Robotite kasutuselevõtt aina laieneb. Inimese kõrval töötav kaasaegne koostöörobot ehk cobot ei vaja turvaalasid ega piirdeid ning robotite paigaldamine ja programmeerimine on tehtud väga lihtsaks. 2019. aastal võeti maailmas kasutusele üle 18 000 uue cobot’i.
TalTech Virumaa kolledžis Virumaa digi- ja rohetehnoloogiate innovatsioonikeskuses (ViDRIK) veebruaris toimunud robotite demopäeval esitleti kokku nelja tööstusrobotit.
Kolledži lektor Sergei Pavlov tutvustas laborites tegutsevaid töökindlaid Kuka ja Fanuc tööstusroboteid. Neid saab kasutada tootmises konkreetsete rutiinsete tegevuste jaoks, kuid nende programmeerimine on kaasaegsetest analoogidest mõnevõrra keerukam ning nad vajavad turvaala või piirdeid ega sobi tööks inimeste kõrvale.
Demec CNC OÜ tõi kolledžisse esitlemiseks mobiilse roboti MiR 100. Need robotid on mõeldud kasutamiseks hoonesiseses logistikas, kaupu ja aluseid saab transportida nii roboti peal kui ka haakida robotile järele kärusid. MiR-robotid on inimestele ja ümbritsevatele esemetele ohutud, sõidavad takistustest mööda või jäävad seisma, kui ümbersõit puudub.
Kõige uuema ja kaasaegsema ning äsja Kohtla-Järvele kolledži laborisse õppe-eesmärgil jõudnud ABB koostööroboti GoFa CRB 15000 puhul on tegemist uudisega Baltikumis. Robot võib töötada koos inimesega, kuna tajub inimese lähedust ja jääb enne temaga kokkupuudet seisma. Roboti programmeerimine ja kasutamine on tehtud väga lihtsaks ja mugavaks. Roboti tegevuse programmeerimiseks piisab, kui võtad robotist kinni ja liigutad selle vajalikesse positsioonidesse, programm kirjutatakse automaatselt. Kuna uue ABB roboti jõudmisel Virumaa Kolledžisse oli suur panus Tauno Ottol, nimetati professor Otto uue roboti ristiisaks.
Robotid on muutunud tööstuse kõrval ka omamoodi turismiatraktsioonideks – väliskülalised soovivad vanalinna asemel näha, kuidas robotid linnas ringi sõidavad ja pakke veavad. Inseneriteaduskonna professor ja arendusjuht Tauno Otto toob välja, et tehisintellektil põhinevad lahendused pakuvad mitmeid uudseid võimalusi ja lähenemisi. Näiteks tootmisprotsessidest simulatsioonide tegemine ja tootmise virtualiseerimine loob uusi võimalusi inimeste väljaõppeks ja tootmisprotsesside efektiivistamiseks. Mänguliste meetoditega saab läbi virtuaalreaalsuse katsetada ja õppida ohutult seadmete kasutamist või läbi mängida tootmisliinide paiknemine, inimeste käitumine ja liikumine hoones.
Virtuaalreaalsuse eelistena toob TalTech Virumaa Kolledži doktorant-nooremteadur Karle Nutonen välja, et see võimaldab kujutletavas keskkonnas inimese olekut ja meeli imiteerides läbi mängida erinevaid olukordi ja käitumisi enne seda, kui tehakse investeeringuid uute tootmisliinide rajamiseks või toodete tootmiseks.
Virumaa Kolledži ViDRIK viib läbi seminaride sarja, et tutvustada ettevõtetele arenguid ja võimalusi robootikas, energeetikas, automaatikas ja programmeerimises.
2. veebruaril 2022 TalTech Virumaa Kolledžis toimunud robotite demopäeva ettekanded ja robotite tutvustamine on järelvaadatavad: vidrik.taltech.ee/robotite-demopaev.