26.-27. novembril anti Riias välja auhinnad Baltic Sustainability Awards 2024, kust tõid võidu kaks TalTechi hargettevõtet. Toidu innovatsiooni kategooria võitis ÄIO ning teaduse rakendamise kategooria Raw Edge.
Tegemist on ühe Baltikumi mainekaima kestlikkuse auhinnagalaga. Selle eesmärk on tuua esile uuenduslikke algatusi ja projekte, millel on potentsiaal kujundada paremat ja jätkusuutlikumat tulevikku.
TalTechi kestliku arengu ja rohepöörde nõunik Helen Sooväli-Sepping, kes osales auhindade väljaselgitamise žüriis, sõnas, et Balti kestlikkuse auhindu antakse välja juba kolmandat aastat. „Auhindu jagatakse kümnes erinevas kategoorias ja seekord oli nominente väga palju. On eriti hea meel, et Tallinna Tehnikaülikooli teaduspõhised ettevõtted jõudsid finaali ja võitsid – kümnest kategooriast tõid võidu tehnikaülikooli lausa kaks”.
ÄIO jätkusuutlikud rasvad ja õlid
ÄIO tehnoloogiad ja tooted pakuvad jätkusuutlikke alternatiive palmi- ja kookosõlidele, loomsetele rasvadele ning kakaovõile, rajades teed rohelisematele ja eetilisematele toidusüsteemidele. ÄIO tehnoloogia muudab rasvatootmise olemust, kasutades toorainena tööstuslikke kõrvalsaadusi ja taastuvaid ressursse ning muudab jäätmed väärtuslikeks toodeteks.
See protsess pole mitte ainult jätkusuutlik, vaid ka kohandatav erinevate tööstusharude, sealhulgas toidu-, kosmeetika- ja keemiatööstuse vajadustele. 2024. aastal kaasas ÄIO riskikapitalifondidelt 6,1 miljonit eurot, et rajada Eestisse demotehas. Riias tunnustati ka aasta investeeringu auhinnaga üht ÄIO investorit, ettevõtet 2C Ventures, nende otsuse eest toetada ÄIO kasvu.
Raw Edge´i fermenteeritud ja elus bakteritega karastusjoogid
Raw Edge keskendub kohaliku päritoluga bioloogilise tooraine ringväärindamisele, kasutades teaduspõhist fermentatsioonitehnoloogiat. Ettevõte muudab tooraine, mis muidu läheks raisku, kõrge toiteväärtusega ja maitsvateks toodeteks, mis sisaldavad elusbaktereid ning toetavad nii tervist kui säästavad keskkonda. Uurides ja rakendades uusi bakteritüvesid, viib Raw Edge praktilisse rakendusse uusi tehnoloogiaid. Need aitavad väärindada toorme ülejääke, luues samal ajal tervislikke ja maitsvaid tooteid, mis toetavad kestlikku toidusüsteemi.