Viiendas rahvusvahelises alalisvoolu innovatsiooni töötoas räägiti vahelduvvooluelamute energiatõhususest, nende mõjust elektrivõrgule ja üleminekust nullheitehoonetele.
Samuti käsitleti majapidamiste alalisvoolu mikrovõrkude kasutuselevõttu, mis muudab elamute energiavarustuse põhimõtteid, optimeerib energiavoogusid ja suurendab tulevaste hoonete energiatõhusust ja energiajulgeolekut.
Eesti alalisvoolu innovatsiooni töötubade sarja (Estonian DC Innovation Workshop) asutas akadeemik ja tehnikaülikooli teadlane Dmitri Vinnikov aastal 2021, et ühendada akadeemia tööstusega, et hõlbustada alalvisvoolu mikrovõrkude rakendamist eramutes ja energiaühistustes. Sel aastal oli fookuses energiatõhusus, julgeolek ja töökindlus alalisvoolutehnoloogiate abil. Tihe päevakava hõlmas 17 inspireerivat esitlust nii tööstusest kui ka akadeemiast. Teemade ulatus oli lai, sest arutati vahelduvvoolutoitega elamute üldisi väljakutseid, sektori nihet nullheitehoonete suunas, nende mõju elektrivõrgule ja alalisvoolukaitsete tehnoloogiad. Töötoa lõpp keskendus alalisvoolu rakendusjuhtumitele ja tehnoloogia innovatsioonile.
Üle 100 osaleja said tutvuda ainulaadsete alalisvoolu kogemuskeskuste ja alalisvoolutehnoloogia valideerimise laboritega, mida juhivad TalTechi jõuelektroonika uurimisrühm, firmad DC Systems ja DC Opportunities Amsterdamis ja Delftis (Holland).
Ühtlasi toimub alalisvoolu valdkonna tööstuses kiire innovatsioon – töötoas jagasid kogemusi Schneider Electricu, Maschinenfabrik Reinhauseni, Elektrilevi, Phoenix Contacti, Cisco, BLIXTi ja Daikin Europe’i esindajad. Jutuks tuli ka alalisvoolutehnoloogiate eelised ja rakendused kaitse- ja sõjatehnikas – kasulikke teadmisi andis edasi Eesti robootika- ja kaitsetehnoloogia ettevõte CAFA Tech.
Töötoa lõpus said osalejad külastada ainulaadse alalisvoolutehnoloogiate uurimis- ja näidiskeskust - TalTechi Residential DC Innovation Hubi ja tutvuda tipptasemel muundustehnikaga MERGE, FORCE, FlexiVerter ja SAFEBREAK, mille töötasid välja TalTechi jõuelektroonika uurimisrühma teadlased.
TalTech Residential DC Innovation Hub on esimene alalisvoolu kogemuskeskus Põhja-Euroopas, olles üheks oluliseks sammuks ülikoolilinnaku kliimaneutraalsuse suunas aastaks 2035. Keskuse eesmärk on luua side valdkonna juhtivate teadlaste ja roheenergiaettevõtete vahel, et hoogustada innovatsiooni ning kiirendada turule sobivate tehnoloogiate, standardite ja jõuelektroonika alalisvoolulahenduste kasutuselevõttu Eestis ja Euroopa Liidus. Alalisvoolu jaotusel põhinevad saastevabad hooned mängivad otsustavat rolli majanduse tulevases elektrifitseerimises jätkusuutliku ühiskonna suunas.