TalTechis ärindust õppiv 27-aastane Raul Palk on üks viiest augustis esimest korda triatlonile minevast Ironman Eesti X TalTechi heast eeskujust. Palk leiab, et sellise võistluse läbimiseks on lisaks treeningutele vaja paika saada kogu elustiil – piisav uni ja toiduvalikud.
Juba põhikoolis oli ta võistluse läbimisest unistanud, kuid polnud kindlat plaani paika pannud. Kui sügisel õppeprorektor Hendrik Voll oma teekonda jagas ja kutsus üles Ironmani hea eeskuju programmi kandideerima, siis suunas majandusteaduskonna tudeng esmalt oma samuti TalTechis õppivat nooremat venda Ivarit osa võtma.

„Siis aga tundsin, et see on ka minu võimalus oma triatloni unistus täide viia. Eriti äge, et sellele väljakutsele saab vastu minna koos teiste TalTechi inimestega ja päris treeneri juhendamisel. Nii kandideerisimegi mõlemad,“ selgitas Palk.
Põhjalik ettevalmistus ja muutused elustiilis
Kui ärindustudeng detsembris teada sai, et on programmi valitud, haaras ta kohe härjal sarvist ja alustas iseseisvalt ettevalmistustega. „Jõutrenniga hakkasin tegelikult peale juba suvel, tegin seda kord nädalas personaaltreeneri juhendamisel. Aga siis detsembris ja jaanuaris lisasin aegamööda juurde ka rattatrennid trenažööril ja ujumise. Mahtudest ei teadnud ma sel ajal midagi, selle osas konsulteerisin ChatGPT-ga ja treenisin siis umbes 3-4 korda nädalas,“ rääkis Palk.
Veebruaris said TalTechi Ironmani sportlased esimest korda kokku ja alates märtsist hakkas tudeng treenima juba personaalselt tema sportlikku taset arvestades kokku pandud Karmen Reinpõllu kava järgi. „Kui detsembris tundus 1,9 km ujumisdistants üsna lootusetu, siis nüüd ujun kaks korda nädalas trennis ca 2 km ja usun, et kava järgi treenides olen võimeline augustis Ironman 70.3 distantsi läbima,“ kirjeldab ta edusamme. Märtsis tuli tudengil treeningtunde kuu peale juba üle neljakümne.
Palki sõnul on lisaks treeningutele väga oluline paika saada kogu elustiil. „Olen hakanud igapäevaselt jälgima oma toitumist ja pööran eriti rõhku sellele, et menüü oleks valgurikas. Koos treeneriga käisime läbi ka üldise elustiili valikud – näiteks alkoholi tarbimise olen viinud sisuliselt nulli ning väärtustan ka unetunde ja korrektset unerutiini rohkem kui kunagi varem,“ kinnitas ta.
„Sellised väljakutsuvad võistlused on eelkõige koht, kus ennast proovile panna ja katsetada, milleks sa päriselt suuteline oled,“ mõtiskles Palk.

Ta on veendunud, et oskus pikka ja kurnavat ettevalmistust nautima õppida kulub Ironmanil marjaks ära – ka seal tekib kindlasti raskeid momente ja sel hetkel tuleb oma vaimutugevus tööle panna.
Kundast pärit ärindustudeng pole küll varem triatlonil osalenud, kuid see ei tähenda, et tal varasem kokkupuude spordiga puuduks. Terve kooli aja ehk kokku 12 aastat järjest mängis ta korvpalli, hobikorras tegeles sellega ka esimestel ülikooliaastatel. Lisaks osales ta gümnaasiumis käies mitmetel rahvaspordiüritustel – Ööjooksul, Nike noortejooksul ja Tallinna maratoni 10 km distantsil. „Olen alati selliste sündmuste puhul nautinud seda emotsiooni, mis tekib selle rahvamassi ja publiku toetusega,“ tõi ta välja. Viimased viis aastat on sport aga põlveoperatsiooni tõttu tahaplaanile jäänud.
Prioriteetide seadmine – kõigele ei saa korraga maksimaalselt pühenduda
Metallitööstuse iduettevõttes Fractory töötava Palki sõnul on tema jaoks suurim väljakutse olnud õpingute, täiskohaga töö ja aktiivse eluviisi ühendamine. Lisaks sellele, et ta aitab Fractory klientidel leida parimad lahendused metalldetailide tootmiseks, tegutseb ta ka noorteorganisatsioonis JCI Estonia, olles rahvusvahelise organisatsiooni kohaliku haru JCI e-Koda 2025. aasta president.
„Mitmel rindel tegutsedes tuleb seada prioriteete ja leppida sellega, et mõni teine valdkond samal ajal kannatab. Minu 5-aastase teekonna jooksul TalTechis on need prioriteedid pidevalt vaheldunud ja oluline on see, et ise sellega rahu teed, sest kõikides valdkondades pole alati võimalik 100% anda ja 100% tulemust saavutada,“ selgitas ta. „Täna on kindlasti Ironmani teekond üks minu peamistest prioriteetidest.“
Ta leiab, et ülikooli tiimiga kogu programmi läbimine ja lõpuks ka võistlemine annab enesekindlust, et keeruliste eesmärkide täitmine koos toetava tiimiga, järgides paika pandud plaani, on teostatav. „Kui miski on endale sihiks seatud ja teib sisemine motivatsioon, siis on võimalik kõike saavutada,“ on Palk kindel.

Aktiivne tudengielu ja võimalustest kinni haaramine
Juunis bakalaureuseõpinguid lõpetav tudeng ütleb, et tehnikaülikoolis on teda enim inspireerinud aktiivne tudengielu ning sellega kaasnevad kogemused ja tutvused. Kuigi ta alustas oma üliõpilase teed TKTK-s masinaehituse erialal, siis õpingute keskel sai ta aru, et see pole siiski tema jaoks.
Nii otsustas ta paralleelselt tulla TalTechi ärindust õppima – COVID-19 perioodil õppiski ta mõlemas korraga. „Tehnikaülikooli kasuks rääkis laiahaardega eriala ja mitmekülgne tudengielu. Aktiivne tegutsemine BEST-Estonias ja MTÜKis on andnud mulle tohutult kontakte nii oma eakaaslaste seas kui ka juba edukat karjääri teinud oma ala spetsialistide hulgas – neid inimesi kõrvalt vaadates näed ka ise, kuhu on võimalik välja jõuda,“ sõnas Palk.
Ärindustudeng ütles, et on alati lähtunud põhimõttest, et elus tuleb olla avatud kõikidele võimalustele ning lihtsalt erinevatele pakkumistele „jah“ öelda. „Nii jõudsin ju ka Ironmani teekonnale. Ka tulevikku vaadates tahan eelkõige, et see oleks põnev teekond, kus saaks proovida väga erinevaid tegevusi ning end mitmekülgselt proovile panna,“ selgitas ta. „Oluline pole mitte sihtkoht, vaid teekond, olenemata kuhu see lõpuks välja viib!“