Tallinna Tehnikaülikool

Tallinna Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool ja EdTech Estonia korraldavad 15.-17. novembrini rahvusvahelise kutsehariduse teemalise häkatoni, kus 48 tunni jooksul töötatakse ja katsetatakse uudseid ideid, mis parandavad kutsehariduse kvaliteeti ja kättesaadavust ning pakuvad haridusprobleemidele uusi lahendusi. Foto: Piret Räni.

EdTech Hack 2024 esimese päeva osalejad seisavad laval, mõned naeratavad ja teised on mõtlikud. Kõigil on kaelas roosad osalejapassid. Taustal on värvilised ekraanid ja oranž lipp, mis loovad rõõmsa atmosfääri.
Täna algab kutsehariduse teemaline häkaton. Kohale on tulemas ligi 200 osalejat koos 20 mentori ja žürii liikmetega. Foto: Arthur Sepp

Häkatoni projektijuhi Janika Leoste sõnul on osalejatele püstitatud mitu väljakutset. „Meie eesmärk on jõuda lahendusteni, mis toetavad kutsehariduse populariseerimist ja tulevikutööks vajalike kutseoskuste arendamist. Samuti otsime kolme päeva jooksul TalTechi innovatsiooni- ja ettevõtluskeskuses Mektory ja Tallinna Ülikoolis ideid, mis suurendavad jätkusuutliku ja ajakohastamist võimaldava õppevara kättesaadavust, toetaksid kutseõpetajaid ja nende järelkasvu ning toetaksid õppekavade loomise ja rakendamisega seotud murekohtade lahendamist,“ lisas Leoste. 

Haridus- ja Teadusministeeriumi kutsehariduse valdkonna juht Marit Kuusk märkis, et kutseharidusreform ja haridusinnovatsioon käivad käsikäes, sest tööturg ja selle vajadused on pidevas muutumises. „Riik on võtnud sihiks siduda kutseharidust senisest enam teiste haridustasemetega, et teoreetiline ja praktiline õpe veelgi enam tööturu vajadustega liita. Paindlikkus, personaliseeritud õpe ja õppijakeskne lähenemine annavad aluse innovaatilisteks ideedeks ja aitavad muuta kutseharidust atraktiivsemaks,“ rääkis Kuusk. 

EdTech Estonia esindaja Omari Loid sõnas, et täna seisame silmitsi olukorraga, kus haridussüsteemi ressursivajadused ületavad meie praegusi võimalusi. Ta nentis, et õpetajate töökoormus on juba praegu kriitiliselt kõrge ning lähitulevikus pole näha märkimisväärset õpetajate arvu kasvu. “Seetõttu on hädavajalik leida viise, kuidas olemasolevaid ressursse nutikamalt kasutada - just siin tuleb mängu haridustehnoloogia võimekus. Käesolev häkaton pakub ainulaadset võimalust leida ja katsetada innovaatilisi lahendusi, mis aitavad meil haridusressursse optimaalsemalt kasutada ning seeläbi õpetajate koormust leevendada," ütles Loid.

Kutsehariduse teemalisel häkatonile on tulemas ligi 200 osalejat (kellest pooled on tudengid) Eestist, Hispaaniast, Suurbritanniast, Armeeniast, Hiinast, Mehhikost, Indiast, Leedust, Lätist, Hollandist, Rootsist jt riikidest. Kutsehariduse jaoks asuvad lahendusi otsima kutsehariduse eksperdid, koolijuhid, õpetajad ja õppurid, tudengid, tarkvaraarendajad, kasutajakogemuse spetsialistid, ärijuhid, haridustehnoloogid ja poliitikakujundajad. Meeskondi toetavad 20 mentorit ning žürii kuulutab parimad lahendused välja pühapäeval, 17. novembril Tallinna Ülikoolis.

Häkatoni korraldusega on seotud Haridus- ja Teadusministeerium, EdTech Estonia, Tallinna Ülikool, Tallinna Tehnikaülikool ja DigiEduhack 2024 koos Euroopa Sotsiaalfondiga. Häkatonil osalejate auhinnad panevad välja Haridus- ja Teadusministeerium, Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituut, EdTech Estonia, Tallinna Haridusamet, Energia Avastuskeskus, Tallinna Tehnikaülikool, Miltton, sTARTUp Day, Bonsay Technologies, Machine Learners, Tartu Rakenduslik Kolledž, Eesti Merekool ja Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus.

Tallinnas toimuv haridushäkaton on osa üleeuroopalisest digihariduse häkatonide nädalast DigiEduHack 2024, mis lõppeb 17. novembril. Selle jooksul korraldatakse üle 50 häkatoni, kus on üle 1000 osaleja 26 riigist. DigiEduHack on Euroopa Komisjoni toetatud haridusliikumine, mille eesmärk on edendada innovatsiooni, koostööd ja loovust ning juhtida positiivseid muutusi digihariduses.

Lisainfo:
Janika Leoste
EdTech Hack 2024 projektijuht 

Tallinna Ülikooli haridusteaduste instituudi õpperobootika vanemteadur
Tallinna Tehnikaülikooli IT teaduskonna IT didaktika nooremprofessor
janika.leoste@tlu.ee 
T: +372 504 5081