Tallinna Tehnikaülikool

Kõik eestimaalased saavad alates 18. novembrist tasuta osaleda maailma kõige populaarsemal veebikursusel, mis aitab saada teadmisi tehisintellektist ja selle üha kasvavast rollist igapäevaelus. Esimesel nädalal liitus kursusega ligi 1700 inimest.

Karin Härmat

See kursus on „Elements of AI“, mille tõi Eestisse Tallinna Tehnikaülikool. Kursuse eesmärk on kasvatada ühiskonna teadlikkust ja vastuvõtlikkust tehisintellekti (ingl k artificial intelligence ehk AI) suhtes. Kursuse töötasid 2018. aastal välja tehnoloogiaettevõte Reaktor ja Helsingi Ülikool ning praeguseks on seal osalenud üle 220 000 inimese 110 riigist.

Tehisintellektist või kunstmõistusest räägi­takse palju, kuid selle olemust mõistavad vähesed. Fujitsu Eesti arendusjuhi Sven Kliimanni sõnul on see väga üldiselt sõnastades arvutisüsteem, mis võimaldab käsitleda väga suurt hulka andmeid, leida sellest seoseid, tajuda sensorite abil keskkonda ja õppida tagasi­sidest.

AI on õigustatult populaarne teema, sest see on praktiliselt igapäevaselt kasutuses, kuigi me ei pane seda tähelegi. Kliimann rääkis, et arvutid ja arvutisüsteemid eksisteerivad kõikjal – mobiiltelefonis, käekellas, autos, tööstuses, isegi majades, kus elame. „Näiteks oskab Facebook meile soovitada reklaame ja tunneb pildilt ära meie sõbrad, LinkedIn saab hakkama isegi õige töökoha soovitamisega, Instagram kuvab meile sisu, mille vastu oleme huvi üles näidanud,“ kirjeldas ta. Samuti on kunstmõistusega tänavatel vuravad pakirobotid, mis tarnivad meile kaupa, auto, mis tunneb liiklusmärke ja hoiatab ohu eest, ning parkla, mis tuvastab sissesõidul numbrimärgi. Selliseid näiteid on lõputult, märkis Kliimann.

Küll aga on laialdases kasutuses olevad tehisintellekti lahendused tänapäeval veel suhteliselt lapsekingades ning arenguruumi on tohutult. Kahjuks toob see arendusjuhi hinnangul kaasa varjukülje: tehnoloogiat on võimalik kuritarvitada. Ta avaldas lootust, et ehk ühel päeval siiski tulevad autonoomsed autod, mis on turvalisemad ja tähelepanelikumad kui inimene, ning meditsiinis suudetakse tänu tehisintellektile leida tõhusam ravi haigustele, mille seljatamine on tänaseks veel liialt keerukas, kulukas või aeganõudev.

AI kursus suurendab mõistmist

„Elements of AI“ Eesti projektijuht Regina Erlenheim rääkis, et kursus toodi Eestisse põhjusel, et tehisintellekt toetab inimeste elu ja toimetulekut. „Kursus annab igale osalejale vahendid, kuidas mõista töö olemuse muutumist tehisintellekti mõjul. See on mõeldud kõigile ja sobib ideaalselt tehisintellekti baasteadmiste omandamiseks, sest eelnevad programmeerimis- või tehnoloogiaalased teadmised pole kursuse läbimiseks vajalikud,“ selgitas Erlenheim.

AI roll meie igapäevaelus kasvab jõudsasti ning seetõttu peame teadma ja mõistma, millistes olukordades ja kohtades seda juba kasutatakse. „Võime rääkida, kuidas inimesed jätavad internetti maha n-ö digijälgi, mille alusel näidatakse sulle edaspidi just sind huvitavat materjali. See pole hea ega halb, aga peame olema teadlikud, et meie infoväljad muutuvad aina isikukesksemaks,“ kommenteeris Regina Erlenheim.

