Tallinna Tehnikaülikool

Tehisintellekti- ja robootikakeskus AIRE (AI & Robotics Estonia) pakub tööstusettevõtetele koolitusi, nõustamist ja uudseid digitaliseerimise rätseplahendusi, mida eraturult valmislahendusena ei leia. Keskuse eesmärgiks on tõsta Eesti tööstusettevõtete konkurentsivõimet välisturgudel.

AIRE alustab

AIRE eestvedajaks on Tallinna Tehnikaülikool, partneriteks Tartu Ülikool, Eesti Maaülikool, teadus- ja ärilinnak Tehnopol, Tartu Teaduspark ja Innovaatiliste Masinaehituslike Tootmissüsteemide Tehnoloogiate Arenduskeskus (IMECC). Keskuse ettevalmistamist toetab ligi poole miljoni euroga Majandus- ja kommunikatsiooniministeerium ning tegevusi viivad ühendjõududega ellu Eesti ülikoolid ja teaduspargid. Koostööpartneriteks on erialaliidud, klastrid, kaubanduskoda, pangad, telekomiettevõtted, robotsüsteemide arendajad, robotite maaletoojad jt. 

Oluline eesmärk on aidata ettevõtetel leida tehisintellekti ja robootika arendusprojektide elluviimiseks lisarahastust (struktuuritoetustest, taastefondist, Horisont programmist, DEP ehk Digital Europe programmist ja mujalt).

Tehisintellekti- ja robootikakeskuse AIRE juhi Kirke Maari sõnul on kandvaks ideeks tuua ülikoolid tööstusettevõtetele lähemale, mis omakorda tõstab õppe- ja teadustöö rakenduslikkust ning viib selle vastavusse tööandjate vajadustega. „Pikemas vaates aitab AIRE leevendada ka ettevõtete muret tööjõu osas, näiteks kust leida juurde tootmisjuhte, insenere, IT spetsialiste, kvaliteedijuhte. Proovime hetkel astuda väikseid samme, tuues AIRE koolituste, nõustamise ja demoprojektide kaudu selgeid näiteid, kuidas tööstusettevõtted saavad andmeid koguda, korrastada ja seeläbi tulevikus neid ettevõtte juhtimiseks rohkem kasutada ja seeläbi tootmist optimeerida, kvaliteeti kontrollida, energia ressursse optimaalsemalt kasutada, liinide seisakuid vähendada jne. Ootame väga ka tööstusettevõtete endi ideid ning ettepanekuid koostööks ja plaanime selleks väikeprojektide ideevooru 2022. aasta alguses,” ütles Maar.

„Üheks AIRE esmaseks prioriteediks on ülikooli seisukohast võrgustik ja kaardistus, mis andmed on täpselt ettevõtetes olemas või mida on võimalik tulevikus mõõta. Siis saab küsida, millised probleemid on nende andmete analüüsis ning võimalused tehisintellekti rakendamiseks ettevõtetele arengueelise loomisel,“ ütles Tartu Ülikooli arvutiteaduse instituudi juhataja professor Jaak Vilo. Tema sõnul saab üheskoos välja mõelda, millised on võimalikud standardlahendused ja nende pakkujad, kuid välja sõeluda ka probleemid, kus on hädavajalik kaasata ülikooli rakendusteadlasi ning isegi alustada pikemaid fundamentaaluuringuid. „Ilma avatud dialoogita oleks raske teada, mida üks ootab ja teine oskab, või kus on kitsaskohad, miks veel ei kasutata valmislahendusi,“ rõhutas Vilo.

Tehisintellekti ja robootikakeskus AIRE saab 2022. aastast olema Eesti lüli Euroopa digitaalsete innovatsioonikeskuste võrgustikus (European Digital Innovation Hubs ehk EDIH). Sealt tuuakse Eestisse ka teiste Euroopa tippkeskuste teadmisi, kogemusi ja kontakte. 

Koolitused tööstusettevõtetele algavad 26. oktoobril, mil toimub tasuta robootikakoolitus Eesti tööstuse ja teaduse tippude eestvedamisel. Koolituse viib läbi TalTechi professor ja Innovaatiliste Masinaehituslike Tootmissüsteemide Tehnoloogiate Arenduskeskus (IMECC) asutaja Jüri Riives, kelle sõnul annab koolitus teadmisi robotiseerimise otstarbekusest, selgeid näpunäiteid tööstus- ja koostöörobotite valikul, juhiseid robotiseeritud töökoha kavandamisel ning aitab hinnata robotiseerimise riske (vt täpsemalt https://aire-edih.eu/yritus/?27983). Koolitusele saab registreerida kuni 22. oktoobrini. 

Novembrist alustavad tegevust ka kogukonda lõimivad AIRE klubid, kus saab laiemalt vahetada infot robootika ja tehisintellekti valdkonna arendusvõimaluste, parimate praktikate, toetuste ja tööstuse digitaliseerimise teemadel. Esimesed klubiõhtud toimuvad 3. novembril Tartus ja 10. detsembril Tallinnas (vaata täpsemalt aire-edih.eu). Kodulehelt saab ülevaate ka AIRE demoprojektidest ja 2022. aasta plaanidest. 

Lisainfo:

Kirke Maar

Tehisintellekti ja robootika teenuskeskus

kirke.maar@taltech.ee 

Laeb infot...