FinEst Targa Linna Tippkeskuse 2023. aastal alanud targa linna ideekonkurss on jõudnud kuue finalistini. Need kuus tiimi on hoolikalt valitud ja kõigil on potentsiaali mingit osa linnaelust parendada.
Pühendunud teadlaste ja partnerlinnade koostöös täpsustatakse nüüd lahenduse ideed ning arendusplaani ja suheldakse potentiaalsete klientidega nende vajaduste ja võimaluste täpsustamiseks.
22. augustiks valmistavad tiimid lõplikud pilootprojekti plaanid.
Kuuest ideest kolm valitut alustavad pilootprojektidega 1. novembril 2024. Pilootprojektideks valib parimad ideed meie rahvusvaheline hindamiskomisjon, kuhu kuulub 10 liiget: targa linna tippkeskuse asutaja ja direktor Ralf-Martin Soe, lisaks 3 akadeemilist hindajat, 3 investorit ja 3 avaliku sektori esindajat.
Saage tuttavaks 2023. aasta ideekonkursi põnevate finalistidega!
Hooned kui jõujaamad (Buildings as power plants)
Lahenduse juhid: dr Jaanus Kaugerand ja dr Noman Shabbir TalTechist.
Partnerlinnad: Võru, Eesti; Derry City & Strabane ja Dún Laoghaire, Iirimaa.
Esialgne väljakutse: kuidas pakkuda rohelist elektrit
Lahendus ühendab kaks ideed erineval tasandil:
- Hoone tasandil hoonete kasutuselevõtt elektrijaamadena.
- Linna tasandil – koostöö elektrituruga, pakkudes võrgu tasakaalustamiseks virtuaalelektrijaama (VPP) teenuseid.
Kaks taset täiendavad üksteist ja pakuvad üheskoos terviklikku lahendust, et tarbida rohelist elektrit, tagades kohaliku elektrivõrgu stabiilsuse, töökindluse ja jätkusuutlikkuse.
Heaolu virtuaalses linnapildis (Wellbeing in virtual townscapes)
Lahenduse juht: prof. Ivo Fridolin TalTechist.
Partnerlinnad: Narva, Eesti; Kuldiga, Läti.
Esialgne väljakutse: heaolu virtuaalses linnapildis
Lahendus on mõeldud inimese stressitaseme hindamiseks linnaruumis ja teenus, mis on mõeldud kasutamiseks virtuaalses ja/või hübriidses 3D-reaalsuses. Füsioloogilise ja psühholoogilise heaolu hindamise vahend koosneb anduritest ja küsimustikest, mida kombineeritakse ja optimeeritakse virtuaalreaalsuse andmeruumi ja keskkonna jaoks. Lisaks sisaldab see automatiseeritud algoritme, mida saab kasutada andmete kiireks töötlemiseks ja analüüsiks, mis vähendab teenuse kulusid.
UrbanSplash
Lahenduse juhid: dr Ciprian Briciu-Burgh Dublini linnaülikoolist, tihedas koostöös prof. Tanel Tensoniga Tartu Ülikoolist ning prof. Yuliya Semenova ja prof. Sadok Ben Yahiaga TalTechist.
Partnerlinnad: Tartu, Eesti; Dublin, Iirimaa.
Esialgne väljakutse: ujumisvee kvaliteedi seire
UrbanSplash on töövahend otsuste tegemiseks linna suplusvee kohta, mis pakub reaalajas andmeid vee kvaliteedi kohta ja prognoosimisvõimalusi. UrbanSplash kasutab andureid E. coli bakterite peaaegu reaalajas tuvastamiseks, mikroobide allikate jälgimist, hõlpsasti kättesaadavaid meteoroloogilisi andmeid ja muid asjakohaseid andmeid otsuste tegemiseks ja prognoosimiseks.
CitySense
Lahenduse juhid: dr Uljana Reinsalu, prof. Raivo Sell, prof. Sadok Ben Yahia, dr Jaanus Kaugerand ja prof. Olev Märtens TalTechist; dr Mozhgan Pourmoradnasseri Tartu Ülikoolist ja prof. David O’Connor Dublini linnaülikoolist.
Partnerlinnad: Tallinn, Eesti; Dublin, Iirimaa; Pula, Horvaatia.
Esialgne väljakutse: Urban Sensing Mobile Node Network
Lahendus aitab tuvastada teeolusid ning kohti, kus on kahjustatud või puuduvad liiklusmärgid ja grafiti. Lisaks saab jälgida erinevaid olulisi näitajaid linnas nagu õhukvaliteet, müratase ja parkla hõivatus. Selle info põhjal saab lahendada säästva linnaplaneerimise ja kodanike heaoluga seotud väljakutseid. Andmeid kogutakse pilootprojektis nutikate andurite võrgustikuga.
SmartWaste
Lahenduse juht: prof. Wolfgang Gerstlberger TalTechist.
Partnerlinnad: Tallinn ja Tartu, Eesti; Cesis, Läti.
Projekt teeb koostööd ka tulevase kommertsialiseerimispartneriga ibiot.io.
Esialgne väljakutse: Jäätmekäitlus linnapiirkonnas
Luuakse ühendused info edastamiseks jäätmekogumisteenust pakkuvatele ettevõtetele, et optimeerida marsruute, tühjendades ainult teatud ulatuses täitunud konteinereid. Tegemist on suurandmetel põhineva süsteemiga (“Internet of Bins”), sh andmeriistvara prügikasti täituvuse tuvastamiseks ja andmete kogumiseks.
SafeSchoolWay
Lahenduse juhid: prof. Dago Antov ja dr Tiia Rõivas TalTechist; Jun Yang Aalto ülikoolist.
Partnerlinnad: Tartu ja Valga, Eesti; Riia ja Cesis, Läti.
Esialgne väljakutse: Turvaline koolitee
Lahendus võimaldab analüüsida erinevate koolide juurde viivate kooliteede turvalisust õpilaste, õpetajate ja teiste igapäevaste kooliminejate jaoks. Eesmärk on luua töövahendid, millega analüüsida linnakeskkonna hetkeseisu erinevate liikumisviiside kasutamisel (nt jalgsi, jalgrattaga, mikromobiilsus), selle turvalisusel ja tuvastada liikuvusega seotud probleemid. Töövahenditega saab hinnata ohtlikkust koolini viivate teede ümbruses ja teha kindlaks, millised on kõige olulisemad ja tõhusamad meetmed ohutuse suurendamiseks.
FinEst Targa Linna Tippkeskus on hiljuti alustanud neljandat targa linna ideekonkursi vooru. Eesmärk on koguda keerulisi kaasaegseid linnalisi väljakutseid, et luua nende jaoks nutikaid ja teaduspõhiseid lahendusi koostöös teadlaste ja arendajatega. Linnad kogu maailmast on oodatud saatma oma väljakutseid, et saada rahastamist ja toetust pilootprojektidele uute nutikate linna lahenduste loomisel. Alates septembrist 2025 käivitame kokku kolm pilootprojekti, mille eelarve on 3 miljonit eurot.
Loe rohkem kuidas osaleda targa linna ideekonkursil 2024
Pilootprojektide elluviimist rahastab Euroopa Regionaalarengu Fondi ning Eesti Haridus- ja Teadusministeeriumi rahastatav projekt “FinEst Targa Linna Tippkeskuse piloodiprogramm.“