Tallinna Tehnikaülikool

Samal ajal kui osa inimesi sööb seda, mis maitsev ja/või mugav, näeb teine osa vaeva, et hoiduda valmistoitudest, lugeda toidu koostist ja päritolu, süüa vähem liha, valida õiglane kaup, vältida raiskamist ja ühekordseid pakendeid, osta toiduained eraldi ja valmistada toit, mis tervislik, keskkonnasõbralik ja parajas koguses. Rahvusvahelise koostöö koordinaator Anna-Maria Nizovtseva kuulub nende teiste hulka ning jagab enda mõtteid ja kogemusi jätkusuutliku toitumise teemal.

Anna-Maria Nizovtseva salatitaldrikuga

Mis on toidu juures Sinu jaoks kõige olulisem? Miks?

Oluline on nii maitse, tervislikkus, päritolu kui ka hind. Minu tavaline menüü koosneb tangudest – peamiselt tatrast –, kalast, munast, juurviljadest ja puuviljadest – eriti kevadel ja suvel. Eelistan Eesti toidutooteid. Minu väikeses peres on tavaline, et teen eraldi liharoogasid, kuna ma ise ei söö liha, ja endale midagi muud.

Mulle maitseb see, mida ma söön, ja ma ei väsi sama toitu söömast, juba teismeeast peale. Tol ajal oli põhiliseks põhjuseks kehakaalu jälgimine. Just siis mõistsin, et on otsene seos kaloririkka toidu, vähese liikumise ja kehakaalu suurenemise vahel. Mõõdukusest toitumises sai minu elustiil, mis oli suureks eeliseks, kui alustasin fitness-sportlase teekonda. Siiamaani on toitumine kõige kergem osa kogu võistlusteks valmistumise protsessis.

Olin ja jään vastuseisjaks ütlustele nagu „see on meil geneetiline“ ja „mis sa teed, vanus…“, kui räägitakse ülekaalulisusest. Olen rõõmus ja uhke selle üle, et ka minu vanemad ning sugulased pööravad aina rohkem tähelepanu oma toitumisele ning kalduvad valima tervislikumat toitu, mis sisaldab vähem suhkrut ja maitsetugevdajaid.

Mida oled võitnud tänu sellele, et mõtled oma toiduvalikud põhjalikult läbi?  

Menüüd planeerides säästan raha, kuna valmistan toitu ise. Lisaks ei teki minu toidukorvi juhuslikke, spontaanseid oste snäkkide näol ja ma ei osta liiga palju, et tuleks pärast osa ära visata. Samuti väärtustan väljas süües toitu rohkem – minu jaoks on see tõeline maitseelamus, kuna valin hoolega, kus sooviksin sõpradega kohtuda.

Paljud inimesed põhjendavad poolfabrikaatide ning ülepakendatud ja -maitsestatud toitude söömist ajapuudusega. Kuidas Sina leiad aega ja tähelepanu kestlikeks valikuteks?

Tegu on harjumusega; elufilosoofiaga, kui soovite. Me kurdame ajapuuduse üle, aga ei märka, kui kergesti võib kümme minutit sotsiaalmeedias muutuda tunniks. Ma ei ole siin erand. Ma usun, et toit on minu sõber ja pikemas perspektiivis ka mu ravitseja. Ma soovin kauem olla kärme ja oma tütre jaoks huvitav ning elada kvaliteetselt, kõndides, hüpates, ronides ja veetorudest liugu lastes.

Anna üks hea soovitus või nipp, millest alustada, et oma toidulauda tervislikumaks ja keskkonnasäästlikumaks reguleerida.

Hea on alustada küsimusega, miks ma seda söön? Kas olen tõesti näljane või on see toit ülihea?

Pane tähele, mis puhkudel on kommipakk kiiresti ja märkamatult tühjaks saanud.

Loomulikult on see teema sügavam ja komplekssem. Seega järgmiste kordadeni!

Ole nagu Anna-Maria!

Mõõda enda eluviisi kestlikkust eluviisitestiga siin.

Kuidas anda oma panus keskkonnajalajälje vähendamisse, loe Tehnikaülikooli rohejuhisest ja Riigikantselei rohekäitumise tööriistakastist.