Kolmapäeval, 26. märtsil toimus Eesti Mereakadeemias Waterborne Technology Platformi (Waterborne TP) “Meet and Greet” kohtumine, kus arutleti veetranspordi sektori tuleviku ja innovatsioonisuundade üle. Kohtumisel osalesid valdkonna eksperdid, teadlased ja partnerorganisatsioonid, et käsitleda merenduse keskkonnaeesmärke, tehnoloogilisi arenguid ning koostöövõimalusi akadeemia ja tööstuse vahel.

Kohtumise avas Eesti Mereakadeemia direktor Roomet Leiger, kes tutvustas TalTechi kui Eesti suurimat tehnikaülikooli ning selle sees tegutseva mereakadeemia rolli ja teadus- ning arendustegevuse põhisuundi.
Waterborne TP juhatuse esimees Eero Lehtovaara rõhutas oma ettekandes, et Waterborne TP on tööstuse poolt juhitud platvorm, mille eesmärk on edendada teadusuuringuid ja innovatsiooni merenduses. Ta tõi esile, et platvorm toimib sektori esindajana Brüsselis, aidates kaasa teaduspõhiste otsuste kujundamisele ning regulatsioonide väljatöötamisele.
Eesti Mereakadeemia mereveonduse uurimisrühma juht ja professor Ulla Tapaninen tutvustas teadusrühma tegevussuundi ja käimasolevaid projekte, mille fookuses on merenduse arengut toetavad teadusuuringud. Mereakadeemia Merendusküberjulgeoleku keskuse ekspert Dan Heering andis ülevaate küberjulgeoleku hetkeseisust merenduses ning tutvustas MariCybERA projekti, mis keskendub küberturvalisuse parimatele praktikatele ja teadlikkuse tõstmisele.
Eesti Merenduse Klastrit esindanud Riina Palu rääkis klastri rollist merendussektori koostöö edendamisel. Viimase 14 kuu jooksul on klaster kasvanud 56 liikmeni, ühendades merendusega seotud ettevõtteid ja organisatsioone ühise arengu toetamiseks.
Waterborne TP esindajad David Abril Molins ja Pieter Huyskens andsid ülevaate partnerluse peamistest eesmärkidest ja tegevustest, mis keskenduvad süsinikuheitmete vähendamisele alternatiivsete kütuste, elektrifitseerimislahenduste, energiatõhususe, laevade disaini ja ümberehitamise, digitaliseerimise ning sadamate arendamise kaudu. Nad rõhutasid, et sellised kohtumised eri riikides aitavad esile tuua merenduse väljakutsed ja võimalused, tugevdades koostööd akadeemia ja tööstussektori vahel.
Waterborne TP koordinaator Maria Boile tutvustas strateegilist dokumenti, mis määratleb merenduse teaduse ja innovatsiooni võtmevaldkonnad ning aitab liikuda nullheitega laevanduse suunas. Ta tõi esile, et Waterborne TP liikmed, kelle arv jääb 120–140 vahele, saavad oma ekspertteadmiste kaudu kaasa rääkida Euroopa merenduse arengus, sealhulgas rahastusmudelite ja prioriteetsete valdkondade kujundamisel Euroopa Komisjoni tasandil.
Kohtumine kinnitas, et Euroopa merenduse teaduse ja tehnoloogia arendamist tuleb tugevdada, et vastata üha karmistuvatele keskkonnanõuetele ning tagada sektori jätkusuutlikkus ja konkurentsivõime.