Seekord olid pärjatud tööde teemadeks ESG rakendamine personalijuhtimises, ringpakendite rakendamine, innovatsioonilinnakute kogukondlikkus ja liikuma kutsuv trepidisain.
Ülemiste City looja Ülo Pärnitsa stipendiumi eesmärk on elukestva ja praktilise õppe edendamine ning Ülemiste City kui tuleviku linna arendamisega seonduvate uurimistööde toetamine. Stipendiumifondi konkurss toimus juba seitsmendat korda.
Ärikorralduse instituudi õppejõudude juhendatud töödest said auhinna:
- „ESG praktikate integreerimine personalipoliitikatesse jätkusuutliku töökeskkonna arendamiseks Ülemiste City ettevõtete näitel“, autor Carol Randlepp, TalTech (magistrant), juhendajad lektor Marianne Kallaste, dotsent Merle Ojasoo
Töö eesmärk on uurida ESG praktikate rakendamise võimalusi Ülemiste City ettevõtetes ja nende seost personalipoliitikaga, et toetada jätkusuutlikku töökeskkonda. Eesmärgi saavutamiseks analüüsiti olemasolevat kirjandust, hinnati praktikate elluviimist Ülemiste City ettevõtetes ja viidi läbi kuus intervjuud erinevatel ametipositsioonidel olevate isikutega, kes tegelevad ESG praktikatega. Intervjuud näitasid, et kuigi ettevõtetel on ESG rakendamine fookuses, on strateegia ja mõõdikud veel puudulikud või arendamisel. Uuringus osalesid erineva suuruse ja taustaga ettevõtted, mis tõestasid, et ESG praktikate rakendamine on oluline kõigile, olenemata ettevõtte suurusest või taustast. Intervjuude tulemused näitasid, et Ülemiste City ettevõtetes on häid ESG praktikaid, kuid teadlikkus on veel madal. Positiivsete tähelepanekute kõrval toodi välja ka väljakutsed, mis on seotud Eesti kontekstiga.
- “Linnakute ja seal tegutsevate toitlustusettevõtete motivatsioonitegurid ringpakendite kasutamisel”, Liisi Siil, TalTech (magistrant), juhendaja lektor Ulrika Hurt
Magistritöö uurimisprobleemiks on, et Eestis puudub ühtne ringpakendi süsteem linnakutes, ja selle efektiivseks rakendamiseks tuleb mõista osapoolte motivatsiooni. Eesmärk on selgitada välja linnakute ja toitlustusettevõtete motivatsioonitegurid ringpakendi kasutamisel ning teha parendusettepanekud toitlustusettevõtetele, linnakutele, ringpakendi teenusepakkujatele ja riigile. Uuring näitas, et linnakute motivatsioon on seotud sisemise ja integreeritud motivatsiooniga, samas kui toitlustusettevõtete üleminekut ringpakendile mõjutab tugevalt väline motivatsioon linnakute poolt. Mõlemad osapooled jagavad sarnaseid eesmärke ja väärtusi, keskendudes keskkonnamõju vähendamisele. Riigile esitati enim ettepanekuid, rõhutades riigi toetuse olulisust ringpakendite laiemal kasutamisel. Autor esitas ettepanekud ringpakendi tõhusamaks rakendamiseks jätkusuutlikuma ühiskonna loomiseks.
Stipendiumikomisjoni juhtinud Mainor ASi nõukogu esimehe Guido Pärnitsa sõnul olid kõik esitatud tööd kõrgel tasemel ning väärtuslikud Ülemiste linnaku arendamisel. „Üha enam valmistab heameelt üliõpilaste loomingulisus ja uuendusmeelsus ning valminud tööde rakenduslikkus. Meil on suurepärane võimalus linnaku arendamisel üliõpilaste ettepanekuid ja lahendusi kasutada,“ lisas ta.
Kokku premeeriti nelja tööd 9000 euro ulatuses, stipendiumi andsid välja Ülemiste City arendajad Mainor Ülemiste, Mainor AS ja Kristosten OÜ. Järgmine Ülo Pärnitsa stipendiumifondi konkurss kuulutatakse välja septembris.