Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Tehnikaülikooli jõuelektroonika uurimisrühm korraldas 14.-16. juunini 2023 Tallinnas rahvusvahelise tippkonverentsi CPE-POWERENG’2023, mis tõi kokku mitmeid maailmakuulsaid eksperte ja tekitas elavat mõttevahetust osalejate seas. Lisaks vaimustas külalisi ajaloohõngu täis Tallinn, valged ööd, suurepärane ilm ja Eesti ainulaadne loodus.

jõuelektroonika tippkonverents CPE-POWERENG’2023 kultuuriprogramm Kuljus
Kaasa sai elada Eesti rahvuslikele tantsudele, mida esitas tantsuansambel Kuljus elava muusika saatel. (Foto: TalTech)

Konverentsi peakorraldaja oli akadeemik, TalTechi juhtivteadur Dmitri Vinnikov, kaaskorraldaja vanemteadur Andrii Chub ning  konverentsi finantsjuhi rolli täitis vanemteadur Andrei Blinov. “Tegemist oli IEEE* Tööstuselektroonika Seltsi (Industrial Electronics Society) ühe põhikonverentsiga jõuelektroonika ja taastuvenergia valdkondades, kus lahatakse taastuvenergeetika, elektritootmise, elektriülekande ja jaotuse, elektromehaanilise energia muundamise, automatiseerimise ja elektromagnetilise ühilduvuse/elektrihäiretega seotud probleeme. IEEE Tööstuselektroonika Seltsil on kokku üle 10 000 liikme kogu maailmas,” avaldas Vinnikov.

Maailmakuulsad eksperdid

Konverentsi programmis oli koguni seitse peaettekannet maailmakuulsatelt ekspertidelt üle maailma: Frede Blaabjerg (Aalborgi Ülikool, Taani), Johann Kolar (ETH Zürich, Šveits), Fang Z. Peng (Florida Ülikool, USA), Chen-Ching Liu (Virginia Tech, USA), Remus Teodorescu (Aalborgi Ülikool, Taani), Pavol Bauer (Delfti Tehnikaülikool, Holland), José A. Cobos (Madridi Polütehniline Ülikool, Hispaania) ja Alon Kuperman (Negevi Ben-Gurioni Ülikool, Iisrael).

Konverentsil esitati kokku 128 ettekannet ning viljakas mõttevahetuses osales ligi 180 osalejat 30 riigist. Parima artikli auhinna võitis autorite meeskond Zaragoza ülikoolist (Hispaania) ja ETH Zürichist Šveitsist. Parima esitluse auhinna pälvis Rosa Anna Mastromauro Itaaliast Firenze ülikoolist.

Mõeldi ka noorte peale

Ürituse käigus korraldati üliõpilastele ja IEEE noortele professionaalidele esmakordselt IEEE Tööstuselektroonika Seltsi ajaloos spetsiaalne lisasessioon nimega SYP Morning. See sisaldas kolme tipptasemel loengut akadeemilistelt juhtidelt ning muid võrgustike loomise ja juhendamise alaseid tegevusi, mille eesmärk on noorteadlaste karjääri edendamine. “Loodame, et see Eestis loodud üritus integreeritakse ka tulevaste konverentside kavasse,” märkisid korraldajad.

Eesti avaldas muljet

Konverentsil toimuva kõrval vaimustas osalejaid Vinnikovi sõnul ka ajalooline Tallinn, valged ööd, suurepärane ilm ja Eesti ainulaadne loodus. “Konverentsi kaks põhilist seltskondlikku üritust olid tervitusvastuvõtt ja pidulik õhtusöök. Energia avastuskeskuses korraldati tervitusvastuvõtt, kus kohalviibijatele avaldasid muljet hästi säilinud elektrijaam, “välgudemonstratsioon”, arvukad katsetused ja Eesti rahvuslikud suupisted. Piduliku õhtusöögi ajal oli neil võimalus tutvuda Lennusadama muuseumi ekspositsioonidega ja külastada allveelaeva Lembit sisemust, jättes Eestist unustamatud mälestused. Piduliku õhtusöögi ajal jagati auhindu ning tunnustati eelnevate konverentside eestvedajaid. Lisaks said kohalviibijad näha ja isiklikult kaasa elada Eesti rahvuslikele tantsudele, mida esitas tantsuansambel Kuljus elava muusika saatel.”

Konverentsi teaduslik tase ja unustamatud seltskonnaüritused reklaamivad Eestit Euroopa Liidu kultuuri- ja innovatsioonikeskusena. Seetõttu tõi Tallinna Tehnikaülikooli jõuelektroonika uurimisrühm 2023. aastal, mil Tallinn kannab uhkusega Euroopa Liidu rohelise pealinna tiitlit, siia hulga maailmatasemel taastuvenergeetika spetsialiste.

* IEEE (ingl Institute of Electrical and Electronics Engineers) - Elektri- ja Elektroonikainseneride Instituut on maailma suurim rahvusvaheline elektrotehnikat arendav mittetulunduslik erialaorganisatsioon.

Laeb infot...