Britt Marii Venderström on TalTechi majandusteaduskonna rahvusvahelise ärikorralduse teise aasta tudeng, kes peale ingliskeelsete õpingute möllab ka TalTechi Kultuuriklubi juhatuses projektide koordinaatorina. Lisaks armastab 21-aastane neiu veeta palju aega vabas õhus, reisida ja sporti teha.
Britt räägi mulle mõni huvitav fakt või lugu enda kohta, mis saadab Sind siiani.
See on võibolla veidi naljakas lugu, aga mul on suur hirm igasuguste putukate vastu. Kui väike olin siis magasin printsessi voodipesuga, kus peal olid erinevad pärlite pildid. Ärkasin pea iga öö nuttes üles, et sipelgad või põrnikad on voodis, nii et ema otsustas osta üleni valged voodipesud ning magan praeguseni aind ühte värvi voodipesuga.
Miks otsustasid eestlasena just ingliskeelse õppekava kasuks?
Otsus tulla õppima TalTechi rahvusvahelist ärikorraldust tuli tegelikult väga kaootiliselt. Olin täiesti kindel, et alustan ülikooli teed üldsegi Inglismaal Nottinghamis, kuhu olin juba varasemalt vastu võetud ning tegelesin juba viisa taotlemisega, kuid olin igaks juhuks kandideerinud ka TalTechi. Valik Eestisse jääda tuli päris viimasel minutil, kui TalTechi vastuvõtmise kinnitamiseks oli jäänud vaid paar päeva. Kuid miks rahvusvaheline ärikorraldus? Kuna alguses oli soov minna välismaale õppima, siis tundsin, et tahaksin siiski saada sarnast kogemust ja õppida ingliskeelsel õppekaval erinevatest rahvustest tudengitega. Pärast esialgset soovi tundus eesti keeles õppimine liialt mugavustsooni kinnijäämisena ja lisaks jäi püsima mõte jätkata õpinguid välismaal või töötada rahvusvahelises keskkonnas.
Siinne eriala vastas suurepäraselt mu otsingutele, sest see sarnanes väga sellele, mida plaanisin algselt Inglismaale õppima minna, milleks oli Fashion Marketing and Branding. Seega teadsin, et soovin keskenduda majandusvaldkonnale ja ehk spetsialiseeruda turunduses.
Millist kasu on andnud Sulle ingliskeelses keskkonnas õppimine?
Tänu sellele, et suhtlen nüüd juba peaaegu kaks aastat igapäevaselt inglise keeles nii akadeemilises keskkonnas kui ka vabal ajal, olen muutunud palju julgemaks suhtlejaks. Enne ülikooli pigem pelgasin inglise keelt kasutada, kuid praegu tunnen end kindlalt nii kirjalikult kui ka suuliselt, ehk hirm on täitsa kadunud. Lisaks, kuna olen meie kursuse ainuke eestlane, siis oli alguses väga raske sõbruneda, sest ühiseid teemasid oli vähe ja tuli pingutada, et selline vabas vormis mugav suhtlemine tekiks. See võib tunduda naljakas, aga see päriselt võttis alguses palju harjumist. Kuid see pani jälle mugavustsoonist välja astuma ning muutis mind veel julgemaks ja avatumaks suhtlejaks. Lisaks märkasin kohe, kuidas teised räägivad väga palju tunnis kaasa, vastavad õpetaja küsimustele ja nii edasi. Minu jaoks oli see alguses imelik ja ma ei tahtnud väga vastata, isegi kui teadsin vastust. Kuid see keskkond ja ka tudengite arv kursusel on muutnud selle väga loomulikuks.
Kursusel oli alguses tudengeid 13-st erinevast riigist, seega üks suurimaid arengukohti minu enda jaoks oli kindlasti rahvusvahelises meeskonnas töötamine. Avastasin palju enda kohta, millist rolli mängin meeskonnas ning kuidas erinevate kultuuridega arvestada efektiivse koostöö toimimiseks. Lisaks, kuna grupitöid on palju ja rühmad on üldiselt erinevad, siis iga kord olen saanud teada jälle midagi uut ja huvitavat grupiliikmete kodumaa kohta ning kuna mulle väga meeldib reisida, siis nüüd on lisandunud veel paar nime nimekiri kohtadest, kuhu tahaksin minna. Samuti olen saanud palju uusi sõpru igast maailmanurgast, kes kutsuvad külla ja tutvustavad oma kodukanti. Eelmisel aastal käisin perega Mauritiusel, kust ka üks mu kursakas pärit on ja ta lendas samuti selleks ajaks koju. Lõpuks läksime minu sünnipäeval tema kahe vennaga sööma ja tal oli terve nimekiri erinevaid soovitusi, kuhu võiksime minna ja mida teha. Ehk palju erinevaid tutvusi, mis ükshetk võivad väga kasulikuks osutuda.
Millised on Su tulevikuplaanid?
