18. novembril allkirjastasid Balti riikide ringmajanduse eestvedajad Nordic Circular Summitil koostöömemorandumi, et kiirendada üleminekut ringmajandusele ja leida ühiseid lahendusi kestlikuma tuleviku loomiseks.
Nii riigid kui ka ettevõtted seisavad silmitsi kasvava vajadusega muuta oma tegevused keskkonnasõbralikumaks ja jätkusuutlikumaks. Ressursside järsu ja kuluka tarbimise tõus nõuab ringmajanduse lahendusi ja koostööd. “Ringmajandus on kogu maailmas kriitilise tähtsusega tulevikusuund, teist varianti ei ole. Seejuures on tähtis üksteiselt õppida, vahetada kogemusi ning teha plaane, mis on koostöös suuremad, tähtsamad ja jõulisemad. Baltic Circular Hotspot on just sel eesmärgil loodud regionaalne teadlaste ja organisatsioonide ühendaja ning nii meie kui kõigi partnerite jaoks väga oluline,” ütles TalTechi ettevõtlusprorektor Erik Puura.
TalTechi ringmajanduse tuumiklabori juht Allan Niidu tõi välja, et meie ees seisab ellujäämise küsimus – kuidas kasutada planeedi piiratud ressursse nii, et inimkond saaks jätkusuutlikult toimida. “Ringmajandus on võtmetähtsusega, sest see aitab tõhusamalt ja teadlikumalt ümber käia Maa ressursiga, võimaldades meil samal ajal otsida innovaatilisi ja tõhusaid lahendusi,” ütles Niidu. Tema sõnul sümboliseerib Baltic Circular Hotspot meie ühiseid jõupingutusi, et viia Balti riigid samale tasemele põhjanaabritega, luues platvormi innovatsiooni ja ringmajanduse lahenduste edendamiseks, et vastata ühistele keskkonnaväljakutsetele.
Baltic Circular Hotspot on NewNordics piirkonna koostööplatvorm, mille eesmärk on tugevdada Põhja- ja Baltimaade omavahelist koostööd ringmajanduse valdkonnas. BCHS ülesanne on tõsta teadlikkust ringmajanduse võimalustest, koordineerida valdkondliku info levikut, algatada mõjusaid projekte partnerite vahel ning toetada poliitika edendamist ja seadusandlust tuginedes Põhjamaade parimatele praktikatele. BCHS on osaks Nordic Circular Hotspotist.
Algatust toetavad mitmed Balti- ja Põhjamaade juhtivad asutused nii avalikus kui ka erasektoris, sealhulgas Tallinna Tehnikaülikool, Vastutustundliku Ettevõtlikkuse Foorum Eestis, Lätis ja Leedus, Kaunase Tehnikaülikool, Riia Tehnikaülikool, BA School of Business and Finances, Nordic Circular Hotspot, Natural State AS, Rimi Baltic ja CleanR Grupa JSC.
Ringmajanduse tuumiklabor ehk RMTL on ühtne kontaktpunkt Tallinna Tehnikaülikooli ringmajanduse kompetentside ning teenuste leidmiseks ning erinevate koostöövormide sujuvaks rakendamiseks. RMTL eesmärk on aidata tööstusel, aga ka laiemalt ühiskonnas, lahendada ringmajandusele üleminekuga seotud suuri väljakutseid, mis nõuavad tehnoloogilist innovatsiooni ja sünergiat.