Horisont Euroopa programmist rahastatav BALTIC-FIT projekt korraldas oma esimese innovatsioonitöötoa 12. septembril 2024 Eestis.
BALTIC-FIT projekt loob Läänemere piirkonna organisatsioonide vahelise pädevusvõrgustiku, et võimaldada meretranspordil täita „Fit for 55“ eeskirju dekarboniseerimise osas. Hiljuti toimunud töötuba tõi kokku üle 70 juhtiva eksperdi Eestist, Soomest ja Rootsist, sealhulgas merendussektori ettevõtjad, teadlased ja valitsusasutuste esindajad.
Töötuba oli oluline verstapost BALTIC-FIT projekti kolmeaastases innovatsioonistrateegias, mille eesmärk on tugevdada Tallinna Tehnikaülikooli (TalTech) rolli laevanduse dekarboniseerimisel ning pakkuda praktilisi lahendusi kasvuhoonegaaside (KHG) heitkoguste vähendamiseks Läänemere keskkonnas.
Töötuba tõi esile BALTIC-FIT projekti, Eesti Merenduse Klastri ja teiste sidusrühmade koostöö. Ürituse avasid Jaak Viilipus, keskkonnaministeeriumi merendusosakonna direktor, Riina Palu, Eesti Merenduse Klastri juhataja, ning professor Ulla Tapaninen, projekti koordinaator ja meretranspordi dekarboniseerimise juhtiv ekspert.
Peamised arutelud
Töötuba sisaldas esitlusi tunnustatud ekspertidelt, sealhulgas Wolfgang Lehmacher, kes keskendus tarneahela optimeerimisele, ja Maurice Jansen, kes käsitles kestlikku sadamate haldamist. Need ettekanded avasid arutelud, mis keskendusid Läänemere laevanduse spetsiifilistele väljakutsetele. Osalejad jagunesid kolme paralleelsesse töötuppa:
- Dekarboniseerimine läbi digitaliseerimise (moderaatorid: Wolfgang Lehmacher, Kadri Haufe, Mikael Lind)
- Kestlikud sadamad (moderaatorid: Maurice Jansen, Hele-Mai Metsal)
- Dekarboniseerimine laevanduses: potentsiaal ja olemasolevad tehnoloogiad (moderaatorid: Ulla Tapaninen, Hannes Lilp, Teemu Manderbacka)
Need töötoad pakkusid merenduse sidusrühmadele platvormi ideede ja praktiliste lahenduste jagamiseks süsinikuheite vähendamiseks operatiivsetes, tehnilistes ja digitaalsetes protsessides.
Koostöö kestlikuma tuleviku nimel
Lisaks töötubadele osalesid osalejad ka erikoolitusel „EL-i rohelise laevanduse algatuste rahastamine“, mille juhtis Anna Zmiievska projekti partnerist Anromind. Koolitus pakkus väärtuslikke näpunäiteid EL-i projektitaotluste edukaks kirjutamiseks ning lõppes individuaalsete konsultatsioonidega.
BALTIC-FIT meeskond tänab töötubade moderaatoreid, TalTechi meretranspordi uurimisrühma ja kõiki osalejaid, kelle panus aitas ürituse edule. Projekt jätkab laevanduse dekarboniseerimise suuna arendamist Läänemere piirkonnas järgmise kolme aasta jooksul.