Tallinna Tehnikaülikool

Toidusüsteemide uurimisgrupp katsetab koos Taiwani teadlastega uudseid tehnoloogiaid köögi- ja puuviljamahlade organoleptiliste omaduste parandamiseks. Organoloeptilised omadused on meeltega tajutavad  — lõhn, maitse, värvus — ja sageli määravad just need, millist toodet tarbija eelistab.

Dr Kristel Vene ja Dr Mohsen Gavahian
Dr. Kristel Vene ja dr. Mohsen Gavahian | Foto: Helen Noormets

Dr. Mohsen Gavahian (National Pingtung University of Science and Technology, Taiwan) külastas Eestit, et kohtuda Kristel Vene juhitud projektimeeskonnaga. Ta on toiduteadlane ja tunnustatud ekspert uuenduslike ning energiasäästlike süsteemide arendamisel, mis aitavad väärindada toidutootmisel ja põllumajanduses tekkivaid jääke.

Rääkige lähemalt, mis ajendas teid koostööd tegema?

Me tugevused täiendavad üksteist ning meil on sarnased eesmärgid. Taiwani pool toob projekti oma teadmised jätkusuutliku tootmise valdkonnas ja Eesti teadlaste tugevus on toidu sensoorsete omaduste – maitse ja aroomi – arendamine. Mõlemad teeme väga tihedat koostööd tööstusega. Ühiselt saaksime välja töötada selliseid toidulahendusi, mis oleksid keskkonnasõbralikud ja meeldiksid ka tarbijatele.

Kasutate projektis mitmeid uudseid tehnoloogiaid. Rääkige nendest täpsemalt.

Senised toidutöötlemise meetodid võivad olla ebaefektiivsed ja suure keskkonnamõjuga. Seetõttu on esile kerkinud mitmed uudsed meetodid nagu oomiline kuumutamine, ultraheli ja külm plasma. Need võimaldavad töödelda toitu (näiteks pastöriseerida mahla) madalamatel temperatuuridel. Need on tõhusamad ja jätkusuutlikumad, sest kulutavad vähem energiat, vähendavad töötlemisaega ja säilitavad toidu aroomi paremini. Toitudes on rohkem toitaineid, samas nende säilivusaeg on pikem.

Mida tahate projektiga saavutada?

Tahaksime arendada tervislikumaid ja jätkusuutlikumaid toite, mis meeldivad tarbijatele ja oleksid turul edukad. Näeme, et meie töö võiks aidata kujundada ka Eesti toiduainetööstuse tulevikku. Kui mõistame paremini, kuidas uute tehnoloogiatega toidu omadusi (nt maitse, toiteväärtus, säilivus) mõjutada, oskame neid paremini toiduainetööstuses rakendada. Usume, et uued tehnoloogiad saavad aidata oluliselt kaasa toiduainetööstuse jätkusuutlikkusele, vähendades tootmisjääkide hulka, energiatarbimist ja ökoloogilist jalajälge. Seega uute tehnoloogiate kasutuselevõtt on toiduturvalisuse ja jätkusuutlikkuse seisukohalt hädavajalik. Loodame, et tekivad ka uued koostöövõimalused Eesti ja Taiwani vahel, nii teadustöös kui ka toidutootmises.

Dr. Mohsen Gavahian on kaasprofessor Taiwani Pingtungi Teadus- ja tehnoloogiaülikoolis.  Ta on saanud mitmeid tunnustusi "IUFoST Young Scientists," " Taiwan’s Young Sustainability Leadership,” ja ta kuulub 2% maailma tippteadlaste nimekirja ning on avaldanud üle 100 teadusartikli, mida on tsiteeritud üle 4000 korra.