1. novembril asus Kuressaare kolledži biotoorme väärindamise eksperdi ametikohale TalTechi vilistlane Anna Kattel. Anna on lõpetanud rakenduskeemia ja biotehnoloogia magistriõppe ning omab loodusteaduste magistrikraadi keemia, bio- ja molekulaartehnoloogia erialal. Tema teadustöö keskendub biotehnoloogia valdkonnale, olles seotud TalTechi keemia ja biotehnoloogia instituudiga. Küsisime Annalt mõned küsimused, et temaga lähemalt tutvuda.
- Räägi veidi endast
Olen pärit Tartust ning mul on noorem õde ja vend. Umbes kümme aastat tagasi kolisin Tallinnasse, et alustada ülikooliõpinguid TalTechis rakenduskeemia ja biotehnoloogia erialal. Nüüd tõi elu mind Saaremaale. - Miks Kuressaare kolledž ja miks biotoorme väärindamine?
Saaremaale tõi mind elukaaslane ning biotoorme väärindamise projektides saan kasutada oma eelnevat biotehnoloogia kogemust. Samas on see ka võimalus juurde õppida. - Mis sind elus kõige enam inspireerib?
Kõige enam inspireerivad mind naised minu ümber, kes teevad ägedaid asju erinevates valdkondades. - Millised väärtused on sulle kõige olulisemad ning kas ja kuidas need sinu tööd mõjutavad?
Ausus ja teaduspõhisus, ilma nendeta pole minu meelest teadlase tööd võimalik teha. - Kui sa saaks valida ühe oskuse (mida sul praegu ei ole), mis see oleks ja miks?
Programmeerimine, sest see teeks andmetöötluse ja visualiseerimise nii palju lihtsamaks. - Mis aitab sul pärast pingelist tööpäeva lõõgastuda ja energiat taastada?
Mulle meeldib trennis käia, täpsemalt rannavõrkpall ja jõusaal. Kahjuks Saaremaal veel liivahalli pole, mistõttu pean nüüd rohkem jõusaalile rõhku panema. Samuti meeldib mulle kodus olla ning küpsetada või seriaale vaadata. - Kui sul oleks võimalus reisida ükskõik kuhu maailmas, kuhu sa läheksid ja miks?
Argentiinasse, et ronida Aconcagua tippu. Milline on olnud sinu kõige meeldejäävam tööalane kogemus?
Enim on meelde jäänud ööd laboris. Tegelesin pikalt inimese soolestikus leiduvate bakteritega, kelle jaoks oli vaja kasutada anaeroobset kambrit. Inokulatsioon tuli teha öösel lag-faasi pikkuse tõttu, et päeval oleks võimalik proove koguda. Ühel ööl andis üks kinnas järgi ja tuli kambri küljest lahti, mistõttu pidin keset ööd kolleegile helistama ning abi paluma. Saime uue kinda kinnitatud ning katse õnnestus.Anaeroobsel kambril on sisse ehitatud avad, mille otsas on kindad. Nendesse kinnastesse saab oma kätega sisse minna.
Just see must kinnas tuligi kambri küljest lahti, mistõttu tekkis kambri sisse n-ö auk, kust sai õhk sisse minna. Kindad iseenesest on vahetatavad, aga miks tol korral ta tavalise töö käigus lahti tuli, ma ei oska öelda.