars’i e-poe müügi suurendamisel
Lõputöö teema on „Tehisintellekti tehnoloogia kasutamise võimalused Inter Carsi e-poe müügi suurendamisel“. Lõputöö eesmärgiks oli välja selgitada tehisintellekti tehnoloogiad, mis aitavad ja toetavad e-kaubanduse müügi suurendamist. Töö eesmärgi saavutamiseks kasutati kirjeldavat statistikat võttes aluseks Eesti Statistikaameti poolt läbiviidud tehisintellekti kasutamise uuringud. Antud uurimuses on kasutatud kvalitatiivsed ja kvantitatiivseid meetodeid lõputöö eri etappides: andmekogumine, andmetöötlemine ja andmete esitamine. Kvalitatiivsed meetodid on kasutatud antud teemal materjalide kogumiseks, süstematiseerimiseks ning esitlemiseks. Kvantitatiivsed meetodid on kasutatud tehisintellekti kasutamise numbriliseks kirjeldamiseks. Lõputöö tulemusena selgus, et Eestis tegutsevad e-kaubandusega tegelevad ettevõtted alles avastavad tehisintellekti tehnoloogia võimalusi. Teiseks selgus töö tulemusena et Inter Cars oü ettevõtte e-poe müügi suurendamiseks sobivad kõige paremini tekstikaeve ehk loomuliku keele töötlus programm, ChatBot, mis on kliendiabistamise programm ning masinõppe programm.
Egle-Liisa Onton – Kaitseministeeriumi valitsemisala organisatsioonide-ülene atraktiivne väärtuspakkumine teenistujale
Käesoleva bakalaureusetöö eesmärgiks oli uurida Kaitseministeeriumi valitsemisala ülest väärtuspakkumist teenistujale. Teooria osas kirjutatakse motivatsioonist, A. Maslow ja F. Herzbergi rahuloluteooriatest ning väärtuspakkumise teguritest töötajatele üldisemalt. Läbi viidud empiirilise uuringu valimiks olid kõik Kaitseministeeriumi valitsemisala töötajad, kellel on ligipääs organisatsiooni siseveebile. Uuringu tulemustest selgus, et kõige olulisemateks väärtuspakkumise teguriteks teenistujatele peetakse kompetentset juhtimist, meeldivat töökeskkonda, isiklikke arenguvõimalusi ning meeldivaid kolleege. Praeguse töökoha puhul hinnati kõige atraktiivsemaks teguriks meeldivaid kolleege. Kaitseministeeriumi Valitsemisala organisatsioonide praeguste töötajatele suunatud väärtuspakkumise tegurite hindamisel arvati kõige olulisemaks pikema puhkuse ning tasustatud vabade päevade võtmise võimalust. Eraldi tõid vastajad välja, et soovitakse näha kompetentseid ülemaid ja kolleege ning ühistranspordisoodustust või kütusekompensatsiooni.
Natalia Šmeljova - Sotsiaalmeedia kasutamine turunduses Anderson Äri OÜ näitel
Antud bakalaureusetöö eesmärk oli analüüsida sotsiaalmeedia rakendamise võimalusi turunduses ja selgitada välja jälgijaskonna ootused. Samuti püüti teha ettepanekuid Anderson Äri OÜ-le sotsiaalmeedia efektiivsemaks kasutamiseks turundusvahendina. Uuringu aluseks olid nii esmased kui ka teisesed andmed. Esmased andmed koguti väikeettevõttele suunatud küsimustiku ja jälgijaskonnale suunatud ankeetküsimustiku abil ning sotsiaalmeediast. Teiseste andmete allikaks olid artiklid, raamatud ja veebilehed. Uurimismeetoditena kasutati nii kvalitatiivset kui ka kvantitatiivset meetodit. Kvalitatiivset uurimist kasutati Anderson Äri OÜ turundustegevuse analüüsimiseks ning induktiivset sisuanalüüsi andmete hindamiseks. Kvantitatiivset meetodit rakendati jälgijaskonna uurimisel ning andmete analüüsimisel kasutati võrdlevat ja üldistavat analüüsi.
Karolina Luidalepp - Kriiside mõjust kõrgema hinnaklassi restoranidele aastatel 2022 ja 2023 restoranide Joyce ja Hõlm näitel
Antud töös uuriti kriiside mõju kõrgema hinnaklassi restoranidele aastatel 2022 ja 2023. Seejärel koostati soovitused võimalikeks jätkuvateks kriisideks, mis mõjutatavad ettevõtluskeskkonnas toimetulekut. Autor uuris lähemalt toitlustusvaldkonnas toimuvate kriiside kohta, kuidas on need mõjutanud uuritavaid kõrgema hinnaklassi restorane Joyce ja Hõlma. Lisaks kirjeldatakse restoranide olemust nende kontseptsiooni järgi. Diplomitöö autor viis empiirilises osas läbi restorani juhtivtöötajatega süvaintervjuu, mille eesmärgiks oli teada saada, milline kriisidest ja kuidas on mõjutanud kõrgema hinnaklassi restorane. Lisaks viis autor läbi küsitluse suunatud valimis olevate klientidega, et saada teada rohkem kliendi vaatenurgast, kuidas on kriisid mõjutanud neid kui tarbijaid.
Süvaintervjuu peamine eesmärk oli saamaks teada, kas ja kuidas kriisid on mõjutanud nende tegevust ettevõtte seisukohalt vaadatuna. Intervjuudest selgus, et kõige rohkem on uuritavaid kõrgema hinnaklassi restorane mõjutanud Covid-19, energiakriis ning vene agressioonist tingitud tarneraskused. Lisaks tänu hinnatõusudele on langenud ettevõtete kasum.