Tulevikuplaanide osas olen enda jaoks paika pannud nii väiksed kui ka suured eesmärgid, kuid proovin samal ajal olla valmis kõigiks võimalusteks, mis elul endal pakkuda on ja nendest kinni haarata. Kindlasti soovin jätkata õpinguid ka magistris. Olen varasemalt mõelnud seda teha välismaal, sest mulle väga meeldib reisida ja kui mitte praegu, siis millal veel see paar aastat napsata ning muud maailma nii lähedalt näha. Siiski kaldun suuresti ka TalTechi poole, sest olen praegu TalTechi Kultuuriklubi juhatuses projektide koordinaator ja seal on tekkinud selline missioonitunnetus, kus tahaks ikka veel ja veel areneda. Mulle väga meeldib, mis ma teen ja seetõttu kohe üldse ei tahaks Kultuuriklubist juba edasi liikuda. Plaane ja mõtteid on palju, kuid praegu keskendun praegustele õpingutele ja proovin leida sobiva praktikakoha sellel maastikul.
Millised näevad välja Su koolipäevad?
Koolipäevad on väga erinevad ja otsest rutiini ei ole. Eelmisel semestril olid tunnid pigem hommikupoole, sel semestril vastupidi, pigem lõpetan õhtul kella kuue aeg. Päeva pikkus samuti varieerub, mõni päev üks loeng, mõni päev rohkem või siis vahel tuleb ette ka vabu päevi. Vaba päev muidugi tavaliselt ei tähenda, et koolitöödega üldse ei tegele, vaid pigem läheb ikka 3-4 tundi kindlasti kooliasjadele, aga siiski. Nagu mainisin olen lisaks õpingutele ka TalTechi Kultuuriklubi juhatuses projektide koordinaator, seega veedan suure osa oma ajast ka Kultuuriklubi kontoris. Kultuuriklubi on tudengiorganisatsioon, mille missiooniks on tudengivaimu üleval hoidmine ja arendamine erinevate ürituste näol ning tudengite aktiivne kaasamine tudengiellu. Projektide koordinaatorina on minu ülesanneteks leida projektijuhte, abistada ja suunata neid kogu projekti protsessi käigus, korraldada koosolekuid ning teha tihedat koostööd teiste positsioonidega. Praegusel semestril kui tunnid on õhtuti siis olengi kuskil 21-22ni koolis, kuus korra on koosolekuid, mis lõppevad ka peale südaööd. Aga ma olen väga rahul kõigega, sattusin Kultuuriklubisse samuti tänu sellele, et alguses oli rahvusvahelisel erialal raske neid “ülikooli sõpru” leida ning tundsin, et tahan veel kuhugi kuuluda ja olen mega tänulik, et seda ka päriselt tegin. Ma olen ise selline inimene, et mulle ei meeldi niisama olla ja mulle ei meeldi kui on igav ehk nüüd on mu aeg sisustatud päeval kooli, õhtuti Kultuuriklubiga ja mul on hea meel, et olen end ümbritsetud inimestega, kes mind inspireerivad.
Millega oma õpingute kõrvalt tegeled?
Põhiline fookus ongi praegu Kultuuriklubil, sest projekte on palju. Kiirematel aegadel on 7-9 ja rahulikumal ajal 3-4 üritust korraga korralduses. Praegu toimetangi juba sügisel algava Triloogia üritustesarjaga, seega hetkel käsil on suurimad üritused Kultuuriklubis nagu Semestri Avalöök, Topelt Rebaste Pidu ja Tudengkonna Sünnipäev ehk parklapidu. Olen väga põnevil sügise pärast ja tänulik, et mulle on selline võimalus antud. Meil on väga palju andekaid liikmeid, kellelt olen palju õppinud ürituskorralduse, turundus- ja sponsorlus maailma kohta. Vaba aega meeldib sisustada ka trenniga, talviti käin jõusaalis, kuid kui on juba soojemad ilmad siis proovin jõusaali asendada mõne õue trenniga. Armastan discgolfi, rannavõrku, rannatennist, õues jooksmist, korvpalli ja üldse õues viibimist. Lisaks on mul juba pea aasta aega olnud oma kutsu, kellega on samuti iga päev palju tegemist ja kes käib minuga tublisti koosolekutel õhtuti kaasas.
Miks soovitad teistel just TalTechi majandusteaduskonnas õppida rahvusvahelist ärikorraldust?
Soovitan õppida rahvusvahelist ärikorraldust, sest olen tõesti saanud väga tugeva inglise keelse põhja ja tunnen end kindlalt rääkides ja lugedes ka väljaspool kooli, mingeid inglise keelseid dokumente ja uurimistöid. See on super lahe, et sul on võimalik koos õppida nii paljude erinevate kultuuridega ja see, võiks öelda võõras keskkond, aitab sul palju paremini mõista, mis on sinu enda tugevad ja nõrgad küljed. Mugavustsoonist väljas olles tunnen, et on võimalik palju rohkem areneda. Lisaks kui ma poleks ingliskeelset eriala valinud, ei oleks ma praegu Kultuuriklubis, sest ilmselt poleks ma nii palju otsinud mingit välist tegevust. Ma olen oma valikuga väga rahul, kui mõtlen sellele, mis ma tulevikus teha tahaksin.