Tallinna Tehnikaülikool

Ida-Virumaa hariduse reformimine on enam kui lihtsalt haridusküsimus. See on piirkonna sotsiaalse ja majandusliku arengu võtmeküsimus.

Mare Roosileht - TalTech Virumaa kolledži direktor (2024)
TalTech Virumaa kolledži direktor Mare Roosileht. Foto: TalTech

Riigikeele valdamine avab noortele uksi tööturul ja kõrgkoolides, luues võimalusi, mida vene keelele keskendunud haridus ei suuda pakkuda. Üleminek eestikeelsele haridusele ei ole pelgalt keelepoliitika rakendamine – see on investeering piirkonna tulevikku.

See üleminek nõuab kõigi osapoolte - õpetajate, lapsevanemate, kohalike omavalitsuste ja riigi koostööd. Ühine panus teadmiste, oskuste ja ressursidega on oluline. Pikaajaline rahastusstrateegia, õpetajate koolituse süsteemne toetamine ja kogukondade kaasamine on edu aluseks. Samuti on oluline jagada edulugusid, mis inspireerivad ja näitavad, et ka keerulistes oludes on võimalik saavutada märkimisväärseid tulemusi.

Eestikeelse hariduse hetkeseis Ida-Virumaal

Ida-Virumaa haridussüsteem on viimastel aastatel olnud oluliste reformide keskmes, mille eesmärk on viia kogu piirkond üle eestikeelsele õppele. See muutus on eriti keeruline Kohtla-Järve ja Narva piirkondades, kus vene keelt kõnelevad elanikud moodustavad suure enamuse. Üleminek eestikeelsele haridusele on olnud aeglane. Samas keelekümblusprogrammid, mis võimaldavad õpilastel omandada eesti keele samal ajal aineõppega, on andnud häid tulemusi. Näiteks Kohtla-Järve ja Narva keelekümblusklasside õpilased on riigikeele testides näidanud tähelepanu väärivat edasiminekut.

Eestikeelsele haridusele üleminek seisab silmitsi mitmete tõsiste teemadega. Paljudes koolides napib õpetajatel vajalik eesti keele oskus, et tagada kvaliteetne õppetöö. Sageli ei ole riigikeelt mittekõnelevad õpetajad osalenud täiendkoolitustel, mis vastaksid kaasaegse haridussüsteemi vajadustele või on nad läbinud koolitused Venemaal, kus õpetamismeetodid erinevad Eesti haridusstandarditest. Selle tulemusena tuginevad paljud õpetajad endiselt vananenud nõukogudeaegsetele õpiviisidele, mis ei arvesta tänapäeva noorte vajaduste ja ootustega. Nende lähenemisviiside mõju kajastub ka õpilastes - eestikeelsete koolide lõpetajad on enesekindlad oma arvamuse avaldamisel ja seisukohtade väljendamisel. Samas kui venekeelsetest koolidest tulnud noored kalduvad pigem vaikima ning olema tagasihoidlikud.

Eestikeelsete õpetajate leidmine ja olemasolevate õpetajate keeleoskuse parandamine nõuab tugevalt panustamist. Kuigi paljud õpetajad annavad endast parima, jääb C1-tasemel keeleoskuse saavutamine sageli kättesaamatuks. Leidub ka neid, kes on loobunud pingutamast oma keeleoskuse parandamise nimel. See takistab erialaseid teadmisi nõudvate õppeainete õpetamist eesti keeles, mistõttu piirduvad eestikeelsed tunnid sageli üldainetega nagu laulmine, kehaline kasvatus ja joonistamine. Selline piiratud keelekasutus ei toeta õpilaste eesti keele oskuse tõhusat arengut.

Oluliseks probleemiks on ka eesti emakeelega õpetajate integreerumine venekeelsete koolide kollektiividesse. Õpimeetodite, suhtlemisstiilide ja töökorralduse erinevused tekitavad sageli pingeid. Eesti õpetajad tunnevad end tihti tõrjutuna ja ebamugavalt, kuna vene õppekeelega koolides domineerib sageli autoritaarne juhtimisstiil, kus juhtkond teeb kõik otsused. Eestikeelsetes koolides on aga levinud horisontaalne, toetav ja kaasav juhtimiskultuur, mis soodustab kollektiivset koostööd ja aktiivset kaasamist otsustusprotsessidesse. Need kultuurilised ja struktuursed erinevused muudavad eesti õpetajate kohanemise keeruliseks ning põhjustavad nende lahkumise sellistest koolidest.

Eelpool märgitud probleemid nõuavad strateegilisi ja pikaajalisi lahendusi, et toetada nii õpetajate keelelist arengut kui ka haridussüsteemi ühtlustamist. Ainult ühtsete väärtuste ja koostöise lähenemisega on võimalik üleminek edukalt ellu viia.

Olukorra teeb keerulisemaks ka Ida-Virumaa demograafa. Piirkonna elanikkond väheneb, mis suurendab survet haridusvõrgu tõhusaks korraldamiseks. Siiski on tehtud ka edusamme - Haridusministeerium on algatanud koolide riigistamise ja tsentraliseerimise, et tagada ühtlaselt kõrge hariduse kvaliteet.

Tallinna Tehnikaülikooli Virumaa kolledž ja Tartu Ülikooli Narva kolledž on olnud eestikeelse hariduse eestvedajad. Kolledžid on käivitanud mitmeid täiendkoolitusprogramme, et parandada kohalike õpetajate eesti keele oskust ja pedagoogilisi võimeid. Need algatused on aidanud paljudel õpetajatel kohaneda uue keelekeskkonnaga ning andnud neile kindlust, et eestikeelne õpetamine võib olla sama tõhus kui nende varasem töö vene keeles.

