Tallinna Tehnikaülikool

Magistri teisel kursusel biotehnoloogiat õppiv särasilmne Anette Reinapu on juba aastaid unistanud Ironmanil osalemisest, kuid pole julgenud üksinda seda teekonda ette võtta. Kui TalTech kuulutas välja programmi, milles osalejad saavad igakülgset tuge triatloniks valmistumisel alustades koormustesti läbimisest, treeningute ja võistlusrõivastuseni välja, leidis Anette, et see on ideaalne võimalus. Ta andis endast märku ja nüüd ongi ta augustis ülikooli tiimiga võistlustulle minemas. 

Anette Reinapu
Anette Reinapu osalemas Vooremaa Poolmaratonil. Foto autor: Aldis Toome

Anette leiab, et sellistel võistlustel osalemine annab juurde enesekindlust ja motiveerib ka teisi suuri eesmärke täitma. „Mulle meeldib endale väljakutseid seada ja nende elluviimise nimel pingutada. Soovitan ka teistel triatloni teekond ette võtta – usun, et peale selle läbimist on lisaks heale füüsilisele võimekusele ka eneseusk suurenenud,“ ütleb ta. Võistlusteks aitab loodusteaduskonna tudengit ette valmistada treener Karmen Reinpõld. „Sportimise kõrval on oluline ka hästi puhata ja toituda, et trennis tehtud töö ikka vilja kannaks,“ toob Anette välja.

Spordipisik oli varakult olemas

Pärnus sündinud ja kasvanud biotehnoloogia magistrant peab endale kõige südamelähedasemaks spordialaks ratsutamist – esimeses trennis käis ta juba lasteaiaealisena ja tegeleb sellega hobikorras siiani.  „Lühikest aega käisin ka kergejõustikus – arvan, et sellest jäi mulle külge jooksupisik, olen mõnel poolmaratonilgi osalenud. Nüüd triatlonile minnes on ka rattasõit ja ujumine omal kohal,“ kirjeldab Anette oma kogemust spordiga. 

Anette Reinapu
Anette peale bakalaureusekraadi omandamist. Foto autor: Carola Kanarbik

„Varem ma Ironmanil ega ka ühelgi teisel triatloni võistlusel osalenud pole. Siiski soovin end ületada ja selle teekonna ette võtta. Loodan sellega motiveerida ka teisi inimesi enda ümber, et nad julgeksid rasketele väljakutsetele vastu astuda. Samuti tahan endale tõestada, milleks ma võimeline olen,“ selgitab ta. Anette ütleb, et ülikooliga sellisel võistlusel osalemine on talle suur au, aga TalTech innustab sellega kindlasti ka ülejäänud kogukonda sporti tegema. „Arvan, et edaspidi õpingutel või töös on see kogemus kasulik, kuna läbi selle saan juurde uusi sõpru ja tutvusi. Lisaks parandab aktiivne eluviis ja värske õhk üldist meeleolu – see aitab nii õpingutel paremaid tulemusi saavutada kui ka tööl efektiivsemalt tegutseda.“

Võistluseks valmistumine

Õpingute kõrvalt Lääne-Tallinna Keskhaigla histoloogialaboris töötava Anette sõnul on ta võistlusel osalemist varem edasi lükanud ka sellepärast, et triatloni treeninggruppide tunnid ei ole tema graafikusse sobitunud ja täitsa omal käel ta valmistuda ei oskaks. „Tänu TalTechile ja treener Karmen Reinpõllule saan ma kõik oma trennid endale sobivale ajale paigutada.“ Tudeng treenib enamasti 6 päeva nädalas, kokku umbes 10 tundi. Kaks korda nädalas käib ta ujumas, distantsiks 2 km. „Ujumistrennides kasutan ka punni, lestasid ja labasid, et treenida ülakeha ja käte tööd, arendada jõudu ning tehnikat. Nii rattasõidu- kui jooksutunde on nädalas keskmiselt 2-3. Osad trennid neist jäävad nädala sisse, aga nädalavahetustel on üks trenn ka pikem – 3-tunnine, kus olen kombineerinud jooksu ja ratast,“ selgitab magistrant. Lisaks teeb ta kaks korda nädalas jõusaalis jõutrenne.

