Tallinna Tehnikaülikool

Sel hooajal pälvisid koha Prototroni TOPP 10 seas lausa kolm TalTechi arenguprogrammides osalenud tiimi. Võidurahastuse pälvinud Filaret läbis värskelt TalTech DeepEST hargettevõtete programmi. Finaali jõudnud tiim Nanowind, kes on varasemalt läbinud STARTERtallinn programmi, ehitab seadet, mille plastikjäätmetest tehtud filter lõhub toksilisi gaase nii toas kui õues kasutades selleks fotokatalüütilist funktsiooni. Harbour AR meeskond, kelle leiutis asendab boid laseritega, et laevadel oleks sadamates kergem navigeerida,  on läbinud nii DeepEST kui ka STARTER programmi, millest viimasel tuldi ka esikohale.

Prototron
Prototron

DeepEST programmi läbinud  ja Prototronil võidu pälvinud tiim Filaret kogub ja töötleb ümber toksilisi suitsukonisid keskkonnasõbralikuks komposteeruvaks 3D printimise materjaliks (filamendiks) vähendades jäätmeid uuenduslikul moel. Nende võistkond, mis koosneb kahest liikemest – Ines-Issa Villido ja tema äripartner Kristina Jaqueline – võitsid Prototronilt 20 000 eurot osalusvaba rahastust.

Suitsukonide ümbertöötlemise idee sai alguse Inese soovist leida läbi TalTechi plastikutehnoloogia õpingute endale skulptuuride tegemiseks taastöödeldud materjal. Inese kindel soov oli oma kunsti loomiseks kasutada juba olemasolevat prügi. Ajendatult Tallinnas toimunud koniprobleemi teadvustamisprojektidest nägi ta võimalust oma diplomitöö fookuseks võtta konifiltri ehk plastikjäätme ümbertöötlus. „Otsustasime 3D- printimismaterjali ehk filamendi loomise kasuks, kuna see on hea võimalus ühendada innovatsioon jäätmete vähendamisega ja teha keskkonnasõbralik materjal inimestele kättesaadavamaks,“ selgitas Ines-Issa Villido diplomitööst väljaarenenud äriideed, mida aitas väljatöötada tema äripartner Kristina Jaqueline Leon. „Ümbertöötlemise käigus peame eraldama konidest filtri, need läbi pesema, et toksiinid eemaldada, seejärel segame juurde naturaalseid ja keskkonnsõbralikke lisaaineid ning ekstruudime filamendi,“ kirjeldas Villido ümbertöötlemise protsessi ning lisas, et töödeldavad konid jõuavad nendeni mitmete erinevate ettevõtete kaudu.

Võit annab Filaret tiimile võimaluse osaleda Tehnopoli start-up inkubaatoris. „Programmides osaledes olime alles idee algfaasis olev noor tiim, kuid DeepESTi ja Prototroni programmid aitasid meil oma idee palju paremasse raamistikku seada ning kiirelt eri aspektid äri loomise osas läbi mõelda. Saime palju kasulikke kontakte ja know-how'd oma eriala spetsialistidelt,“ lisas Villido lõpetuseks.

Prototroni ekspertkogu järgis tiime hinnates ja võitjaid valides järgmisi kriteeriume: idee tehnoloogiline uudsus, meeskonna kompetentsus, potentsiaalse turu suurus ja ärikontseptsiooni läbimõeldus. “Ideed võivad olla toredad, kuid need peavad reaalses maailmas olema ka teostatavad ja jätkusuutlikud,” ütles Prototroni tegevjuht Jana Budkovskaja. Prototroni 27. vooru võit, 60 000 eurot osalusvaba rahastust, läks jagamisele nelja meeskonna vahel, lisaks pälvis üks meeskondadest Eesti Äriinglite Assotsiatsiooni EstBAN rahastuse 75 000 euro ulatuses.  

Prototron on Swedbanki, TalTechi ja Tallinna Teaduspark Tehnopol loodud rahastu, mis rahastab tehnoloogiliste ideede prototüüpe, et maailma muutvad ideed ja tooted jõuaksid kiiremini turule. Prototron on tänaseks rahastanud 88 nutikat ideed kokku enam kui 1,16 miljoni euroga, meeskonnad on järelinvesteeringuid kaasanud enam kui 58 miljonit eurot.

Laeb infot...