Virumaa kolledži keelepöörde edulugu

Virumaa kolledž on kujunenud Ida-Virumaa eestikeelse tehnilise hariduse eestvedajaks. Kogemus näitab, et keelekeskkonna muutmine ja haridusuuendused võivad edukalt käsikäes toimida. Veel kümme aastat tagasi oli kolledži õppetöö suuresti venekeelne - enamik õppejõude ja õppureid olid vene emakeelega, ning kuigi viidi läbi hulgaliselt keelekoolitusi, toimus õppetöö sageli siiski vene keeles. Tänaseks on kolledž täielikult üle läinud eestikeelsele õppele ja asjaajamisele, pakkudes eeskuju teistele piirkonna haridusasutustele. See saavutus ei ole tulnud kergelt, vaid on nõudnud järjepidevat pingutust nii õppejõududelt ja juhtkonnalt kui ka tudengitelt.

Kolledži keeleline ümberkujunemine oli pikk ja keeruline protsess, mida toetas strateegiline juhtimine ning põhjalik ettevalmistus. Edu saavutamise aluseks oli õppejõudude motiveerimine ja erinevate keeleõppevõimaluste pakkumine. Keelekohvikud, vestlusringid ja intensiivkursused lõid toetava keskkonna, mis julgustas õppejõude õpetama eesti keeles ka siis, kui see ei olnud neile loomulik ja mugav. Õppekvaliteedi tagamiseks tuli rakendada kaasaegseid õpetamismeetodeid (projekti- ja meeskonnaõpe, e-tugi jms), mis muutsid keerulised õppeprotsessid hõlpsamini mõistetavaks kõigile osapooltele.

Kõige keerulisemateks osutusid olukorrad, kus vene emakeelega õppejõud pidid õpetama erialaaineid eesti keeles vene emakeelega tudengitele. See nõudis tohutuid jõupingutusi ja järjepidevust, et õppetöö toimuks alati eesti keeles. Muutust lihtsustas oluliselt vastuvõtutingimuste täiendamine – sisseastumisvestluse abil hinnati kandidaatide eesti keele oskust ja õppimise motivatsiooni. Kui selgus, et Virumaa kolledžis ei ole enam võimalik vene keeles õppida, vähenes vastava ootusega kandidaatide arv.

Suurim pööre toimus, kui õppima asus üha enam eesti emakeelega tudengeid üle Eesti. Nende kohalolek muutis eestikeelse õppe ainsaks loogiliseks lahenduseks ning aitas tugevdada kolledži, kui eestikeelse hariduse keskuse, identiteeti. See ligi kümneaastane üleminekuaeg oli kolledži töötajatele ülimalt pingutav ja stressirohke, kuid sihikindla töö ja tugeva visiooni toel said probleemid seljatatud.

Täna on Virumaa kolledž tõestuseks, et keeleline ja hariduslik üleminek võib olla edukas, kui selleks on olemas piisavad vahendid, strateegiline juhtimine ja kõikide osapoolte koostöö. Kolledž on kujunenud eestikeelse tehnilise kõrghariduse piirkondlikuks tugisambaks, pakkudes kvaliteetset haridust ja avades uusi võimalusi nii üksikisikutele kui ka kogukondadele. Virumaa kolledži edulugu on inspireeriv näide sellest, kuidas keeled ja kultuurid saavad kasvada koos, kujundades ühiskonda, mis on tugevam ja ühtsem. See keeruline teekond näitab, et samasugune muutus on võimalik ka teistes kutse- ja kõrgkoolides, mis seisavad täna veel sarnaste probleemide ees.

Eestikeelse hariduse perspektiiv ja edutegurid

Eestikeelsele haridusele üleminek Ida-Virumaal on keerukas, kuid hädavajalik reform, mille edu sõltub riigi, kohalike omavalitsuste ja kogukondade koostööst. Tõhusate keeleõppe meetodite, nagu keelekümblusprogrammide ning lõimitud aine- ja keeleõppe (LAK-õppe), rakendamine on näidanud positiivseid tulemusi. Varajane keelekümblus alates lasteaiast ning täiskasvanutele suunatud intensiivkursused on aidanud õppuritel ületada keelebarjääre ja omandada enesekindlalt eesti keele oskus.

Kogukondade aktiivne kaasamine on olnud ülemineku üks eduteguritest. Kohalikud algatused, nagu Hariduskopter ja Virumaa Eesti Hariduse Selts, on tõstnud teadlikkust reformide vajalikkusest ja pakkunud tuge nii õpilastele kui ka vanematele. Usaldus haridusreformide vastu ja kogukondade toetus on olnud ülemineku õnnestumise eelduseks.

Riigi roll on keskne. Koolide riigistamine ja ühtse eestikeelse õppekava juurutamine on aidanud suunata reformi, kuid õpetajate täiendkoolitus ja koolijuhtide metoodiline tugi vajavad veel rohkem tähelepanu. Haridusminister Kristina Kallas on rõhutanud, et reformide edu sõltub ka lapsevanemate kaasamisest ja teadlikkuse tõstmisest.

Tulevikku vaadates on oluline luua pikaajaline rahastusstrateegia, mis toetab koolide arengut ja õpetajate ettevalmistust. Eestikeelse hariduse edendamine pole pelgalt keelepoliitika, vaid investeering noorte ja piirkonna tulevikku. Ühiselt ja sihipäraselt tegutsedes saab luua haridussüsteemi, mis ühendab mitmekesisuse ja ühtsuse ning pakub noortele paremaid võimalusi.

Artikkel avaldati algselt Välis-Eesti ühingu ja Tallinna Tehnikaülikooli korraldatud konverentsi "Eestikeelse hariduse eesmärk tänapäeval" ettekannete kogumikus. Vaata ettekannete kogumikku