Anette ütleb, et kõikidel nädalatel ei ole trennide intensiivsus sama – vahepeal tulevad vahele ka kergemad nädalad. Ta usub, et suve algusega muutub intensiivsus veelgi, kuna treeningutele lisanduvad ka võistlused, millest ta aktiivselt osa võtta plaanib. „Intensiivsust aitab tõsta ja langetada treener,“ selgitab ta.

Tudengi sõnul on tema suurimaks õnnestumiseks olnud praegu ujumistrennid. „Alustasin ujumisega eelmise aasta novembris ning siis oli see minu jaoks väga raske –  juba ainult 25 meetri ujumine ajas hingeldama. Nüüd aga ujun juba enesekindlamalt, vastupidavus on väga palju kasvanud. Olen enda ujumisvormis näinud kõige suuremat arengut,“ rõõmustab ta.

Enda söömisharjumusi ta varasemaga võrreldes muutnud ei ole. „Tarbisin ka varasemalt toidulisandeid ja vitamiine nagu näiteks magneesiumi ja D-vitamiini ning teen seda ka praegu. Ainus muutus toitumise osas on trennides söömine. Varasemalt ei olnud mu trennid tavaliselt pikemad kui 1,5 tundi ja mul ei tekkinud vajadust süüa. Nüüd aga kestavad mõningad treeningud näiteks 3 tundi – nendes trennides ma söön.“ 

Anette Reinapu
Anette rakukultuuri ruumis SH-SY5Y rakke vaatlemas. Foto autor: Ander Erik

Anette sõnul aitab tal trennidest puhata piisav uni – ta proovib magada vähemalt 8 tundi. Samuti pakuvad talle lõõgastust ka teised hobid ja tegevused. „Käin iganädalaselt ratsutamas ja aegajalt jalutamas. Need pakuvad head vaheldust ja võimaldavad triatloni trennidest nii füüsiliselt kui ka vaimselt puhata,“ leiab ta.

Väljakutsed mitmel rindel

Anette sõnul on üheks suureks väljakutseks olnud talle ülikooli tulles Pärnust Tallinnasse kolimine ja siinse eluga harjumine. „Soovisin TalTechi tulla siinse hea ja sõbraliku keskkonna pärast, millega sain tutvust teha avatud uste päeval,“ märkis ta. Otsuse tehnikaülikooli õppima tulla tegigi tudeng suuresti sooja ja toetava õhkkonna pärast, nüüd oli vaja leida vaid sobiv eriala. Valik langes loodusteaduskonna kasuks ja kuna biotehnoloogia hakkas talle väga meeldima, siis otsustas ta ka pärast bakalaureuse kraadi omandamist TalTechi edasi õppima jääda. 

Tudeng peab suureks väljakutseks ka oma bakalaureuse ning nüüd ka magistrikraadi lõputöö tegemist. „Minu magistritöö on praktiline ning nõuab aega, pühendumist ja järjepidevust. Aeg-ajalt tuleb ette raksemaid hetki, kui näiteks katse laboris ei tule välja ja peab kõike algusest peale kordama. Õnneks on aga teema põnev ja see motiveerib tööd jätkama,“ märgib ta.

25-aastane magistrant toob välja, et on ülikoolist mitmeid unustamatuid kogemusi saanud – näiteks võimaluse käia välisõppes Taani Tehnikaülikoolis. „See oli meeletult inspireeriv, laiendas mu silmaringi ja andis enesekindlust ka erialase valiku osas.“ Anette lõpetab kevadel magistriõpingud, kui muus osas on tema tulevikuplaanid veel lahtised, siis ühes on ta kindel – spordiga tegeleb ta aktiivselt edasi ja võtab kindlasti ka võistlustest osa.