Andres Laasma on TalTechi Eesti Mereakadeemia mereveonduse uurimisrühma doktorant-nooremteadur ja Riigilaevastiku peadirektor. Magistrikraadi sai ta samuti Mereakadeemias. Tema magistritöö keskendus autonoomsete laevade kasutamisele reisijateveol, mida sai hästi põimida tema tolleaegse ametikohaga Kihnu Veeteedes. Küll aga ei olnud magistritöö valikul algselt suunda doktoriõpingute poole, see tuli alles hiljem.

Mis ajendas õpinguid jätkama doktorantuuris?
Edasi õppima ajendas professor Ulla Pirita Tapanineni saabumine Mereakadeemiasse, kes hakkas juhtima merenduse uurimisrühma. Just sel hetkel hakkasin tõsiselt kaaluma doktorantuuri. Tema teadmised ja juhtimine inspireerisid mind jätkama oma akadeemilist teekonda ja andma panuse uurimisrühma ettevõtmistesse.
Mis on sinu doktoritöö teema?
Doktoritöö teema on kasvuhoonegaaside regulatsioonide mõju kohalikule rannasõidule.
Meie uurimisrühm loodi ühise nimetuse all – kasvuhoonegaaside mõju merendusele. Teema oli algselt väga tihedalt seotud minu tolleaegsete tööülesannetega Kihnu Veeteedes, ehk esialgu parvlaevandusele konkretiseeritud. Ajas on rõhk veidi muutunud ning keskendub nüüd riigile kuuluvate laevade dekarboniseerimisele. See nihe peegeldab teadusuuringute dünaamilist olemust ja pühendumust merendustööstuse pakiliste keskkonnaprobleemide lahendamisele.
Milline on esimene kogemus õppest?
Algselt puudus mul selgus doktorikraadi taotlemise trajektoori osas. Ma ei seostanud seda kohe teadlaseks saamisega. Siiski mõistsin peagi, et doktorantuuri teekond kehastab projektipõhist elustiili, kus igast uurimistööst saab fookuspunkt. Nende projektide tulemused määravad minu akadeemilise ja ametialase teekonna edasised sammud.
Akadeemilise uurimise valdkonnas võivad varajases staadiumis teadlased tihtipeale ära eksida. Uurimisrühmade juhid peaksid olema kui majakad, kes nad õigele teele juhatavad. Juhi roll ületab pelgalt juhendamise; neist saavad inspiratsiooniallikad, pakkudes juhiseid, julgustust ja vankumatut tuge. Seega juhendaja tugi on vast kõige olulisem faktor õpingute juures ja Ulla seda kindlasti ka pakub.
Doktoriõpe pakub suurepärase platvormi partnerluste ja koostöö loomiseks akadeemiliste ringkondade sees ja väljaspool. Oma uurimistöö kaudu on mul võimalus luua sidemeid kaasteadlaste, valdkonnaekspertide ja spetsialistidega, kellel on sarnased huvid ja eesmärgid. Need sidemed mitte ainult ei rikasta minu akadeemilist teekonda, vaid loovad ka aluse võimalikele koostöö- ja partnerlussuhetele, mis võivad ulatuda kaugemale minu doktoriõppe piiridest.
Kuidas doktoriõpe argielu mõjutab, kuidas koormusega hakkama saada?
Doktoriõpingud hoiavad mõtte terava ja silmaringi pidevalt natuke laiema. Dekarboniseerimise teema on väga suur osa minu tööst. Doktoriõppes uuritav on suures osas see, mida pean Riigilaevastiku peadirektorina tegema ka oma organisatsiooni arendamisel. See nö kahekordne roll võimaldab mul mitte ainult edendada oma akadeemilist tegevust, vaid ka luua olulist väärtust ühiskonnale, Eesti majandusele ja teadusele. Integreerides oma uurimistulemusi praktiliste rakendustega, aitan kaasa reaalsete probleemide lahendamisele ja innovatsiooni edendamisele. Sünergia akadeemiliste uuringute ja praktiliste rakenduste vahel võimaldab mul kasutada oma õpingutest saadud teadmisi, et juhtida oma organisatsioonis positiivseid muutusi ja innovatsiooni.
Nõuanne nendele, kes kaaluvad doktoriõpinguid
Doktorandina sukeldud pideva õppimise, uurimise ja avastamise kultuuri. Iga päev pakub uusi võimalusi oma teadmiste laiendamiseks, eelduste vaidlustamiseks ja valdkonna edenemisele kaasaaitamiseks. Doktorikraadini jõudmiseks on mitmeid paindlikke vorme, mis võimaldavad ka põhitöö kõrvalt teemaga tegeleda – alustava teadlasena ülikoolis või teadus- ja arendusasutuses, tööstus- või teadmussiirdedoktorandina, doktorant-üliõpilase või eksternina. Lisaks avab doktorikraadi teenimine uksed mitmesugustele karjäärivõimalustele, sealhulgas ametikohtadele akadeemilistes ringkondades, tööstuses, teadusasutustes ja valitsusasutustes. Olgu tegemist akadeemilise karjääriga, tipptasemel teadustöösse panustamisega või erasektori innovatsiooni edendamisega, TalTechi doktorikraadiga lõpetajatel on hea positsioon märkimisväärse panuse andmiseks ja oma ametialaste püüdluste edendamiseks.
Otsusta oma tulevik TalTechis: taltech.ee/tulevik