Tallinna Tehnikaülikool

Eesti Mereakadeemia tähistab oktoobris sajandat juubelit. Sel puhul on EMERA majas sajandit kajastav fotonäitus „Ajarada“, mille saamisloo leiate Mente et Manu oktoobrinumbrist, kuid pilte tuleb oma silmaga vaatama minna.

Alates 10. septembrist 2019 on võimalik Eesti Mereakadeemia (EMERA) trepihallis ette võtta omamoodi merereis läbi viimase saja aasta. Näitusel „Ajarada“ on eksponeeritud 100 fotot, mis kajastavad hetki nii meremeeste, kalurite, merendusspetsialistide ja rannarahva elust kui ka merehariduse arengutest läbi aastate 1919–2019. EMERA saab 2019. aasta oktoobris 100-aastaseks.

Tekst: Eha Mugamäe

Eesti Mereakadeemia hakkas oma 100. sünnipäevaks valmistuma juba paar aastat tagasi ning välja kuulutati ideekonkurss suure juubeli väärikaks tähistamiseks. Ühe ideena laekus alla­kirjutanu soov muuta muidu ilmetu trepikoda fotode abil hubasemaks. „Ajaraja“ lumepall oli läinud veerema.

Möödunud sügisel liitusid „Ajaraja“ ideejuhi Ehaga Kadi Kasepõld EMERA teadus- ja arenduskeskusest ja kvaliteedijuht Iivi Oskar. Kolmekesi pandi pead kokku, et mõelda välja näituse kontseptsioon. Teadvustati, et ajaloolist tõde otsima ei minda ning näitus peab saama lihtne, huvitav ja tegevustekeskne, kus kõik oleks pikemate selgitusteta arusaadav. Seda enam, et asukoht – trepikoda – ei ole paik pikkade tekstide lugemiseks.

Näituse jaoks sobivate fotode leidmine oli paras proovikivi. Leidmaks algusaastate pilte, sai palju tunde veedetud nii EMERA mälutoas kui ka Eesti Meremuuseumi lõputus pildipangas. Samuti paluti kolleegidel ja koostööpartneritel merendussektorist jagada oma parimaid palasid ning läbi ei jäänud vaatamata ka sõprade-sugulaste albumid.

Lisaks fotodele vürtsitavad näitust vanasõnad ning naljad M. Kullo kogumikust „Vesised naljad“. Ka särtsakamate mälestuste kogumiseks pöörduti lisaks kogumikule endiste ja praeguste kolleegide poole.

Üks põnevaim foto ja mälestus pärineb Mait Põllult tema reisilt Kuveiti 1970. aastatel: „Kui olime Kuveidis dokis, saabus sinna fotol olev loomaveolaev, mis tõi kaasa elus lammaste lasti Austraaliast – lambasita haisu oli terve sadam täis. Selliseid laevu tuli kohale kokku kolm, sest araablane külmutatud liha ei söönud – igal söögiajal tuli uus lammas maha lüüa.“

Selleks, et tööle-loengusse liikumine kulgeks lõbusamalt, on treppidele paigaldatud sõnad tuntud merelauludest. Nii saab igaüks oma südames viisijuppe ümiseda – muudab ju laul rinna rõõmsaks – ja kindlasti aitab see maandada võimalikku ülikoolistressi.

Ühe huvitava vahepalana saab tutvuda henseldamise traditsiooniga. Henseldamiseks kutsutakse mereristsetega kaasnevat tegevust esmakordselt ekvaatorit ületavatele meremeestele. Tegu on väga vana merekombega, mil merele toodi ohvreid, võitmaks laevadele jumalate soosingut tormis, tuulevaikuses ja muudes meresõitu takistavates olukordades. Vanasti oli henseldamise keerukas katsumus (nt kiilu alt läbi tõmbamine) ka noorte meeste mehisuskatseks. Nüüdisajal on henselduspidustus vaheldus üksluisele merereisile ning on üles ehitatud Neptuni ja tema kaaskonna külaskäigule. Mis aga selle külaskäiguga kaasneb, saab teada juba näitust külastades.

„Ajaraja“ näitusel on välja toodud ka erinevad hooned, kus on asunud praegusele akadeemiale eelnenud mereõppeasutused. Saja aasta jooksul on neidki kogunenud päris mitu.

Näituse kunstilise poole kujundamisel tuli nõu ja jõuga appi Havas Estonia.

„Ajaraja“ meeskond loodab, et näitus pakub äratundmisrõõmu igas eas vaatajale ning kuna maja tornini jäi veel vaba seinapinda, soovime, et „Ajarada“ täieneks jäädvustustega EMERA järgnevatest ja teguderohketest aastatest!

Kohtumiseni Eesti Mereakadeemias! ■

28.06.1919

EV Haridusministeeriumi otsus asutada Tallinna Merekooli

27.10.1919

Algas õppetöö, mis toimus Gustav Adolfi Gümnaasiumi hoones Suur- Kloostri 16

18.05.1920

Asutati Tallinna Laevamehaanikute kool

01.10.1935

Tallinna Merekooliga liideti Laevamehaanikute kool

1936

Merekool kolis „Meremeeste Kodu“ majja Uus-Sadama 14

01.10.1938

Merekooli laevajuhtimise osakonna I klassi astus esimene naisterahvas – Aleksandra Laas

1940

Merekool kolis hoonetesse Vene tn 22 ja 31

1941

Merekool viidi Haridusministeeriumi alluvusest üle NSV Liidu Mere­laevanduse Rahvakomissariaadi alluvusse ja nimetati Tallinna Mere­tehnikumiks

09.03.1944

Merekooli hoonesse kukkus pomm

1945

Asutati Tallinna Merekalandustehnikum, mis järgnevatel kümnenditel vahetas mitu korda nime

1945

Merekoolile anti õppehooneks koolimaja Estonia pst 10

01.01.1992

Loodi Eesti Merehariduskeskus, mis ühendas kõik ülalnimetatud ja muud merealased õppeasutused

16.12.1992

Tallinna Kutsekool nr 1 muudeti Eesti Merehariduskeskuse Ametikooliks

20.01.1994

Merehariduskeskusele anti Eesti Merelaevanduse poolt üle uus õppehoone Lasnamäel

07.10.1999

EV valitsus võttis vastu otsuse nimetada Merehariduskeskus Eesti Mereakadeemiaks

Juuli 2009

Eesti Mereakadeemia kolis osaliselt aadressile Kopli 101

September 2012

Eesti Mereakadeemia kolis täielikult aadressile Kopli 101

23.04.2014

Allkirjastati Tallinna Tehnikaülikooli ning Eesti Mereakadeemia liitumisleping

01.01.2017

Eesti Mereakadeemia sai üheks viiest TTÜ teaduskonnatasandi struktuurüksusest ja endine TTÜ Kuressaare Kolledž liideti Mereakadeemia koosseisu

Laeb infot...