Kursus on põlvkondade ja valdkondade ülene, kursuse ülesandeid saab lahendada nii üksi kui ka perekonnas või grupis. Nii saavadki näiteks vanavanemad ja lapsed koos aega veeta või meeskonnad lisatõuke ühistegevuseks. Ka IT-tudengile või -spetsialistile tuleb kursusele registreerumine kasuks, näiteks kui keegi küsib neilt lihtsat seletust mõne keerulise tehisintellekti idee kohta. „See aitab lihtsal moel seletada, mis on mis. Teame ju, et üha rohkem on vaja inimesi, kes oskaksid üksteisele n-ö tõlkida IT-inimeste ja näiteks äripoole spetsialistide probleeme. Nii et „Elements of AI“ kursus võib potentsiaalselt mõlemale poolele üksteise mõistmisel abiks olla,“ rääkis projektijuht.

Kursuse loojate kaugemaks eesmärgiks on tehisintellekti teemal harida vähemalt ühte protsenti maailma rahvastikust, Eestis püüavad kursuse eestvedajad jõuda samuti vähemalt ühe protsendini elanikkonnast. Selleks kaasas TalTech AI väljakutsega liituma ettevõtteid ja avaliku sektori organisatsioone, keda praeguseks on juba üle 40. Nende hulgas on suuri tehnoloogia-, jaekaubandus-, koolitus- ja õigusbüroosid ja meediaettevõtteid. Kursuse korraldajad on veendunud, et eri taustaga inimesed ja ettevõtted peavadki sellistel teemadel end harima ja oskama kaasa rääkida. ■

Kuidas liituda ja mida teha?

  • Tee www.elementsofai.ee lehel endale konto.
  • Alusta ülesannete lahendamisega.
  • Kokku on kuus suuremat teemat ja iga teema all mõned väiksemad.
  • Kokku on 25 ülesannet, millest viis on kasutajate vastastikuse hindamisega ehk peer reviewed.
  • Kursus on läbitud, kui 90% harjutustest on sooritatud vähemalt 50% õigete vastustega.
  • Kursuse läbimisel saad „Elements of AI“ lehelt alla laadida sertifikaadi ja õiguse
  • taotleda ülikoolist 2EAP-d.
  • Esita sõbrale või koostööpartnerile #AIväljakutse.

Kursuse Eesti patroon president Toomas Hendrik Ilves:

AI mõjutab olulist osa ühiskonnaelu aspektidest – alates muutuvast tööturust kuni omavahelise kommunikatsiooni, meedia toimemehhanismide ja demokraatlike protsessideni. Neid mõjutusi ei ole vaja karta, kuid neid on vaja mõista. Uue digitaalse ilmaga kohanemiseks peaksid need, kes töötavad ideede ja seadustega, saama aru tehnoloogiast, ja need, kes töötavad tehnoloogiaga, saama aru, mis on ja mis ei ole liberaalse demokraatia puhul kohane. Veebikursus „Elements of AI“ aitab osaliselt seda ülesannet täita.

Ettevõtte Helmes partner ja ärisuunajuht Kristi Pool:

Osalesin Helsingi Ülikooli “Elements of AI” kursusel, kuna see tundus pōnev. Mõtlesin algul, et vaatan paar esimest peatükki üle ja saan mõiste selgeks – mis AI on ja mis ei ole. Aga kursus muutus aina põnevamaks, tekkis hasart ja huvitav oli lugeda teiste kursusel osalejate vastuseid, mida tuli mõne ülesande puhul hinnata ja hinnangut põhjendada.

Leian, et AI on väga ülekasutatud termin, ja soovisin teaduslikku selgitust. Ootasin ka kinnitust, kas AI ja robootika on nii kaugele arenenud, et õige pea suur osa töökohti kaob ning robotid vallutavad maailma. Kuid juba esimest peatükki läbides selgus, et AI meetodite arendamine vajab veel paljuski täiustamist. 

Laeb infot...