Tallinna Tehnikaülikool

Interreg rahastuse toel ellu kutsutud projekt "Vaimne Tervis Loeb" kogus 5. märtsil 2024 juba teist korda kokku Eesti teadlased, riigiesindajad, teenusepakkujad, ühingud ja liidud, tööpsühholoogid ja koolitusasutuste esindajad.

MHM projekti kokkusaamisel

Koguneti, et arutada väikeettevõtete töötajaskonna vaimse heaolu hoidmist ning nende hindamisega seotud väljakutseid. Arutelu, mida juhtis TalTech ärikorralduse instituudi tööheaolu juhtimise kaasprofessor Karin Reinhold, tõi esile mitmeid olulisi mõtteid.

Üks peamine järeldus oli, et tööandjad hakkavad rohkem tegelema töötajate vaimse heaolu teemadega siis, kui neil on selleks piisavalt ressursse, kui töötajaskonnas on nooremat generatsiooni, kes on avatumad vaimse tervise teemasid jagama, kui töötajate profiil seda nõuab või kui juhtkonnal on kõrge teadlikkus teemast ja sisemine motivatsioon selle tähtsustamiseks.

Karin Reinhold tõdeb: “Kahjuks tegelevad Eesti ettevõtted pigem töötajate vaimse tervise probleemidega kui vaimse tervise hoidmisega. Tegevused on reaktiivsed. Peaksime liikuma ennetuse suunas, mis aga nõuab süsteemseid tegevusi ja riigipoolset suuremat toetust. Paindlikkus töökorralduses ning töödisaini teemad hoiaksid fookuses organisatoorsed kitsaskohad, millega tööandjad saavad tegeleda ning vähendada seeläbi töötajate isiklikku vastutust. Kindlasti on odavam ja tõhusam vaimseid probleeme ennetada ning ennetusest peaksime rääkima positiivses mõttes.”

Kokkuvõttes jõuti arusaamisele, et individuaalse toe kättesaadavus on aastatega paranenud, kuid organisatoorsete kitsaskohtadega tegeletakse endiselt vähe ning tulevikus peaksid ettevõtted rohkem panustama ennetavatesse meetmetesse ja süsteemsetesse lahendustesse.

Loe ka: Karin Reinholdi eestvedamisel algas projekt Mental Health Matters (taltech.ee)