Tallinna Tehnikaülikool

Valmis on saanud 2023 aasta juubelihõnguline GEM (Global Entrepreneurship Monitoring) raport, kus peale pikka pausi on Tallinna Tehnikaülikooli ärikorralduse instituudi initsiatiivil esindatud ka Eesti.

.

Uuringus osales 51 riiki kõikidelt kontinentidelt eesmärgiga koostada ülevaade ettevõtlusmaastiku hetkeseisust, analüüsida ettevõtluse ökosüsteemi toimimist ning tuvastada võimalusi ja takistusi selle edendamiseks.

GEM uuringu käigus hinnatakse mitmeid faktoreid, mis mõjutavad ettevõtluse arengut, sealhulgas poliitilist raamistikku, rahastamisvõimalusi, haridussüsteemi toetust ettevõtlusele, ettevõtluskultuuri ning innovatsioonikeskkonda. Need aspektid on olulised, et mõista ettevõtlusmaastiku tugevusi ja nõrkusi, hinnata viimase aastakümne muutusi ning kavandada meetmeid, mis võiksid ettevõtlust positiivselt mõjutada. 

2023. aasta GEM uuringu kohaselt on Eesti ettevõtlusmaastikul võrreldes 2017. aastaga toimunud märgatav alustava ettevõtlusaktiivsuse määra (TEA) langus 19-lt 13-le. Väiksem oli vähenemine väljakujunenud ettevõtete aktiivsuses. Covidi kõrgaeg mõjutaski selles osas kõige enam euroopa riike. Kuigi tajuti negatiivsemalt ka ettevõtlusega alustamise võimalusi, on ettevõtluskavatsuste määr püsinud siiski suhteliselt stabiilsena (18%). "Positiivsena võib märkida meie edukatele ettevõtjatele euroopa keskmisest kõrgema staatuse omistamist, aga uurida on veel palju. Näiteks on jätkusuutlikkusega seonduv Eesti ettevõtjatele palju rohkem muret tekitav kui intervjueeritud ekspertidele,“ leiab Eesti uuringu eestvedaja ja Tallinna Tehnikaülikooli ettevõtlusõppe valdkonna juht dr Sirje Ustav. Täpsemad uurimistulemused avaldatakse GEM Eesti raportis käesoleva aasta maikuus. 

GEM uuring on laiaulatuslik, hõlmates elanikkonna küsitlust ja ekspertintervjuusid. Elanikkonna küsitlusse kaasatati 2000 täiskasvanut vanuses 18-64, et selgitada välja üksikindiviidi roll ettevõtlusprotsessis elutsükli jooksul. Ekspertintervjuud viidi läbi 45 ettevõtlus- ja innovatsioonieksperdiga, kes hindasid Eesti ettevõtlusraamistiku tingimusi ja nende mõju ettevõtlusele. Uuringu viis läbi TalTechi uurimisrühm koostöös Tartu Ülikooli teadlastega.

"Usun, et GEM uuring annab Eestile mitmesuguseid võimalusi, toetades ettevõtluspoliitika kujundamist, rahvusvahelist nähtavust, ettevõtluskultuuri ja haridust. Kindlasti pakub see väärtuslikku materjali ka äsja valminud Eesti majanduspoliitika 2035 elluviimisel," sõnab Tallinna Tehnikaülikool majandusteaduskonna dekaan Mari Avarmaa.  

GEM uuring on maailma kõige ulatuslikum ettevõtlusuuring, mida on korraldatud alates 1999. aastast. Selle tulemusi kasutatakse üle maailma poliitikakujundamise ja ettevõtlusstrateegiate alusena, kuna ühtne metoodika võimaldab teha regionaalseid võrdlusi ning jälgida ajalisi arenguid. 

GEM Eesti 2023 uuringut toetas Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium. 

Raport on leitav siin: https://www.gemconsortium.org/reports/latest-global-report