Tallinna Tehnikaülikool

Eesti biotehnoloogia iduettevõte Äio kaasas riskikapitalifondidelt 6,1 miljonit eurot, et rajada Eestisse demotehas, kus hakatakse tootma puidu- ja põllumajandusjääkidest keskkonnasõbralikke õlisid ja rasvu.

2022. aastal Tallinna Tehnikaülikoolist välja kasvanud Äio on välja töötanud unikaalse tehnoloogia, mis võimaldab toiduainetööstusel loobuda keskkonda koormavatest loomsetest rasvadest, palmi- ja teistest õlidest. Ettevõte muudab puidu- ja põllumajandussaaduste kõrvalproduktid, näiteks saepurust eraldatud suhkrud, spetsiaalse pärmi abil rasvadeks ja õlideks. Nende tootmisprotsess on märkimisväärselt kiirem ja oluliselt väiksema keskkonnajalajäljega.

Äio kaasasutaja, TalTechi bioinsener Petri-Jaan Lahtvee sõnul aitavad jääkidest toodetud õlid oluliselt vähendada põllumajanduse ja loomakasvatuse keskkonnamõju. „Tööstusjääkidest toodetud Äio õlid vähendavad maakasutust kuni 97% ja veetarbimist koguni 10 korda, võrreldes palmiõli ja loomse rasva tootmisega. Lisaks on fermentatsioonil põhinev tootmisprotsess 10 korda kiirem,“ sõnas Lahtvee.

Värske investeeringu abil plaanib Äio ehitada Eestisse demotehase, kus hakatakse tootma kapsuleeritud õli, punast õli ja võirasvu kümnetes tonnides. Tehas plaanitakse valmis ehitada 2026. aastaks ning kuigi lõplik asukoht pole veel kindlaks määratud, ehitatakse see tõenäoliselt mõne olulise tööstusettevõtte lähedale. 

Pikemalt loe portaalist Trialoog.

Äio meeskond TalTechi laboris. Foto: Andrei Ozdoba.
Äio meeskond TalTechi laboris. Foto: Andrei Ozdoba.