Šveitsis Genfis kogunenud Euroopa Tuumauuringute Organisatsiooni (CERNi) liikmed hääletasid Eesti organisatsiooni täisliikmeks. See avardab veelgi Eesti ettevõtjate, teadlaste ja üliõpilaste võimalusi osaleda tipptehnoloogilises teadus- ja arendustöös nii tudengipraktikate, organisatsioonis töötamise kui hangete kaudu.
„CERNi tööstuslikud hanked on kõrgtehnoloogilised ning koostöös CERNiga on võimalik arendada uusi võimekusi, tooteid ja tehnoloogiaid, aidates tippteaduse saavutustel jõuda ettevõtlusesse. Nende hangete nõuded on kõrged ning toetudes CERNi globaalsele tuntusele, on neil osalemine eksportiva ettevõtte seisukohast tugevaks referentsiks ning kvaliteedimärgiks,“ ütles majandus- ja infotehnoloogiaminister Tiit Riisalo pressiteates.
Täisliikmena saab Eesti hääleõiguse nõukogus ning ettevõtjatele kaob piirang, mis lubab Eesti ettevõtetel ja inimestel teenida vaid aastase liikmemaksu jagu raha (tunamullu oli see 1.3 miljonit eurot).
TalTechi teadlasi on mitmetes CERNi projektides. CERNi üks tuntumaid projekte on Suur Hadronite Põrguti – 27 kilomeetri pikkune rõngakujuline osakeste kiirendi, mis lasi kümme aastat tagasi avastada uue osakese – Higgsi bosoni, mis sinnani oli pelgalt teooria. Samuti uuritakse põrgutis tumeainet. CERNil on plaanis rajada uus, 92 kilomeetri pikkune osakeste kiirendi, Future Circular Collider, mille juures on ka Tallinna Tehnikaülikool. Lõplik otsus peaks tulema viie aasta pärast.