Juba kuuendat korda toimuv loengute konkurss „Teadus 3 minutiga“ võimaldab noortel teadlastel lihvida esinemisoskust ja pälvida avalikkuse suuremat tähelepanu. Tallinna Tehnikaülikooli eelvooru kolm paremat jõuavad otse suurde finaali.

Teadus 3 minutiga
Kuvatõmmis Jako Siim Eensalu eelmise aasta võiduvideost

Kõik Tallinna Tehnikaülikooli doktorandid ja noored teadlased, kes esitavad kolme minuti pikkuse videoloengu 10. novembriks, saavad osaleda Eesti Teaduste Akadeemia ja Eesti Rahvusringhäälingu noorte teadlaste konkursil, mis pakub uudseid kogemusi ja ka väärtuslikke auhindu.

Näiteks on ülikooli eelvooru parimatele nähtud ette rahaline preemia. 21.-22. novembril on võimalus osaleda teaduse populariseerimise intensiivkursusel Heimtalis, kus kohtutakse nii tippteadlaste kui ka professionaalsete teaduskommunikaatorite ja televisiooni spetsialistidega, et lihvida oma esituse sisu ja vormi veelgi paremaks. Finalistidel on võimalus avaldada oma ettekande põhjal populaarteaduslik artikkel, mis avaldatakse ERRi teadusportaalis Novaator jms.

Miks osaleda?

„Teadus 3 minutiga“ eelmise aasta võitja, Tallinna Tehnikaülikooli materjali- ja keskkonnatehnoloogia instituudi insener Jako Siim Eensalu (pildil on kuvatõmmis tema eelmise aasta võiduvideost) tunnistab, et konkurss arendas eelkõige tema esitlus- ja eneseväljendusoskust. „Ent see näitas ka, et minu uurimistöö pakub huvi laiemale üldsusele. Konkursi võit tõestas, et just igapäevane järjepidev harjutamine on edu alus,“ rõhutab noor teadlane.

Selleks et videoloeng tuleks eriti hästi välja, soovitab Jako Siim alustuseks vaadata eelmiste aastate galavideoid, et võtta õppust viimistletud esitustest. „Tasub koostada võimalikult lihtsalt mõistetav video, mille üldistatud sisu annab kolme minutiga ülevaate ühest kindlast teemast.“

NB! Vaata Jako Siim Eensalule võidu toonud videoloengut!

Keda oodatakse osalema?

Osalema on oodatud kõik meie doktorandid, samuti noored teadlased, kes on saanud doktorikraadi alates 2021. aasta veebruarist kuni tänaseni ning soovivad anda oma panuse eesti teaduskeele ja eestikeelse teaduskommunikatsiooni edendamisse.

Kuidas konkurss välja näeb?

Tallinna Tehnikaülikool palub saata osalejate enda tehtud 3 minuti pikkused teadusloengute videoklipid hiljemalt 10. novembriks aadressile: kaire.kaljuvee@taltech.ee.

Ülikooli žürii valib 15. novembriks välja kolm finalisti, kes esindavad meie ülikooli veebruaris toimuval pidulikus lõppvoorus. Teaduste Akadeemia žürii selgitab kõikide osalejate seast välja 5 võiduloengut, millest koos professionaalse telemeeskonnaga luuakse 3 minuti pikkused teadusklipid, mis jõuavad teadusportaali Novaator ning Eesti Rahvusringhäälingu ekraanile aprillis 2022.

Millised on loengule esitatavad nõuded?

• Videoloeng ei tohi olla pikem kui 3 minutit ning osaleja peab selle ise korraldama ja filmima.
  • Soovijatel on võimalik videoloengute salvestamiseks kasutada TalTech Stuudiot. Kontaktisik Joonas Hendrik Kokamägi, joonas.kokamagi@taltech.ee
  • Tehniliselt peab video pikslite arv olema vähemalt 720, formaadiks wmv, mpg, mpeg või mp4.
  • NB! Video ei tohi olla kokku monteeritud. Esitlus peab olema katkematu ja mahtuma 3 minuti sisse.
  • Pärast 10. novembrit saadetud videoklipid eelkonkursil ei osale.
  • Teadusloeng peab olema esitatud eesti keeles.