Tallinna Tehnikaülikool

Septembri lõpus kutsusime TalTechi inimesi esitama kandidaate Eesti Inseneride Liidu (EIL) aasta inseneri ja aasta tehnikaüliõpilase konkursile. On suur rõõm teada anda, et aasta 2022 tehnikaüliõpilane on TalTechi elektroenergeetika ja mehhatroonika bakalaureuseõppe üliõpilane Artur Lavrov.

Igor Krupenski: “Eesti Inseneride Liidu presidendina näen, et Artur Lavrov on väga sihikindel ja uudishimulik noor insener. Ta on kõrgelt hinnatud nii elektroenergeetika valdkonna professorite kui ka tudengiorganisatsioonide poolt. Peale edukaid õpinguid rakendab ta juba oma teadmisi ja oskusi insenerina ABB AS-s.“

Artur osaleb aktiivselt Inseneriteaduskonna Üliõpilaskogus tegemistes ja viib läbi Taltechi elektroenergeetika ja mehhatroonika instituudi töötubasid. Lisaks sellele on ta Erasmus Student Networki Tallinna vabatahtlik. MTÜ European Young Engineers koordinaatorina on Artur ka EYE 2023 sügiskonverentsi peakorraldaja. Sellel õppeaastal omandas Artur Lean Six Sigma valge vöö ja pingutab usinal kollase vöö suunas.

Aasta tehnikaüliõpilase kandidaat pidi esitamise tähtaja seisuga õppima insenerieriala bakalaureuse-, magistri-, doktori- või rakenduskõrgharidusõppes, õpingud ei tohtinud olla lõpetatud. Otsuse puhul 75% määrasid õpingutealased silmapaistvad saavutused insenerivaldkonnas ning 25% tegevus insenerivaldkonnas haridusasutuse väliselt – erialaorganisatsioonides, huvihariduse vallas, tuutorina ja esindusorganisatsioonides.

Aasta insener 2022 Viljo Allik on Tallinna Tehnikaülikooli vilistlane aastast 1986, kuigi tiitli vääriliseks sai seoses viimase aja töödega Tartu Observatooriumis. Viljo on raadioside insener, Raadioamatööride Liidu liige, Eesti Akrediteerimiskeskuse erialaekspert ning oli esimene, kes võttis Eestis kasutusele gigahertside lainealad. Tal on pikaaegne kogemus kosmosesektori (ja mitte ainult) ettevõtete teadusmahukate teenuste ja toodete väljaarendamise ja nõustamises ning on konsulteerinud nii Eesti kui ka rahvusvahelisi partnereid. 2019. aastal oli Viljo see, kes päästis 1,75 miljonit eurot maksva Euroopa Kosmoseagentuuri tudengisatelliidi ESEO kosmoseprügi saatusest. 2010. aastast on Viljo juhendanud tudengisatelliitide ESTCube-1 ja ESTCube-2 arendustööd elektroonika ja telekommunikatsiooni valdkonnas ning panustab aktiivselt ka inseneride järelkasvu ja inseneeria toomisesse üldharidusse. Viljo on juhendanud arvukalt nii kooliõpilaste uurimistöid kraaditöid ning olnud üle 10 aasta Tartu observatooriumi Teadusmaleva juhendaja.

Eesti Inseneride Liit on avalikes huvides tegutsev mittetulundusühing, mis ühendab Eesti Vabariigis inseneride erialaorganisatsioone, ettevõtteid ja koolitajaid. EIL asutati 1988. aastal ja on 1921. aastal asutatud Eesti Inseneride Ühingu, mille asutamisest möödub sel aastal 100 aastat, järglane. 1996. aastast alates on EIL Euroopa Rahvuslike Inseneriühenduste Föderatsiooni (FEANI) liige.

Fotol (vasakult paremale): Eesti Inseneride Liidu president Igor Krupenski, 2022. aasta tehnikaüliõpilane Artur Lavrov, 2022. aasta insener Viljo Allik, Eesti Inseneride Liidu asepresident Enn Kerner (Fotograaf: Aleksander Tali)
Fotol (vasakult paremale): Eesti Inseneride Liidu president Igor Krupenski, 2022. aasta tehnikaüliõpilane Artur Lavrov, 2022. aasta insener Viljo Allik, Eesti Inseneride Liidu asepresident Enn Kerner (Fotograaf: Aleksander Tali)

Laeb infot...