Tallinna Tehnikaülikool

Dmitri Pismennõi kaitses 22.08 keemia ja biotehnoloogia instituudis doktoritöö "Analüütiliste meetodite optimeerimine süsivesikute ja nende derivaatide määramisekss erinevates fermenteeritud maatriksites". Tööd juhendasid emeriitprofessor Raivo Vilu (TalTech) ja Dr. Eeva-Gerda Kobrin (TFTAK). Esitame värskele doktorile mõned küsimused.

Dmitry_Pismennyi_PhD
Dr. Dmitri Pismennõi

Kuidas sa oma uurimisteema juurde jõudsid? Millest tekkis huvi suhkrute mõõtmise vastu?

Kui alustasin doktoriõpinguid, siis mu teema oli esialgu palju laiem. Proovisin uurida kogu bakteri metaboolomi - kõiki molekule, mida bakterid oma elutegevuse käigus toodavad. Nendeks on aminohapped, lipiidid, suhkrud ja muud biokeemilised ühendid, mis osalevad organismi ainevahetusprotsessides. Kuid üsna pea mõistsin, et teema on liiga ulatuslik ja ma ei jõua tulemuseni, mida soovisin. Seetõttu otsustasin teemat kitsendada ja edaspidi keskendusin vaid ühele molekulide rühmale – suhkrutele. Suhkrute määramine on alati olnud keeruline. Minu uurimistöö peamine eesmärk on arendada ja rakendada uusi analüütilisi meetodeid just suhkrute valdkonnas.

Kas näed võimalusi oma töö tulemuste rakendamiseks toidutööstuses ning kui jah, siis millistes valdkondades?

Töö käigus arendasin mitmeid analüütilisi meetodeid, mis võimaldavad määrata erinevate suhkrute – nagu fruktoos, glükoos, sahharoos, maltoos jt – sisaldust fermenteeritud toodetes. Need meetodid võivad olla toidutööstusele abiks uute toodete arendamisel. Need võimaldavad jälgida fermentatsiooniprotsessi kulgemist suhkru tarbimise põhjal ning kontrollida olemasolevate toodete vastavust ja kvaliteeti. Seega võib öelda, et peamised rakendusalad, kus doktoritöö tulemusi saab kasutada, on tootearendus ja kvaliteedikontroll.

Mis oli sinu jaoks doktoritöö kirjutamisel kõige raskem?

Kõige raskem oli otsustada, millised teemad vajavad põhjalikumat käsitlust ja millised tuleks välja jätta. Töö kirjutamise käigus pidin pidevalt jälgima, et püsiksin fookuses ega kalduks kõrvale teemadesse, mis ei olnud otseselt tööga seotud.

Dmitry_Pismennyi doktoritöö kaitsmine
Vasakult: Dr. Eeva-Gerda Kobrin, D.Sc Niina Kelanne, kaasprof. Koit Herodes, dr. Dmitri Pismennõi, prof.emer. Raivo Vilu

Mida soovitaksid neile, kes alles mõtlevad doktorikraadi taotlemisele?

Kõigepealt soovitan mõelda, kas oled valmis selleks, et pead tegema sageli tööd, mis ei pruugi õnnestuda või mille tulemused ei vasta ootustele. Kuigi see võib kõlada heidutavalt, on see tegelikult suurepärane võimalus saada palju uusi teadmisi ja kogemusi.

Kui doktoritöö on kaitstud ja oluline etapp selja taga, mida plaanid edasi teha?

Töötan TFTAK-is ja tegin samal ajal ka oma doktoritööd.  Plaanin seal jätkata, kuid olen avatud uutele võimalustele tulevikus.

Töö on avaldatud Tallinna Tehnikaülikooli raamatukogu digikogus.