Tallinna Tehnikaülikool

Disaini- ja arhitektuurigaleriis saab näha TalTechi arhitektuuriüliõpilaste lõputöid, mis keskenduvad ehitatud keskkonda ja inimest puudutavatele tänapäevastele teemadele.

Magistritöödes analüüsitakse selliseid olulisi teemasid, nagu avaliku ruumi kvaliteedi mõju selle kasutajale, Ukraina laste õppimisvõimaluste toetamine läbi arhitektuuri, inimeste vaimne tervis ja rehabilitatsioon.

Samuti käsitletakse nõukogude perioodi tüüpelamutega hoonestatud piirkondade taaselustamist, Tallinna Linnahalli elukaare võimaluste prognoosimist ja pakutakse lahendusi meie üheülbalise kinonäitamise-vaatamise ruumi mitmekesistamiseks.

Lõputööde näitus avatakse disaini- ja arhitektuurigaleriis (Pärnu mnt 6, Tallinn) teisipäeval 11. juunil kell 17.00. Lõputööde näitus jääb avatuks 30.juunini.

Näitusel osalevad üliõpilased Liisbeth Põldre, Anete Samelselg, Gredy Lillipuu, Lenne Grettel Leitmaa, Kevin Väljas, Paulina Parv ja Eleonora Bublikova.

Liisbeth Põldre lõputöö pakub välja põhimõtted, mida rakendada uute koolihoonete rajamisel või taastamisel sõjajärgse kogemusega lastele ja teeb seda Harkivi koolihoone projekti näitel.

Anete Samelselg jagab ümbritseva ruumi argiruumiks ja nädalavahetuse ruumiks. Magistritöö proovib tõestada, et meid linnakeskkonnas ümbritseva argiruumi kvaliteedi tõstmine võib parandada inimeste vaimset tervist, suurendada sotsiaalsust ja kogukonnatunnet.

Kevin Väljas ütleb oma lõputöö kohta nii: „ Ajal kui filmikunst on kättesaadav arvutis, televiisoris ja nutitelefonis, tuleks kinoarhitektuur uuesti lahti mõtestada. Selmet luua jälle uus kobarkino ostukeskusse, olen välja pakkunud alternatiivse kino, mis on liidetud avalikku linnaruumi. Sellega on kino ruumilahendus vabastatud ühe hoone piiranguist ning jaotatud linnaruumi kolme erineva kinoekraani näol, millest igaüks pakub erinevat kogemust.“

Lenne Grettel Leitmaa projekteeris unustatud Klooga mõisa varemetele rehabilitatsioonikeskuse, olles enne põhjalikult analüüsinud depressioonide olemust tänapäeva maailmas ja Eestis. Töö annab põhjaliku ülevaate depressiooniravist ning teraapilise arhitektuuri võimalustest selles.

Gredy Lillipuu tegeleb Tallinna Linnahalliga. Töös uuritakse Linnahalli hääbumise põhjusi ja erinevaid strateegiaid megastruktuuri integreerimiseks kaasaegse linnaruumi muutuvate vajadustega. Lillipuu leiab, et hoone lagunemise põhjus on valdavalt ideoloogilis-poliitiline ja pakub erinevaid strateegiaid negatiivse suhtumise muutmiseks.

Paulina Parv on oma töö uurimuslikus osas analüüsinud Islandi turismi arengusuundi, andnud ülevaate saunade-termide arengust läbi ajaloo ja toonud erinevaid näiteid teemaga haakuvatest juhtumiuuringutest. Töös on projekteeritud 45-toaline hotell koos kõige vajalikuga ja loodusega orgaaniliselt seotud veekeskus Islandi saare põhjaossa.

Eleonora Bublikova magistritöö uurib, kuidas parandada elamistingimusi vanade paneelmajade piirkondades ja keskendub Akadeemia tee kvartali elukeskkonna taaselustamisele läbi mitmete arhitektuuriliste sekkumiste. Töö autor on välja töötanud renoveerimislahenduste kataloogi ja kavandanud mitmeid kogukonnahooneid ning õuealasid, eesmärgiga luua elavam ja mitmekesisem keskkond, mis vastaks piirkonna elanike vajadustele. Töö pakub põhjalikku ülevaadet paneelelamurajoonide renoveerimise ja arenduse praktilistest võimalustest.

Lõpetamisele järgneb uute tudengite vastuvõtt: Tallinna Tehnikaülikooli arhitektuuri erialale sisseastumiseks tuleb esitada avaldus koos esseega etteantud teemal infosüsteemis SAIS hiljemalt 3.juulil kl 12:00. Sisseastumiskatsed ja vestlused toimuvad 4.-8.juulil.