Tallinna Tehnikaülikool

Majandusteadlane, investor ja TalTechi majandusanalüüsi ja rahanduse instituudi õppejõud Kristjan Liivamägi valiti hiljuti Äripäeva aasta investoriks. Aasta investori auhind antakse investorile, kes on panustanud kõige rohkem Eesti investorkultuuri edendamisse ja rahatarkuse jagamisse. Tegemist on investeerimiskogukonnas kõige suurema tunnustusega, mida välja antakse.

Kristjan Liivamägi - aasta investor 2022
Kristjan Liivamägi. Foto: Raul Mee

Äripäeva žürii valis 22.jaanuaril Sind aasta investoriks 2022. Palun meenuta, mis sind kunagi rahanduse ja investeerimise teema juurde viis?

Alustasin investeerimisega 19-aastase noore poisina ja investeerimise juurde jõudsin seetõttu, et otsisin võimalusi oma säästetud raha ostujõu säilitamiseks. Oli 2006. aasta kevad ja Eestis väga kõrge inflatsioon ning mõistsin, et pangakontol raha hoides kaotab see ostujõudu. Erinevate võimaluste kaalumise tulemusena jõudsin Tallinna börsini, kus oma esimesteks aktsiateks soetasin Saku Õlletehase ja Rakvere Lihakombinaadi aktsiaid. Minu eesmärk sellise rahapaigutusega oli kaitsta oma sääste inflatsiooni eest, kuid edasi algas põnev ja huvitav teekond rahamaailmas, mis tänaseks on kulmineerunud doktorikraadiga finantsökonoomikas ning üle miljoni eurose investeerimisportfelliga.

Võib tunduda, et aasta investor võiks elada rahulikult rantjee elu, milleks on sellise tiitli omanikul vaja tegeleda teadusega?

Aus vastus on, et kuna mu passiivsed intressi-, dividendi- ja üüritulud ületavad mitmeid kordi pere igakuiseid kulusid, siis ega ma ei peakski tööl käima. Ometigi loen Tallinna Tehnikaülikoolis loenguid ja tegelen teadustööga, sest kui mul on vabadus teha, mida iganes soovin, siis mida paremat saaksingi teha oma ajaga, kui tegeleda minu kire, hobi ja armastusega, milleks on investeerimise ja finantsturgude uurimine. Oma teadustöö raames uurin erinevate investorite käitumist finantsturgudel eesmärgiga selgitada välja, miks on osad investorid edukad ja teised mitte.

Lisaks teadustööle õpetad ka tudengeid – loed ülikoolis õppeaineid eraisiku rahandus, rahanduse alused, investeeringute analüüs, finantsjuhtimine. Kokku oled õppejõuna tegutsenud peagi juba 10 aastat, kas on mingit tendentsi või muutust, mida välja tuua, kas ning kuidas on selle aja jooksul muutunud Sinu tudengid?

Minu jaoks on tudengitele teadmiste jagamine üks osa eestlaste rahatarkuse suurendamise missioonist. Viimase kümne aastaga on tudengite teadmised ning huvi investeerimise ja rahanduse vastu oluliselt suurenenud. Näen iga nädal, kuidas tudengid tulevad loengusse, sära silmis ja suur sisemine soov põues omandada uusi teadmisi ja praktilisi oskusi. See on väga äge ja annab ka mulle motivatsiooni jätkata rahatarkuse alaste loengutega.

Kuidas oled ise õppejõuna muutunud ja arenenud? Millist nõu annaksid endale 10 aastat tagasi?

Jättes kõrvale erialase arengu, on kõige suurem muutus toimunud avaliku esinemise oskustes. Annaksin kümme aastat nooremale iseendale soovituse pidada meeles, et esinemise puhul on väga oluline, kuidas sa midagi ütled - esinemise edukus sõltub 80% ulatuses esineja kehakeelest ning vaid veidi üle 10% ulatuses sellest, mida räägid.

Oled üliõpilaste seas hinnatud õppejõud, ainuüksi kahel viimasel aastal valisid üliõpilased Sind 2020. aastal loenguguruks ning 2021. aastal lemmikõppejõuks, rääkimata kõigist varasematest tiitlitest. Mida pead õppejõu töö juures kõige olulisemaks?

Minu hinnangul on õppejõu töös väga olulised sisemine kirg ja motivatsioon - kui seda ei ole, siis on raske tudengeid kõnetada. Lisaks sellele on, eriti investeerimise valdkonnas, oluline praktiline erialane kogemus, ainult teoreetikuna oleks raske sammu pidada kiirelt muutuva maailmaga.

Mille tegemist naudid vabal ajal? Kuidas taastud ja energiat laed?

Minu jaoks on väga oluline sport, olen spordiga tegelenud alates teisest eluaastast. Varem mängisin professionaalsel tasemel käsipalli, praegu tegelen spordiga keskmiselt neli korda nädalas: ujun, käin jõusaalis ja jooksmas. Tähtsal kohal on ka tervislik toitumine ja uni - vajan minimaalselt 8 tundi und, et efektiivselt toimida, seega mulle väga meeldib magada.

Lisaks tegelen ma numismaatikaga, naudin ka lastega male ja monopoli mängimist.

Ja lõpetuseks – jaga üks soovitus praegusel ebakindlal ajal – mida teha, et vara säiliks ning kasvaks?

Kõige kõrgema pikaajalise tootlusega investeering on investeering iseenda teadmistesse - mitte ükski inimene ega majanduslangus ei saa seda kunagi ära võtta. Teadmisi ja kogemusi on võimalik kogu elu jooksul konverteerida rahaks või muudeks varadeks.

Laeb infot...